راهنمای کامل مهاجرت به ترکیه

ترکیه کشوری است که بخشی از آن در آسیا و بخش دیگر آن در اروپا است و به همین خاطر تلفیقی از فرهنگ های اروپایی و آسیایی در آن قابل مشاهده است. به دلیل شرایط آسان و راحتی که این کشور برای مهاجران در نظر گرفته در سال های اخیر خیل عظیمی از افراد در سراسر جهان به خصوص ایرانی ها برای اقامت این کشور را انتخاب کرده اند. از جمله راه هایی که برای اقامت در ترکیه امکان گذیر است نیز عبارت از سرمایه گذاری در ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه، اجاره ملک در ترکیه است که افراد بر اساس شرایط خود یکی از این روش ها را انتخاب کنند. ما در این مطلب از مجله ی نیم فاصله قصد داریم تا درباره تمامی نکاتی که برای مهاجرت به ترکیه لازم است بدانید، صحبت کنیم.

راهنمای کامل مهاجرت و اقامت در ترکیه

همه چیز درباره ی مهاجرت به ترکیه

مهاجرت و اقامت در ترکیه همانند مهاجرت به سایر کشورها، روش ها و قوانین خاص خود را دارد. به طور کلی دو نوع اقامت دائم و اقامت موقت و مهاجرت به کشور ترکیه وجود دارد، اقامت موقت همان طور که پیدا است به اتباع خارجی و افراد گردشگر اجازه ی اقامت با مدت زمان کوتاه و محدودی در ترکیه داده می شود. این اقامت ها در برخی موارد می توانند پس از تمام شدن مهلت مجاز اقامت دوباره برای یک یا چند دوره تمدید شوند.

در اقامت های دائم کشور ترکیه اجازه ی اقامت و ماندگاری در این کشور را به افراد مهاجر و اتباع خارجی می دهد. به طور معمول برای دریافت اقامت دائم ترکیه از هر طریقی باید مدت زمانی در حدود پنج تا سه سال را برای طی کردن روند اقامت صبر کرد. برای اخذ هرگونه اقامت دائم در ترکیه باید اول یکی از راه های اقامت در ترکیه که قابل تمدید باشند را دریافت کرد و پس از استفاده و تمدید چند دوره ی آن و گذراندن زمانی معین، اقامت موقت را به اقامت دائم تبدیل کرد یعنی برای دریافت اقامت دائم باید قبل از آن اقامت موقت داشت.

کسانی که قصد سفر توریستی به کشور ترکیه را دارند باید بدانند که برای اقامت تا ۳ ماه نیازی به داشتن ویزا ندارند اما اگر حتی یک روز بیشتر از ۹۰ روز خواستید در این کشور بمانید باید جهت اخذ ویزای خود اقدام نمایید. به طور مثال کسانی که هدفشان اقامت یک ساله در ترکیه است و قصد اشتغال و یا تحصیل را ندارند می توانند از طریق اجاره ی یک ملک مسکونی که مدرک آن مورد تایید مشاور املاک بوده اقدام به دریافت اقامت یک ساله در ترکیه کنند.

توجه داشته باشید که ابتدا لازم است هدفتتان از مهاجرت به ترکیه را مشخص کنید

مهاجرت به ترکیه

هزینه اقامت در ترکیه

بحث هزینه برای اخذ اقامت در ترکیه از مهم ترین مسائل مهاجرت است اما میزان هزینه ی لازم در روند دریافت اقامت ترکیه بسیار کمتر از اقامت درکشورهای دیگر است، همین موضوع سبب شده تا مهاجران زیادی به سمت این کشور روانه شوند. هزینه های خرید و اجاره ی املاک در ترکیه متفاوت است اما به طور تقریبی می توان به عنوان مثال اظهار کرد که هزینه ی اجاره ی یک منزل تک خوابه از ۷۰۰ لیر ماهیانه شروع می شود تا بالاتر.

هزینه ی خرید ملک در ترکیه نیز نسبت به سابق بسیار کاهش یافته است و به مقدار تقریبی ۲۵۰ هزار دلار آمریکایی رسیده است.

زندگی در ترکیه

 راه های آسان مهاجرت به ترکیه

اقامت در ترکیه انواع مختلفی دارد که از جمله ی آنها می توان به اقامت توریستی، اقامت از طریق ازدواج با اطباع ترکیه، اقامت از طریق سرمایه گذاری مانند ثبت شرکت در ترکیه، اقامت دانشجویی و تحصیلی، اقامت موقت و کوتاه مدت، اقامت موقت و بلند مدت، اقامت بشر دوستانه ترکیه و اقامت دائم را نام برد.

  • اقامت توریستی در ترکیه

اقامت توریستی یکی از آسان ترین و کم خرج ترین نوع اقامت ترکیه است، توجه داشته باشید که این نوع از اقامت به کسانی داده می شود که قصد ماندن در کشور تریکه بیشتر از ۹۰ روز را دارند. این افراد می توانند از طریق اجاره ملک در ترکیه اقدام نمود، با توجه به قوانین جدید وضع شده در سال ۲۰۱۸ دریافت این نوع اقامت پروسه چندان سختی را ندارد.

  • اقامت از طریق خرید ملک

برای افرادی که از نظر مالی و اقتصادی در سطح بالاتری هستند، خرید ملک در ترکیه بهترین و راحت ترین روش دریافت اقامت در ترکیه است و قیمت خانه در شهرهایی مثل آنکارا استانبول و ازمیر در حدود ۳۰۰ هزار لیر است، اما در شهر های دیگر قیمت ها کمتر هستند. مزیت این نوع اقامت این است که می توان به وسیله آن اجازه اقامت کل اعضای خانواده در ترکیه را گرفت

  • اقامت از طریق ازدواج

روش دیگر برای اخذ اقامت و مهاجرت به ترکیه ازدواج با فردی که تابعیت ترک دارد است، مسئولان مربوطه با انجام تحقیقات لازم برای پی بردن به صحت و واقعی بودن ازدواج می پردازند که در صورت دروغین و سوری بودن ازدواج اقامت دائم داده نمی شود در صورت تائید شدن ازدواج فرد مهاجر با فرد تابع ترکیه می توان پس از گذراندن زمانی در حدود سه تا پنج سال به طور پیوسته اقامت دائم را دریافت کرد.

روش های مهاجرت به ترکیه

فرم راندوو اقامت ترکیه

اتباع خارجه که تصمیم به گرفتن اقامت کوتاه مدت برای گردشگری دارند باید فرم راندوو که همان مصاحبه است را درخواست دهند. کسانی که تمایل به حضور بیش تر از مهلت ویزا در ترکیه را دارند ملزوم به دریافت مجوز اقامت می باشند. توجه داشته باشید برای دریافت اقامت توریستی یک ساله قسمت مربوط به شغل را خالی بگذارید.

به منظور دسترسی به فرم راندوو از طریق سایت www.goc.gov.tr می توانید روی بخش E-ikamet نیز کلیک کرده و وارد بخش مربوطه شوید.

چگونه به ترکیه مهاجرت کنیم

سوالات متداول در خصوص مهاجرت به ترکیه

آیا لازم است از خدمات موسسات مهاجرتی برای اقامت ترکیه استفاده کنیم؟

در واقع هیچ اجباری برای استفاده از دفاتر خدمات مهاجرتی وجود ندارد و افرادی که قصد مهاجرت دارند می توانند از طریق مطالعه و کسب اطلاعات لازم درمورد انواع روش های مهاجرت، شرایط تحصیل در ترکیه و نهایتا اخذ اقامت تصمیم گیری کنند. اما بهتر است برای صرفه جویی در زمان و جلوگیری از هزینه های اضافی پس از مطالعه ی شرایط و تفحص به دفاتر خدمات موسسات مهاجرتی مراجعه شود و از مشاوره های تکمیلی آن ها بهره مند شوند چرا که برخی از روش ها مثل خرید ملک در ترکیه دارای شرایط و قوانین پیچیده ای است که ممکن است فرد مهاجر اطلاعات کافی راجع به آن ها نداشته باشد و با مشکل مواجه شود.

اقامت یک ساله در ترکیه چگونه است؟

اگر تصمیم دارید که تنها برای یک سال در این کشور بمانید راه هایی زیادی وجود دارد که یکی از آن ها، اجاره ی آپارتمان در ترکیه است. کسانی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند می توانند از طریق اجاره کردن آپارتمان و داشتن مدارک لازم موفق به دریافت اقامت یک ساله در ترکیه شوند

روش دیگر گرفتن اقامت یک ساله در ترکیه از طریق تحصیل می باشد که این مورد به کسانی تعلق می گیرد که یا در دوره های زبان ترکی شرکت کرده و یا در حال تحصیل در دانشگاه های کشور ترکیه در حال تحصیل هستند، که البته شایان ذکر است که شرایط اقامت یک ساله با شرایط اقامت توریستی مشابه است با این تفاوت که برای این نوع اقامت به اجازه نامه احتیاجی نیست.

راه دیگر کسب اقامت یک ساله ازدواج و زندگی با اتباع ترکیه است که با این روش امکان اقامتی حداکثر یک ساله را می توان دریافت کرد که البته ممکن است تا دو سال تمدید شود.

چگونه به ترکیه مهاجرت کنیم

آیا به محض خرید ملک و ثبت شرکت می توانیم برای پاسپورت ترکیه ای اقدام کرد؟

در واقع بدون خرید ملک و صرفا با اجاره ی ملک مسکونی در ترکیه نیز می توان اقامت در ترکیه را دریافت کرد اما خرید ملک و ثبت شرکت در ترکیه یکی از راه های بسیار مطمئن برای اخذ اقامت ترکیه است. مهاجران از طریق خرید ملک علاوه بر سند مالکیت ملک در ترکیه می توانند پاسپورت و حق شهروندی در این کشور را نیز دریافت کنند. شایان ذکر است که قوانین جدید برای سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه نسبت به قوانین سابق برای افراد آسان تر شده است.

ارزش ملک در ترکیه از یک میلیون دلار به پانصد هزار دلار تنزل کرده که البته مدت زمان لازم برای دریافت اقامت پس از خرید ملک یک میلیون دلاری سه سال بود ولی اکنون با خریداری ملک پانصد هزار دلاری مدت زمان دریافت حق شهروندی و پاسپورت به پنج سال بعد متغیر گشت. یعنی در کل هیچ گونه روش مهاجرتی وجود ندارد که بتوان در مدت زمان کوتاه پس از خرید ملک اقامت دائم و پاسپورت را دریافت کرد. در اکثر روش های مهاجرتی فرد مهاجر باید حداقل به مدت پنج سال در کشور ترکیه زندگی و فعالیت کند تا بتواند پاسپورت و اقامت دائم را اخذ کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *