راهنمای کامل و دقیق دریافت ویزای شینگن

واقعیت را انکار نکنیم! بسیاری از مردم و گردشگران آرزوی سفر به قاره اروپا و دیدن شهرها و جاذبه های گردشگری آن را دارند. ویزای شینگن یکی از مواردیست که شما برای ورود به بسیاری از کشورهای اروپایی به آن نیاز دارید. ویزایی که شرایط و ضوابط خاصی برای دریافت آن وجود دارد. در این مطلب از نیم فاصله از سیر تا پیاز دریافت ویزای شینگن را برای شما عزیزان آماده کرده ایم. همراه ما باشید.

منطقه شینگن چیست؟

حوزه شینگن یا همان منطقه شینگن به بخش از بزرگی از قاره سبز اروپا، شامل ۲۶ کشور گفته می شود که اتباع کشورهای عضو آن برای عبور و مرور از مرزهایشان نیاز به ویزا و محدودیت های مرزی دست و پا گیر ندارند. البته این راحتی صرفا مخصوص اتباع همین ۲۶ کشور است و مردم دیگر کشورها کار سختی برای دریافت ویزای شینگن و ورود به قاره اروپا خواهند داشت. امروز این نوع از ویزا اعتبار و ارزش بسیار زیادی در کل جهان دارد، چرا که برخی از مطرح ترین و قدرتمند ترین کشورهای اروپا عضوی از محدوده شینگن هستند.

کشورهای جمهوری چک، دانمارک، بلژیک، اتریش، فرانسه، استونی، فنلاند، مجارستان، آلمان، یونان، لتونی، لیتوانی، ایسلند، ایتالیا، هلند، مالت، لوکزامبورگ، پرتغال، نروژ، لهستان، اسلواکی، اسلوونی، سوئد، اسپانیا، لیختن اشتاین و سوئیس، ۲۶ کشور عضو پیمان شینگن هستند. اینجا بزرگ ترین منطقه بدون نیاز به پاسپورت جهان است. این قرارداد که مدت ها قبل و در سال ۱۹۸۵ میلادی طی یک نشست بین المللی در کشور لوکزامبورگ به وجود آمد، نام خود را از روستایی به نام شینگن در کشور لوکزامبورگ و مرز آن با کشورهای آلمان و فرانسه گرفته است. شما با اخذ ویزای شینگن از هر کدام از این کشورها، قادر خواهید بود به راحتی در کشورهای دیگر هم سفر کنید.

حتما بخوانید: ارزان ترین کشورهای جهان برای سفر ایرانیان

راهنمای دریافت ویزای شینگن

انواع ویزای شینگن

الف) ویزای اتحادیه شینگن (Uniform Schengen Visas)

ب) ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای (Limited territorial validity visa)

ج) ویزای ملی (National Visa)

الف) ویزای اتحادیه شینگن

ویزای اتحادیه را می توان همان ویزای گردشگری قاره اروپا دانست که خود به انواع مختلفی تقسیم می شود. شخصی که ویزای اتحادیه را دریافت می کند، قادر خواهد بود که هر ۶ ماه یک بار به مدت ۹۰ روز به کشورهای عضو منطقه شینگن سفر کند. بر اساس هدف سفر، سه نوع ویزای A, B  و C وجود دارند:

 • ویزای نوع A:

ویزای نوع A، ویزای تزانزیت فوردگاهی اروپاست و دارنده این نوع از ویزای شینگن مجاز خواهد بود تا در یکی از فرودگاه های منطقه شینگن، پرواز خود عوض کرده و به کشور دیگری خارج از این منطقه سفر کند. دارنده ویزای نوع A اجازه ندارد فرودگاه را ترک کرده و تا زمان پرواز بعدی باید منتظر بماند. اما چنان چه پرواز شما به گونه ایست که باید در فرودگاه یا بیشتر در این منطقه توقف کنید، باید ویزای نوع C را دریافت کنید.

 • ویزای نوع B:

این نوع از ویزای شینگن هم یک ویزای ترانزیتی است که دارنده آن می تواند تا حداکثر ۵ روز به وسیله وسیله شخصی و یا قطار از کشورهای منطقه شینگن عبور کند و به مقصدی خارج از این منطقه برود.

 • ویزای نوع C:

این ویزا، مجوز کوتاه مدت برای سفر به محدوده شینگن است و مدت زمان اقامت فرد هم در زمان دریافت ویزا مشخص خواهد شد. ویزای نوع C بسته به شرایط و اهداف سفر افراد به سه دسته دیگر تقسیم بندی می شود که در ادامه توضیح خواهیم داد.

 1. ویزای یک بار ورود (Single): شخصی که ویزای سینگل را دریافت می کند، مجاز است تا تنها یک بار به کشورهای عضو پیمان شینگن وارد شود و وقتی شخص آن کشور را ترک کند، آن ویزا دیگر اعتبار نخواهد داشت.
 2. ویزای دوبار ورود (Double entry): شخص دارای این نوع از ویزای شینگن مجاز است تا دو بار به کشوری در ناحیه شینگن و در محدوده زمانی مشخصی سفر کند.
 3. ویزای چند بار ورود (Multiple entry): شخص دارای این ویزا مجاز است تا بدون محدودیت به کشورهای منطقه شینگن سفر کند. تنها محدودیت این ویزا بازه زمانی استفاده از آن است. اعتبار ویزای مولتی، ۹۰ روز در هر ۶ ماه از سال است.
راهنمای دریافت ویزای شینگن

ب) ویزای اعتبار محدود منطقه ای

در این ویزا، فرد مجاز است تا فقط به همان کشوری که از آن ویزا را دریافت کرده و یا چند کشور دیگری که توافق شده است سفر کند. این ویزا بیشتر در شرایط و به افراد خاص تعلق می گیرد، مثلا پناهندگان دیگر کشورها.

ج) ویزای ملی

این ویزا مختص افرادیست که می خواهند در مدت زمان مشخصی در ناحیه ای از شینگن اقامت داشته باشند. به ویزای ملی ویزای نوع D هم می گویند. به عنوان مثال دانشجویان، تجار و یا افرادی که به منظور اخذ خدمات درمانی در بازه ای از زمان قصد سفر دارند، شامل ویزای نوع D خواهند شد.

شرایط و مدارک لازم برای اخذ ویزای شینگن

ابتدا تصمیم بگیرید که از کدام کشور قصد دارید ویزای شینگن را دریافت کنید. هر سفارتخانه ای شرایط خاص خودش را برای صدور ویزا دارد. مدارک متقاضی، شرایط سنی فرد درخواست دهنده و سابقه سفر متقاضی مواردی هستند که در شانس شما برای دریافت ویزای شینگن تاثیر دارند. یکی از مهم ترین موارد برای اخذ ویزا، گرفتن وقت سفارت است. برای این منظور، مدارک زیر مورد نیاز هستند:

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا: این فرم را باید از سفارت مربوطه دریات نموده و پر کنید.
 • اصل گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار از زمان اخذ روادید و گذرنامه های قبلی
 • مدارک شناسایی و ازدواج
 • عکس پرسنلی رنگی و تمام رخ با زمینه سفید رنگ به تعداد لازم
 • مدارک شغلی فرد متقاضی همچون جواز کسب، روزنامه رسمی، فیش حقوقی، گواهی اشتغال به کار. همچنین اسناد ملکی شخص و منابع مالی گردش حساب مورد نیاز خواهد بود. البته همه این موارد باید با ترجمه رسمی و مهر دادگستری و وزارت خارجه به سفارت تحویل داده شوند.
 • برگه رزرو بلیط هواپیما و وچر هتل
 • بیمه مسافرتی برای کل مدت سفر
 • برگه ووچر هتل و یا اصل دعوتنامه شخص دعوت کننده
 • همراه داشتن پول نقد معمولا به یورو

لازم به ذکر است تمامی مدارک باید در دارالترجمه رسمی ترجمه رسمی شده باشند.

ویزای شینگن

اگر قصد دریافت ویزای شینگن را از یکی از سفارتخانه های این حوزه دارید، پیشنهاد می کنیم که کشورهای مطرح و گردشگرپذیر تر را انتخاب کنید. به طور کلی کشورهای توریستی نظیر فرانسه، آلمان، هلند و … راحت تر از کشورهای اروپای شرقی ویزا صادر می کنند. امیدواریم که سفری خوب و به یادماندنی داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *