راهنمای کامل راه های مهاجرت به کانادا

کانادا در سال های اخیر محبوبیت بسیاری به دست آورده و بسیاری از افراد علاقه مند به مهاجرت به این کشور شده اند. قطعا پیشرفت، امنیت، جغرافیا و فرهنگ این کشور دلیل اصلی مهاجرت پذیر بودن کشور کانادا است. داشتن تصمیم مهاجرت به کانادا هر شخصی را مجاب می کند تا اطلاعات کاملی از طریقه ی مهاجرت به این کشور و شرایط زندگی در آن به دست آورد. نیم فاصله در این بخش، گزیده ای کامل از راه های مهاجرت به کانادا را در اختیار خوانندگان قرار می دهد.

مهاجرت به کانادا

معرفی راه های مهاجرت به کانادا

هر شخصی که قصد مهاجرت به کانادا را داشته باشد باید مسیری درست برای این مهاجرت انتخاب کند. چندین راه قانونی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد:

۱. مهاجرت به کانادا از طریق کار

۲. مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل

۳. مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی

۴. مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری

۵. مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

۶. مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی

این ۶ راه، راه های تضمین شده مهاجرت و اقامت در کانادا هستند. شرایط مهاجرت به کانادا برای افراد متقاضی با رعایت راه های تضمین شده فراهم می شود. برای استفاده از هرکدام از این ترفندهای مهاجرت مراحلی را باید پشت سر گذاشت. برای آگاهی دقیق از چگونگی کاربردی کردن این راه ها با ما همراه باشید.

راههای مهاجرت به کانادا

۱. مهاجرت به کانادا از طریق کار

هر شخصی به واسطه ی حرفه، تخصص و تبحری که دارد می تواند ویزای کاری خود را جهت اقامت در کانادا به دست آورد. کشور کانادا یکی از کشورهای رو به رشد جهان است. این کشور در هر زمان آماده ی حمایت از کارآفرینان و متخصصان علمی برای ورود به رقابت جهانی است.

اخذ ویزای کاری کانادا نیازمند معیارهای تحصیلات، سن، تسلط به زبان های خارجی، داشتن حرفه ی خاص و بسیاری از موارد دیگر است. دولت کانادا برای تمام افرادی که موفق به دریافت ویزای کاری شده اند، امکانات رفاهی یک زندگی ایده آل را فراهم می کند. مهاجرت به کانادا با اخذ ویزای کاری به دو دسته طبقه بندی شده است:

 • ویزای کاری کانادا از طریق اکسپرس اینتری (express entry): در این روش از مهاجرت، مهاجران درخواست اقامت دائم در کانادا را دارند. در صورت وجود صلاحیت این افراد، کانادا از آنان دعوت به همکاری می کند.
 • ویزای کاری کانادا از طریق برنامه تجاری (investment): در این روش پیشنهاد کاری از سوی اداره مهاجرتی کانادا انجام می گیرد و اجازه کار به مهاجران داده می شود.
مهاجرت به کانادا از طریق کار

۲. مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل

کانادا سالانه مهاجران زیادی را می پذیرد که به واسطه تحصیل وارد این کشور شده اند. کانادا دانشگاه های معتبر بسیاری دارد که این ویژگی آن باعث شده افراد زیادی به قصد تحصیل به این کشور سفر کنند.

هزینه های پایین تحصیل در کانادا، مدرک تحصیلی ارزشمند این کشور، جامعه امن و زندگی پر درآمد در کانادا ازجمله مهمترین علل گرفتن ویزای تحصیل به این کشور است. در این میان دولت کانادا پذیرای اقامت دائم افرادی هست که در این کشور یک دوره ی تحصیلی را گذرانده اند. اما شرایطی هم برای پذیرفته شدن افراد بعنوان مهاجران تحصیلی وجود دارد.

مهمترین این شرایط دارا بودن مدرک معتبر زبان انگلیسی و پشتیبانی مالی است.  برای تحصیل در کانادا هزینه ها بسته به دانشگاه و رشته ی تحصیلی متفاوت است. حداقل میزان شهریه دانشجویان برای هر سال حدود ۱۲۰۰۰ دلار است. دولت کانادا برای موافقت با درخواست تحصیل، این اطمینان را از متقاضی می-خواهد که آیا توانایی پرداخت هزینه های زندگی در کانادا را دارد یا نه.

تحصیل در کانادا

۳. مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی

اشخاصی هستند که تصمیم جدی برای اقامت در کانادا را دارند، اما راه های گرفتن اقامت برای آنها مقدور نیست. این اشخاص می توانند بعنوان پناهنده وارد این کشور شوند. گرچه اقامت از طریق پناهندگی در هر کشور از جهان به دلیل سختی ها و مشکلاتی که دارد توصیه نمی شود، اما بعنوان آخرین راه حل شرایط آن را بازگو می کنیم.

به یاد داشته باشید، تنها در صورتی حق پناهندگی اشخاص پذیرفته خواهد شد که شخص پناهنده ثابت کند در صورت بازگشت به کشورش مورد خطر قرار خواهد گرفت. شخص پناهنده باید مدارک و اسنادی برای اثبات این ادعای خود ارائه دهد.

اشخاصی که قصد مهاجرت به کانادا از راه پناهندگی را دارند، ابتدا باید درخواست و مدارک اثبات ادعای خود را برای دولت این کشور بفرستند. در صورتیکه این عمل را انجام ندهند و وارد کشور کانادا شوند، پس از ورود به این کشور باید اقدام به درخواست پناهندگی خود کنند.

مهاجران پناهنده به کانادا به هیچ عنوان اجازه ی کار در کانادا را نخواهند داشت. مگر اینکه مدت ۱۸۰ روز از اقامت آن ها گذشته باشد. در این صورت اجازه دارند برای گذران زندگی خود شروع به کار کنند. توجه داشته باشید که هزینه های زندگی پناهنده ها تنها به مدت یک سال برای شخص پناهنده تأمین می شود. این هزینه یا به وسیله اسپانسرها و یا از طریق کمک های دولتی پرداخت می شوند.

پناهندگی به کانادا

۴. مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری

هر شخصی که توانایی سرمایه گذاری در مؤسسات شناخته شده کشور کانادا را داشته باشد، می تواند از این طریق اقدام به اخذ اقامت کند. سرمایه گذاری در پروژه ها و سازمان های مختلف می تواند متفاوت باشد. به طور میانگین اگر دارایی حدود ۲۰ میلیون دلار داشته باشید شرایط سرمایه گذاری و اقامت برای شما فراهم خواهد شد.

شخص سرمایه گذار می تواند برای همسر و فرزندان زیر ۲۲ سال خود نیز اقامت دائم دریافت کند. در این روش از مهاجرت، اجباری به دانستن زبان انگلیسی و منعی برای انتخاب شهر اقامت نیست.

سرمایه گذاری در کانادا

۵. مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

یکی از راه هایی که می توان به واسطه آن در کانادا اقامت داشت، ازدواج با فردی است که اقامت دائم کانادا را داشته باشد. در این روش فرد متقاضی به همراه همسر خود می تواند مقیم کانادا شود. قوانینی در این زمینه وجود دارد که باید آن ها را در نظر گرفت. چرا که سال های اخیر برخی به شکل سوری اقدام به ازدواج می-کنند تا اقامت کانادا را کسب کنند.

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج را می توان در چند مورد زیر خلاصه کرد:

 • فرد متقاضی باید به مدت ۲ سال، از روز دریافت اقامت دائم کانادایی خود، همراه همسر خود به صورت مشترک زندگی کند.
 • داشتن دو دین متفاوت نشان از تصنعی بودن ازدواج خواهد بود که باید رعایت شود.
 • تفاوت در زبان دو شخص به صورتی که توانایی ارتباط نداشته باشند، در مراحل قانونی کسب اقامت مشکل ایجاد خواهد کرد.
 • تفاوت سنی زیاد نیز از جمله مواردی است که ازدواج را غیر واقعی تلقی می کند.

علاوه بر نسبت همسری، هر شخص دارای اقامت دائم می تواند اقوام درجه یک خود را به زندگی در کانادا دعوت کند. در این موارد شخص دعوت کننده به عنوان اسپانسر شناخته می شود. ازدواج با یک کانادایی نیز شرایط اخذ اقامت در کانادا را برای شخص متقاضی فراهم می کند.

ازدواج در کانادا

۶. مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی

هر فردی که توانایی راه اندازی کسب و کار در کشور کانادا را داشته باشد می تواند اقدام به گرفتن اقامت در کانادا کند. دولت کانادا پس از بررسی صلاحیت ها این مجوز را به متقاضی خواهد داد. روشن است که تسلط به زبان خارجی از شرایط اخذ ویزا به این روش است.

وکیل مهاجرت به کانادا

هر شخصی می تواند برای امور مهاجرتی خود از یک وکیل کمک بگیرد. وکیل مهاجرت به کانادا علاوه بر اخذ تابعیت فرد متقاضی، در امورات گسترده ی دیگر نیز مشاوره ارائه می دهد. وکیل مهاجرتی امورات از قبیل زیر را می تواند برای موکل خود انجام دهد:

 • اخذ ویزای کار
 • جلوگیری از اخراج مهاجر
 • اخذ شهروندی کانادا
 • اخذ اقامت دائم
 • درخواست پناهندگی برای موکل

وجود وکیل برای یک فرد خارجی در کانادا باعث می شود تا کارهای اقامت متقاضی که ممکن است سال ها طول بکشد، به بهترین حالت انجام گیرد. وکلای مهاجرتی وظیفه ی مشاوره به مهاجران را دارند و گره از کار آنان می گشایند.

وکیل مهاجرت کانادا

هزینه های مهاجرت به کانادا

برای مهاجرت به کانادا قطعا این سؤال برای فرد مهاجر پیش می آید که هزینه های مهاجرت به کانادا چقدر است. آیا توانایی پرداخت این هزینه ها را خواهد داشت یا نه. در این بخش از مقاله هزینه های کلی مهاجرت به کانادا بررسی شده است.

هزینه های دولتی برای مهاجرت به کانادا

در زمان انجام کارهای مهاجرت هزینه هایی باید از طرف شخص متقاضی پرداخت شود. این هزینه ها با توجه به نوع ویزا متفاوت است. معمولا لازم است که تا حدود ۱۰۰۰ دلار کانادا شخص مهاجر هزینه کند.

هزینه های اولیه زندگی در کانادا

این هزینه ها می تواند شامل هزینه ی اجاره خانه و سایر هزینه های عادی زندگی باشد. البته این هزینه ها بستگی به شهر، نوع خانه، مساحت و تعداد اعضای خانواده دارد. بطور کلی میانگین هزینه ی اجاره خانه در کانادا ماهانه حدود ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار کانادا است. سایر هزینه های زندگی نیز در همین حدود متغیر است.

هزینه اولیه مهاجرت به کانادا از طریق ویزای تحصیلی

اگر قصد دارید از طریق ویزای تحصیلی به کانادا مهاجرت کنید به حدود ۵۰۰۰ دلار کانادا برای انجام امور اولیه نیاز خواهید داشت. از این ۵۰۰۰ دلار، ۲۵۰۰ دلار بابت گرفتن پذیرش دانشگاه و ۲۵۰۰ دلار بابت اخذ ویزای کانادا دریافت می شود.

هزینه های مهاجرت

هزینه اولیه مهاجرت به کانادا از طریق ویزای کاری

در صورتیکه به طریق ویزای کاری وارد کشور کانادا شوید برای انعقاد قرارداد کاری به حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار کانادا نیاز دارید. این مبالغ در مراحل مختلف از شخص متقاضی دریافت می شود.

هزینه مهاجرت به کانادا از طریق ویزای توریستی

اگر قصد دارید بعنوان گردشگر وارد خاک کانادا شوید نیاز به ویزای موقت خواهید داشت. مجموع هزینه های تقاضای ویزای موقت کانادا برای یک نفر در حدود ۵۰۰ دلار کانادا خواهد بود.

هزینه مهاجرت به آمریکا از طریق اسپانسر

به طور کلی هزینه مهاجرت از این طریق حدود ۴۵۰۰ دلار کانادا تخمین زده شده است. که این مقدار می تواند بسته به نوع خویشاوندی بالاتر و یا پایین تر باشد.

هزینه مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی

باید توجه داشت که افراد بسیاری با اخذ مبلغ زیادی از افراد، قول پناهندگی کانادا را به آن ها می دهند. بهتر است که گول اعمال این افراد را نخوریم و را ه های قانونی برای مهاجرت را انتخاب کنیم.

هزینه وکیل مهاجرت به کانادا

حق وکالت وکلا بستگی به نوع کار متقاضیان متفاوت است. به طور میانگین این حق الزحمه برای ویزای تحصیلی برابر ۵۰۰۰ دلار، برای ویزای اسپانسرشیپ ۴۵۰۰ دلار، برای ویزای خود اشتغالی و ویزای کاری به ترتیب برابر ۱۲۰۰۰ و ۷۰۰۰ دلار کانادا تخمین زده شده است.

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل

قوانین اخذ اقامت کانادا

راه هایی که افراد مایل به مهاجرت پیش روی خود دارند، شرایط و قوانین اصلی مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت هستند. ایرانیانی که علاقه مند به زندگی در کانادا هستند باید یکی از راه های قانونی ورود به خاک این کشور را انتخاب کنند. ویزای کاری، ویزای تحصیلی، ویزای سرمایه گذاری، ویزای خوداشتغالی و امثال این ها راه های قانونی اخذ اقامت کانادا هستند.

شرایط زندگی در کانادا چگونه است؟

به جرأت می توان گفت کانادا یکی از برترین کشورهایی است که می توان آن را برای تحصیل، کار و زندگی انتخاب کرد. اگر بخواهیم مزایای زندگی در کانادا را برشمریم با لیستی بلند مواجه خواهیم بود.

 • کمترین میزان جرم و جنایت در دنیا را دارد.
 • مردم کانادا درصد بسیار بالایی به دولت خود اعتماد دارند.
 • مدارس و دانشگاه های این کشور بالاترین استانداردها را دارد.
 • نرخ بیکاری در این کشور پایین است و محصلان نسبت به سایر کشورها پس از تحصیل وارد محیط کاری می شوند.
 • هزینه های زندگی در این کشور در مقایسه با سایر کشورهای جهان به مراتب مناسب تر است.
 • آب و هوای بی نظیر این کشور، آن را به کشوری محبوب تبدیل کرده است.
 • مهاجرانی که وارد این کشور شده اند، همیشه مورد احترام بوده اند.
 • کانادا از نظر سلامت و بهداشت رتبه ی بالایی در مقایسه با سایر کشورها دارد.
 • و …

با وجود تمام این مزایا، ممکن است مشکلاتی نیز گریبان گیر مهاجران نیز باشد. نداشتن شغل مناسب، عدم تسلط به زبان های خارجی به خصوص انگلیسی و فرانسه، مالیات تقریبا بالا و برخی مشکلات از این قبیل می-تواند زندگی در این کشور را سخت کند.

زندگی در کانادا

گرفتن وقت سفارت کانادا

گرفتن وقت سفارت اکثر کشورهای دنیا برای ایرانی ها همواره سختی هایی داشته است. دولت کانادا برای انجام امور ویزای ایرانی ها سه کارگذاری خود را به آنان معرفی کرده است. این سه کارگذاری در شهرهای آنکارا، استانبول و ابوظبی واقع شده اند. می توان گفت فرایند دریافت وقت از این سفارت  ها یکسان است. فرد متقاضی با انتخاب خود می تواند یکی از این سه کارگذاری را برای انجام امور خود انتخاب کند.

برای گرفتن وقت از سفارت کانادا دو روش حضوری و آنلاین در اختیار متقاضیان است. که البته روش آنلاین ارجح تر است. برای گرفتن وقت سفارت کانادا به شکل حضوری لازم است فرد متقاضی با در دست داشتن تمامی مدارک به مرکز مورد نظر خود مراجعه کند.

برای گرفتن وقت سفارت به صورت آنلاین کافیست وارد پایگاه اینترنتی سفارت کانادا شده و با ساخت حساب کاربری خود به رزرو وقت سفارت پرداخت. بارگذاری مدارکی از قبیل مدارک شناسایی، اسناد مالکیت، گواهی شغلی، لیست گردش مالی و… در این بخش الزامی خواهد بود. پس از انجام ثبت نام یک کد رهگیری به شخص داده خواهد شد که می تواند ادامه کار خود را با همین کد پیگیری کند. بعد از انجام این امور، کارگذاری نتیجه ی موافقت یا عدم موافقت را برای متقاضی ایمیل خواهد کرد.

اشتغال در کانادا

معرفی بهترین شهرهای کانادا برای زندگی

برای مهاجرت به هر نقطه از جهان، انتخاب شهر برای زندگی بسیار حائز اهمیت است. در مهاجرت به کانادا نیز، انتخاب شهر از میان ۲۰۹ شهر بزرگ و کوچک آن کار ساده ای نخواهد بود. مگر اینکه منابع موجود را که این شهرها را از مناظر مختلف مقایسه کرده اند بررسی کرد. طبق آمار و مقایسه های انجام شده شهرهای نامبرده زیر را می توان از بهترین شهرهای کانادا برای زندگی برشمرد.

 • شهر بوشرویل در استان کبک- Boucherville
 • شهر اتاوا در استان انتاریو
 • شهر برلینگتن در استان انتاریو- Burlington
 • شهر سنت آلبرت در آلبرتا- Albert
 • شهر بلنویل در استان کبک- Blainville

این ۵ شهر همگی از نظر میزان درآمد مناسب، پایین بودن نرخ بیکاری، وجود امنیت بالا نسبت به سایر شهرها و به طور کلی داشتن استانداردهای مهم زندگی، رتبه های برتری را برای اقامت کسب کرده اند. اگر زندگی در شهر کم جمعیت را برای اقامت ترجیح می دهید، بوشرویل مورد مناسبی برای شما خواهد بود. شهر اتاوا با وجود پر جمعیت بودنش توانسته جایگاه خود را از نظر کیفیت زندگی  به خوبی حفظ کند.

اما لیست مذکور حالت کلی از بهترین شهرهای کانادا را در نظر می گیرد. مهاجران زیادی هستند که ترجیح می دهند شهرهای بزرگ را برای زندگی انتخاب کنند. بزرگترین و در عین حال بهترین شهرهای کانادا را می توان به ترتیب زیر دسته بندی کرد:

 • اتاوا
 • کبک سیتی
 • کلگری
 • وینی پگ
 • ادمونتون
 • تورنتو
بهترین شهرهای کانادا برای زندگی

نگاهی به تورنتو و اتاوا

اتاوا چهارمین شهر بزرگ کانادا و البته مهمتر از همه پایتخت کاناداست. این شهر شهری چهار فصل است و تابستان ها گرم و زمستان های بسیار سردی دارد. اتاوا طولانی ترین محوطه اسکیت دنیا را در خود دارد و از این جهت یکی از پرطرفدارترین شهرهای کانادا به شمار می آید.

وجود معیارهای مهم امنیت، سلامتی و زیبایی اتاوا، این شهر را تبدیل به مقصدهای مسافران و مهاجران کرده است. اتاوا سالانه میزبان بسیاری از افراد است که برای تحصیل و کار به این شهر سفر می کنند. اتاوا نسبت به سایر شهرهای هم‌جوارش نیاز به هزینه های بسیار بالا برای زندگی نیز ندارد.

شهر تورنتو نیز یکی از شهرهایی است که مهاجران برای زندگی آن را برمی گزینند. این شهر با داشتن نرخ بیکاری پایین، میانگین درآمد خوب و حداقل جنایات در آن به یکی از شهرهای ایده آل برای اقامت تبدیل شده است. هوای خوب و وجود تیم های ورزشی و هنری از دیگر استانداردهای این شهر زیبا برای زندگی است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *