چگونه یک تور لیدر موفق شویم؟!

درباره شغل تور لیدری چه قدر اطلاعات دارید؟! اگر زیاد سفر می کنید، به تاریخ، فرهنگ و طبیعت علاقه دارید، از برقراری ارتباط با دیگران لذت می برید و توانایی مدیریت گروه را دارید، شاید بد نباشد که به راهنمای تور شدن فکر کنید! سفر جزء جدانشدنی زندگی یک راهنمای تور است. در همین ابتدا باید به شما بگوییم که تور لیدری اصلا کار راحتی نیست و راهنمایان با سختی های زیادی در کارشان مواجه اند. در این مطلب از نیم فاصله اطلاعات جامعی در این باره آماده کرده ایم. اگر قصد دارید یک تور لیدر حرفه ای شوید، این مطلب را از دست ندهید.

تور لیدر حرفه ای

تور لیدر یا همان راهنمای تور کیست؟!

به طور خلاصه و ساده، یک راهنمای تور کسی است که مدیریت و مسئولیت اجرای تورهای مسافرتی را بر عهده دارد. در واقع آژانس های مسافرتی اجرای تورهای خود را به دست راهنمایان با تجربه و کارآزموده می سپارند. تور لیدری یکی از مهم ترین شغل های موجود در صنعت گردشگری هر کشور است، چرا که یک راهنما اولین فردیست که گردشگران پس از ورود به هرکشوری با آن رو به رو می شوند. بنابر این به جرات می توان گفت که راهنمایان نمایندگان و پرچم داران آژانس های مسافرتی و همچنین ملت ها در مواجه با گردشگران و مردمان دیگر کشورها هستند.

متخصصان و اساتید گردشگری تعاریف علمی مختلفی را برای واژه تور لیدر ارائه داده اند. یکی از این تعاریف، تعریف انجمن راهنمایان تور اروپا (EFTGA) است که طبق آن: “تور لیدر کسی است که گروه ها و یا بازدید کنندگان انفرادی داخلی یا خارجی را در سایت های تاریخی، موزه ها و دیگر جاذبه های گردشگری یک شهر یا منطقه راهنمایی و هدایت می کند و تفاسیری الهام بخش، واقعی و سرگرم کننده از میراث فرهنگی و طبیعی و محیط زیست، به زبان بازدید کنندگان به آنان ارائه می دهد.”

بر خلاف ایران، در ادبیات گردشگری جهان دو واژه تور لیدر (Tour Leader) و راهنمای تور (Tour Guide) کمی با هم متفاوت اند. چیزی که در این مقاله مد نظر ماست همان راهنمای تور و کسی است که از ابتدا تا انتهای سفر همراه مسافران است، به آنان توضیحات ارائه می دهد و مسئولیت سفر را بر عهده می گیرد.

راهنمای سفر

ویژگی های یک تور لیدر موفق چیست؟

شغل راهنمای تور شاید در ظاهر ساده و بسیار جذاب باشد، ولی در واقعیت کاری بسیار سخت، پر مسئولیت و فرسایشی است! به عنوان یک راهنمای تور و فعال حوزه گردشگری، به جرات به شما می گویم که از هر ۱۰ نفری که در دوره های آموزشی راهنمایان تور شرکت می کنند، شاید فقط ۸ نفر بتوانند یک تور لیدر حرفه ای موفق شوند! به طور کلی می توان گفت که یک راهنمای تور موفق باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

  • ویژگی های شخصیتی:

در درجه اول، شما باید فردی علاقه مند به سفر باشید و از آن لذت ببرید. مطمئن باشید اگر شما به کارتان علاقه ای نداشته باشید، مسافرانتان نیز از سفر لذت نخواهند برد. در سفر با مسافران زیادی با فرهنگ ها و شخصیت های مختلف مواجه خواهید شد. بنابراین باید آداب معاشرت و اصول رفتار متقابل را به خوبی بدانید، بسیار صبور و خوش برخورد باشید، توانایی مواجه با هرگونه بحران را داشته باشید و در کل یک مدیر کار بلد و حرفه ای باشید. بهداشت و آراستگی ظاهری، طاقت در مقابل سختی ها، ادب، توجه به خواسته های دیگران و … از دیگر ویژگی های شخصیتی یک تور لیدر حرفه ای موفق است.

  • ویژگی های حرفه ای:

برای اینکه یک راهنمای تور موفق باشید، باید حداقل یک زبان دیگر بلد باشید. هر چه زبان های بیشتری بلد باشید، احتمال موفقیت شما بیشتر خواهد بود. مطالعه را فراموش نکنید! تور لیدر باید اطلاعات عمومی و تخصصی زیادی در زمینه های مختلف داشته باشد. شما باید به گردشگران درباره فرهنگ، محیط زیست، جغرافیا، تاریخ، معماری، جاذبه های گردشگری و … مقصد توضیحات جامعی ارائه دهید. توانایی فیزیکی بالا، فن بیان و توانایی سخنرانی در جمع، آشنایی با کمک های اولیه، آشنایی با تجهیزات سفر، مهارت تصمیم گیری، آشنایی با کلیات صنعت گردشگری، مسیریابی و نقشه خوانی و … از دیگر ویژگی های تخصصی هستند که به شما کمک می کنند یک راهنمای حرفه ای باشید.

ویژگی های تور لیدر

فرآیند تور لیدر شدن و دریافت کارت راهنمای گردشگری

راهنمایان تور زیر نظر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فعالیت می کنند و مرجع صادر کننده کارت راهنمای تور هم همین وزارت است. برای تور لیدر حرفه ای شدن ابتدا باید در دوره های آموزشیِ موسسات آموزش گردشگری که مجوز خود را از وزارت گردشگری دریافت کرده اند، شرکت کنید. مدت زمان این دوره ها حدودا ۶ ماه است. پس از اینکه کلاس ها را با موفقیت گذراندید، در آزمون جامع گردشگری که سالی دو بار برگزار می شود، شرکت خواهید کرد. در صورت قبولی در آزمون جامع، از شما مصاحبه زبان (انگلیسی یا زبان دوم) گرفته می شود و پس از دریافت گواهینامه و بعد از اتمام کارهای اداری، کارت شما از وزارت متبوع صادر خواهد شد.

فراموش نکنید که برای تور لیدر حرفه ای شدن باید حداقل لیسانس داشته باشید. در صورتی که رشته تحصیلی شما یکی از رشته های مرتبط با صنعت گردشگری باشد (از جمله مدیرت جهانگردی و …) می توانید بدون شرکت در کلاس ها، فقط در آزمون جامع گردشگری شرکت کنید. البته به اعتقاد من شرکت در کلاس ها به موفقیت شما در این زمینه کمک زیادی خواهد کرد. گواهی عدم سوء پیشینه و سابقه کیفری و گواهی عدم اعتیاد از موارد دیگری هستند که در صورت قبولی در آزمون و مصاحبه باید به وزارت میراث فرهنگی ارائه کنید.

برخی از موسسات آموزش گردشگری معتبر در تهران:

  • موسسه آوای جلب سیاحان (محدوده بلوار کشاورز)
  • موسسه آوای طبیعت پایدار (محدوده یوسف آباد)
  • موسسه طبیعت (محدوده یوسف آباد)
  • موسسه ارسباران (محدوده ولیعصر)

 

فهرست تمامی موسسات آموزشی معتبر تهران و شهرستان ها را می توانید در سایت وزارت گردشگری (بخش دفتر مطالعات و آموزش گردشگری) مشاهده کنید.

وبسایت: https://www.mcth.ir

فرآیند تور لیدر شدن

انواع تور لیدر در ایران

اگر قصد دارید تور لیدر حرفه ای شوید، می توانید از گرایش های زیر یکی را انتخاب کرده و در دوره های آموزشی آن شرکت کنید:

  1. راهنمای ایرانگردی و جهانگردی (راهنمای فرهنگی)
  2. راهنمای طبیعت گردی
  3. راهنمای زمین گردشگری (ژئو توریسم)

امیدواریم که در زمینه ای که انتخاب کرده اید، موفق باشید. فراموش نکنید که یک تور لیدر حرفه ای و راهنمای گردشگری، نماینده یک شرکت مسافرتی و در مقیاس بزرگتر نماینده یک ملت است. شما اولین کسی هستید که با گردشگر رو به رو می شوید و هر عکس العملی که به عنوان یک راهنما انجام می دهید، نشانه فرهنگ و سطح اخلاق آن ملت خواهد بود. در پایان توجه شما را به این بیت زیبا از ملک الشعرای بهار جلب می کنم:

اقوام روزگار به اخلاق زنده اند         قومی که گشت فاقد اخلاق مردنیست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *