در هنگام سفر به ترکیه لیر ببریم یا دلار آمریکا؟!

تهیه ارز و تبدیل پول یکی از مهم ترین مواردی است که هر گردشگر در هنگام انجام سفرهای خارجی با آن مواجه می شود. کسانی که زیاد سفر می کنند، معمولا در این زمینه حرفه ای هستند و مشکلی ندارند. ولی افرادی که برای بار اول قصد دارند به یک مقصد خارجی سفر کنند، سوال های زیادی درباره تهیه و تبدیل ارز در ذهنشان خواهند داشت! اگر قصد دارید بعد از پایان ماجرای تلخ ویروس کرونا به کشور زیبای ترکیه سفر کنید، حتما مطلب در سفر به ترکیه لیر ببریم یا دلار را مطالعه کنید. کارشناسان ما در نیم فاصله پاسخ این سوال را به شما خواهند گفت.

در هنگام سفر به ترکیه لیر ببریم یا دلار آمریکا؟!

مختصری درباره ترکیه و واحد پول آن

کشور دوست و همسایه ترکیه، یکی از گردشگر پذیر ترین کشورهای دنیاست. صنعت گردشگری در این کشور به شکلی علمی و برنامه ریزی شده توسعه یافته است. هر سال ایرانی های زیادی برای تفریح، تجارت و یا دیدار دوستان و آشنایان به ترکیه سفر می کنند. استانبول، آنتالیا، بودروم، قونیه، کوش آداسی و مارماریس شهرهایی هستند که معمولا هموطنان ما زیاد به آن ها سفر می کنند. واحد پول در کشور ترکیه لیر است که آن را به طور مختصر TRY یا TL نمایش می دهند. واحد یکای خرد این کشور هم “کروش” نام دارد که هر صدتای آن برابر با یک لیر ترکیه می شود. در ترکیه و شهرهای آن، هم اسکناس های کاغذی رایج هستند و هم سکه ها. سکه ها معمولا به شکل سکه های ۱ لیری و ۱، ۵، ۱۰، ۲۵ و ۵۰ کروشی و اسکناس ها هم به صورت ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰ و ۲۰۰ لیری هستند. اگر شما هم این سوال برایتان پیش آمده که در سفر به ترکیه لیر ببریم یا دلار در ادامه همراه ما باشید.

اگر بار اولتان است که به ترکیه سفر می کنید، حتما این سوال در ذهنتان ایجاد می شود که در سفر به ترکیه لیر ببریم یا دلار آمریکا؟! پاسخ به این سوال بسیار ساده است! به طور کلی پیشنهاد می کنیم که در سفر به هر کشوری دلار به همراه داشته باشید. این امر دلایل زیادی دارد. یکی از این دلایل این است که دلار ارزی بین المللی است و در اکثر کشورها به راحتی تبدیل می شود. همچنین در صورتی که پولتان را خرج نکردید و یا قصد داشتید به کشور دیگری سفر کنید، دلار ارزشمند برایتان باقی می ماند نه لیر! علاوه بر این، با توجه کاهش چشم گیر ارزش واحدهای پولی همچون ریال یا لیر در برابر دلار، همراه داشتن دلار برایتان به صرفه تر است. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که در سفر به کشور ترکیه دلار به همراه ببرید و در صرافی های قانونی، آن را به لیر تبدیل کنید.

اکنون پاسخ این سوال که در سفر به ترکیه لیر ببریم یا دلار را متوجه شدیم. اما فراموش نکنید با اینکه بهتر است بیشتر پولتان به صورت دلار باشد، حتما مقداری هم لیر (حدود ۱۰۰ یا ۲۰۰ لیر) با خودتان ببرید تا قبل از رفتن به صرافی و تبدیل دلار، بتوانید از پس مخارجتان بر بیایید. پیشنهاد می کنیم که پولتان را در فرودگاه یا هتل تبدیل نکنید و حتما این کار را در صرافی های قانونی این کشور انجام دهید.

لیر ترکیه

تبدیل ارز در صرافی های ترکیه

همانطور که پیشتر گفتیم، بهتر است برای تهیه ارز و تبدیل دلارتان به لیر، به صرافی های مجاز این کشور مراجعه کنید. صرافی های ترکیه “Doviz” نام دارند. درست همانند صرافی های کشور خودمان، دوویزهای ترکیه هم در جلوی درب ورودیشان تابلوهایی دارند که نرخ ارز روز را نمایش می دهد. نگران پیدا کردن صرافی در کشور ترکیه نباشید. در شهرهای توریستی این کشور از جمله استانبول، آنتالیا و … به وفور صرافی وجود دارد.

آیا همواره بهتر است دلار به همراه داشته باشیم؟!

تا اینجا پاسخ این سوال را متوجه شدیم که به طور کلی بهتر در سفر به ترکیه لیر ببریم یا دلار آمریکا. با اینکه در بیشتر اوقات دلار بهتر و به صرفه تر است، اما گاهی اوقات همراه داشتن واحد پول خود کشور ترکیه به صرفه تر و راحت تر است. به عنوان مثال در ایام تعطیلات رسمی ترکیه همچون عید فطر یا عید قربان، صرافی ها نرخ هایی غیر واقعی، متفاوت و غیر منصفانه ارائه می دهند. بنابراین بهتر است در ایام تعطیلات این کشور از همان اول لیر به همراه داشته باشید تا کمتر به دردسر بیفتید.

دلار آمریکا

نکات مهم و کاربردی تبدیل ارز در ترکیه

  • در سفر به ترکیه نگران امنیت خود و همراهانتان نباشید، ولی به هیچ وجه دلارهای خود را در مکان های عمومی در معرض دید دیگران قرار ندهید.
  • تبدیل ارز را فقط در صرافی های قانونی یا همان Doviz ها انجام دهید و تا جایی که امکان دارد از تبدیل پولتان در فرودگاه یا هتل خودداری کنید. این کار در نهایت به نفعتان است!
  • هرگز در همان روز اول سفر تمام پول خود را تبدیل نکنید. هر روز به هر میزان که احتیاج دارید، دلارتان را به لیر تبدیل کنید.

 

میدواریم که این مطلب برایتان مفید باشد و به شما کمک کند که سفری راحت تر به ترکیه داشته باشید. شما عزیزان هم اگر در زمینه تبدیل ارز در ترکیه تجربه و یا نظری دارید، می توانید آن را اینجا به صورت کامنت با دیگران به اشتراک بگذارید. از اینکه مطلب در سفر به ترکیه لیر ببریم یا دلار را مطالعه کردید از شما سپاسگزاریم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *