۱۰ جاذبه از بهترین مناطق شمال و مازندران برای سفر

دوستان زیادی هر روز راجع به بهترین مناطق شمال و مازندران برای مسافرت می پرسند یا با زبان ساده میگن میخوام برم شمال، کجا برم؟ چطوری برم؟ گیلان یا مازندران؟ بهترین زمان سفر به شمال؟ جاذبه‌های گردشگری مازندران چیاست؟ شهرهای بین تهران تا رامسر کدوماست؟ کدوم شهر کدوم طرف ؟ تهران تا قائم شهر؟ یا تا  نور چقده؟ تهران؟ کلاردشت؟ جواهر ده چقدر دوره؟ یا از کدوم راه بهتره نزدیک‌تره؟ ما میخوایم بگیم نیم‌فاصله سریع‌تره مثل پُله، بلندتره ولی نزدیک‌تره.

10جا از بهترین مناطق شمال ایران برای سفر

بهترین جای شمال کجاست؟ شاید هزار جریب

بخش‌هایی از جنوب شهرستان نکا در استان مازندران، معروف به هزار جریب است. در این منطقه روستاهای دیدنی بسیاری با قدمت طولانی جای گرفته اند. جریب در لغت به معنای روستا است. در گذشته هزار جریب وسعت بیشتری داشت. این منطقه به دلیل پوشش با جنگل‌های هیرکانی نیز شهرت دارد.  جنگل‌های هیرکانی شامل همه نوع میوه و گونه‌های جانوری متنوعی است. اگر با حوصله و به آرامی از آن عبور کنید حتما با بسیاری از جانوران و گیاهان و میوه‌ها روبرو خواهید شد. آب معدنی قرمرض در ۱۰ کیلومتری نکا و در میان جنگل بسیار زیبای هزار جریب قرار گرفته است. گفته می‌شود که این چشمه دارای املاح معدنی و خواص طبیعی مفیدی است.

روستای کچپ محله از روستاهای پربازدید و دیدنی هزار جریب است که تا نکا ۷۵ کیلومتر فاصله دارد. روستای دیگری که می‌توانید در سفر به هزار جریب از آن بازدید کنید ارم است. این روستا در ۱۲۳۰ متری قرار گرفته و همیشه پوشیده از مه است. در فاصله ۲ کیلومتری روستای ارم، آبشار پرآب لیدر قرار دارد که از مهم‌ترین جاذبه‌های منطقه است. کوه‌های جنگلی اطراف ارم و گذر رود ارم از وسط روستا باعث خلق مناظر منحصر به فردی در هزار جریب شده است که ارزش سفر را دارد. می‌توانید با طی مسافت ۶۸ کیلومتر از نکا به ارم برسید. رود ارم از مهم‌ترین سرچشمه‌های رود تجن است. وقتی به نکا رسیدید دیدن ییلاق ملاخیل و سیکا، دریاچه استخر و غار کمیشان را از دست ندهید. سنگ طلایی از جاذبه‌های باستانی ارم ده است.

این صخره که نور خورشید را با رنگ طلایی بازتاب می دهد در بالای آبشار لیدر واقع است. پس از گذر از قسمت‌های کم ارتفاع می‌توانید از چلم کوه دیدن کنید و مه و ابر را زیر پایتان ببینید. برای دیدن هزار جریب تمام ایام سال مناسب است و در یک صبح تا عصر می‌توانید بیشتر دیدنی‌های ارم را دیده و به راهتان ادامه دهید. همچنین می‌توانید از بهشهر به سمت هزار جریب بروید و یک صفحه دیگر از سفرنامه شمال ایران را در دفتر خاطراتتان ثبت کنید و بنویسید بهترین مناطق شمال و مازندران برای مسافرت شاید هزار جریب بود یا …

چطور به هزار جریب برویم؟

وقتی به استان مازندران رسیدید به سمت بهشهر یا نکا بروید. در ادامه به  شهرستان نکا، بخش هزار جریب می‌رسید و سپس روستای ارم را خواهید یافت. استان مازندران، شهرستان نکا، بخش هزار جریب، روستای ارم

1000 جریب بهشت ایران

فریدون کنار، زیباترین شهر شمال ایران

فریدون کنار یکی از شهرهای ساحلی استان و بدون شک یکی از بهترین مناطق شمال و مازندران برای مسافرت  در استان مازندران است. در نیم ‌فاصله اینبار با تور شمال همسفر شوید. شاید قدمت فریدونکنار یا فریدون کنار به فریدون جم، نبیره جمشید جم می رسد. ساکنین قدیمی این شهر به ارزش  شهرشان به خوبی آگاهند. در شاهنامه روایت شده است زمانی که کاوه بر ضحاک پیروز می‌شود و فریدون شجاعانه، ضحاک را از میان می برد سپاهی عظیم گرد آورده و قسمت جنوبی دریای خزر را تسخیر کرده و در منطقه ای در کنار ساحل جنوبی خزر دریا، نهصد سال قبل از میلاد حضرت مسیح، اطراق می کند. ساکنین کنونی فریدونکنار عقیده دارند پس از این اتفاق شهری در این محل بنا می‌شود که آن را تا امروز فریدون کنار می خوانند.

ساحل ماسه‌ای فریدون کنار با امتداد بیش از ۱۰ کیلومتر مهم ترین جاذبه شهر و استان و از بهترین سواحل مازندران است.تالاب این شهر تنها زیستگاه و در جهان جزو چهار زیستگاه درنا است.پل تاریخی این شهر جاذبه بعدی فریدون کنار است که قدمت ۱۰۰ ساله دارد و شهر راه به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌کند. سقاخانهٔ تاریخی کریمکلا، بازار هفتگی (شنبه بازار) و پارک جزیره دیگر جاذبه‌های توریستی شهر هستند.

فریدون کنار سالانه بیش از ۵ میلیون مسافر را پذیرفته که از سواحل و روستاهای این شهر دیدن می کنند. اولین جاذبه این شهر قبل از ورود به شهر منظره بی بدیل مزارع پهناور برنج و خانه هایی است که با شالی های خوشرنگ مسقف شده اند و باران های بسیاری را دیده اند. وسعت این مزارع به ۳۰۰۰ مترمربع می رسد. در فریدون کنار رودخانه ای پربرکت مرز رود از میان شهر می گذرد و بلندای البرز را به وسعت خزر متصل می کند.. در بازار ماهی فروشان می‌توانید کپورهای بزرگ و قزل آلا و سوف و چکاب و ازون برون و خاویار را ببینید که تازه به بازار رسیده اند و بوی دریا دارند. در همین بازار می‌توانید پرنده های مختلفی را ببینید. تالاب معروف این شهر جایی برای دیدن طبیعت بکر شهر است. این تالاب با وسعت ۵۴۰۰ هکتار محل زندگی پلیکان، قره غاز، عقاب دریایی، عقاب شاهی، حواصیل و درنا معروف ایرانی است. در گذر از روستای ازباران فرصت قایق‌سواری با پدالو را دارید. روستای سوته و زاهد کلا و پارک بزرگ لاله در امتداد ساحل را در فریدون کنار ببینید. در این پارک باغ پرندگان معروف این شهر قرار دارد.

با منتخبی از روستاها و دهستان‌های شهرستان فریدونکنار  آشنا شوید و برای دیدن بهترین مناطق شمال و مازندران برای مسافرت به بهشت ایران بروید. اسلام‌آباد، حسین‌آباد، ازباران (شیر محله، روستای مهلبان، بزرگ بیشه محله، نوایی محله، کوچک بیشه محله، بنه کنار، بی نمد، منقارپی، جزین، کلاگر سرا، اسبوکلا کریم کلا، زاهد کلا کریم کلا، اوکسر کریم‌کلا، طوله سرا، روستای سوته، فرم، حیدرکلا، ملاکلا، کاردگر محله …

چطور به فریدون کنار برویم؟

با نگاهی به نقشه شمال می بینید که این شهرستان از شمال با دریای مازندران، از شرق با شهرستان بابلسر و از غرب هم‌مرز با شهرستان محمودآباد و از جنوب با شهرستان‌های بابل و آمل همسایه‌است. فاصله بین تهران تا فریدونکنار : ۲۱۷ کیلومتر و زمان این سفر ۳ ساعت و ۳۸ دقیقه است. از جاده فیروز کوه می‌توانید به فریدون کنار بروید.

ساحل امن فریدون کنار کاسپین

آلاشت، بهترین روستای شمال برای زندگی

آلاشْت یکی از بخش های شهرستان سوادکوه در استان مازندران است. معنی آلاشت در مازندرانی، آشیانه عقاب است که وجه تسمیه آن عقاب‌های فراوانی هستند که زیستگاهشان در این ناحیه کوهستانی و مرتفع است. آبشارهای این ناحیه معروف و دیدنی هستند. آبشار نارم در دهستان چرات دیدنی‌ترین است و در ۳۵ کیلومتری جنوب غرب آلاشت واقع است. طبق آمار سال ۱۳۹۵ جمعیت  آلاشت ۱۲۰۰ نفر است. در کوههای این منطقه می‌توانید کم یاب‌ترین گیاهان را بیابید که از جذابیت‌های و بومی آلاشت محسوب می‌شود. این شهر کوهستانی در ارتفاع ۱۹۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد.

معبد آناهیتا، تپه‌های باستانی کبری، جایگاه آتشکده قدیمی، رصدخانه، مسجد و حمام قدیمی از جاذبه‌های آلاشت هستند. آلاشت به دو نام دیگر نیز شهرت دارند و به آن شهر النجوم و بهشت گمشده هم می‌گویند. در اطراف آلاشت آبشار گزو وجود دارد که از مناطق دیدنی و طبیعی پربازدید به شمار می آید. در مسیر رسیدن به آلاشت بخش‌هایی از راه آهن با ارزش و یگانه‌ای را خواهید دید که بین کوه های این منطقه  در میان باران و مه و برف سال‌هاست حرکت می کند و به صورت باورنکردنی مهندسی و بنا شده است و هنوز باشکوه‌ترین راه‌های کشور و از بهترین مناطق شمال و مازندران برای مسافرت است.

چطور به آلاشت برویم؟

تهران. اتوبان فیروزکوه. گردنه گدوک – پل سفید و در یک جاده فرعی به سمت شمال بعد از پلیس راه وارد جاده پر پیچ و خم و زیبای روستای آلاشت می شوید که سر در ورودی جاده با نمایی از ماکت چند واگن قطار مشخص شده است.

عباس‌آباد از بهترین مناطق شمال و مازندران برای تریپ

شهرستان عباس‌آباد واقع در استان مازندران است.عباس‌آباد مجاور کلاردشت، نشتارود و سلمان شهر (ساقی کلایه) است که همین موقعیت این شهر را به مرکز مسافران دوستدار طبیعت تبدیل کرده است. جنگل مازیچال، پارک ملی خشکه‌داران، جاده جنگلی عباس‌آباد و اماکن مذهبی قدیمی از جاذبه‌های اصلی عباس‌آباد است. این شهر در فاصله کمی از دریا قرار گرفته است. همچنین عباس‌آباد نرسیده به چالوس است بنابراین می‌توانید از هتل ها و امکانات رفاهی چالوس نیز برای بازدید و اقامت استفاده کنید که در مرکزیت بهترین مناطق شمال و مازندران برای مسافرت قرار دارد. جاده جنگلی عباس‌آباد در عمق جنگل‌های هیرکانی ۲۵ کیلومتر درازا دارد و راه بهشت ایران است.

چطور به عباس‌آباد یکی از بهترین مناطق شمال و مازندران برویم؟

فاصله بین عباس‌آباد تا تهران ۲۲۹ کیلومتر است که می توان آن را در زمان ۴ ساعت و ۲۲ دقیقه پیمود.

دو مسیر اصلی از تهران برای رسیدن به عباس‌آباد وجود دارد که هردو مسیر در دو راهی دیزین جاده تهران-چالوس به یکدیگر خواهند رسید. مسیر اول از سمت غرب تهران و با عبور از کرج و راه دوم از سمت شمال شرق تهران و با عبور از لواسان، اوشان، فشم و دیزین است که پر پیچ‌وخم‌تر از مسیر اول می‌باشد. از راه اول پس از عبور از کرج و گچسر به دوراهی دیزین رسیده و پس از آن با عبور از تونل کندوان به شهر مرزن‌آباد و سپس به عباس‌آباد خواهید رسید. از مسیر دوم نیز پس از رد کردن پیست اسکی دیزین به دوراهی دیزین و جاده چالوس  می‌رسید.

abasabad کاسپین بهشت ایران

جنگل های دالخانی بهترین جای شمال برای مسافرت در تابستان

جنگل‌های دالخانی به راحتی در فهرست بهترین مناطق شمال و مازندران برای مسافرت قرار می‌گیرد. جنگل دالخانی در دهستانی به همین نام در استان مازندران و ۳۰ کیلومتری شهر رامسر قرار دارد. این منطقه در نزدیکی دریاچه سد میجران قرار دارد و به دریای خزر نیز نزدیکید. در بازدید از این جنگل‌ها بوی و طراوات  و مناظر یک طبیعت قدیمی و انبوه درخت را تجربه می کنید و آرزو می کنید برای همیشه در این بهشت بمانید. به این قسمت از طبیعت ایران نام دالان بهشت بسیار اطلاق شده است. در اطراف این ناحیه ییلاق وسیع و روستاهای دیدنی بسیاری هست که می‌توانید در مه طولانی آنها را ببینید.

چطور به جنگل دالخانی برویم؟

ابتدا به رامسر و سپس جاده رامسر تنکابن . پس از طی ۷ کیلومتر به سه راهی جنت؛رودبار و پس از ۲۷ کیلومتر به جنگل می‌رسید.

پردیس کهن ایران درختان دلخانی

شهر نور، باکلاس ترین شهر مازندران

شهر نور شهر درختان است. رویان (علمده) و ایزد‌شهر از توابع این شهرند. نور بین هراز و چالوس قرار دارد. این شهر از شمال با داشتن یک خط ساحلی طولانی به دریای مازندران وصل شده است. محمود‌‌آباد و آمل در دو طرف شهر نور قرار دارند. در بین شهرهای ساحلی نور چیز دیگری است. نام قدیم آن رستمدار بوده است و از قدیمترین قسمت‌های شهرنشین در استان طبرستان ایران است. در این شهر به همراه طبیعت بی نظیر می‌توانید آثاری از تاریخ معماری و دوران های مختلف پادشاهی را پیدا کنید. نامی که هنوز برای این شهر استفاده می‌شود سولده است. نام نور از شهرت رودخانه نور گرفته شده که از مهم‌ترین رودها و سرچشمه‌اش البرز کوه است. پارک جنگلی نور بزرگترین پارک طبیعی خاور میانه است.

دریاچه الیمالات بهترین جای شمال برای سفر در پاییز

این دریاچه در وسط جنگل‌های شهر نور قرار دارد و دسترسی به آن آسان است. این جاذبه و زیبایی‌های دیگر نور  برای تبدیل این شهر به یکی از بهترین مناطق شمال و مازندران برای مسافرت کافی باشد.

چشمه کرسی (نور)، دریاچه الیمالات، ناتل، شاه بالو آهو دشت، قلعه پولاد، ییلاق دینکوه، جنگل میان بند، جنگل افراسن، یوش (زادگاه نیما یوشیج) ، چشمه کشپل، دهستان پیمد، بقعه سلطان احمد، قلعه سوردار، آب گرم لاویج و روستای لاویچ و کالج همه از نقاط دیدنی نور هستند.

دهستان لاویج بهترین جای شمال برای خرید ویلا

اگر به دنبال جایی برای ییلاق نزدیک تهران هستید از این ناحیه بازدید کنید. در این ناحیه هتل‌ها و اقامتگاه‌های زیادی هستند که بافت خاص و جذابی به آن داده‌اند.

چطور به نور برویم؟

از تهران تا نور ۲۳۰ کیلومتر فاصله است. از اتوبان بابایی به سمت لواسان بروید و بعد از گذر از رودهن وارد جاده هراز شوید. ابتدا آمل و محمود‌‌آباد و سپس تا نور به راحتی مسیر را خواهید یافت

نور گوهر ساحل کاسپین

قائم شهر جزو دیدنی های ایران

قائم شهر در ابتدا دهستان کوچکی  بود اما در دهه ابتدای ۱۳۰۰ به فرمان شاهی وسعت گرفت توسعه یافت و پس از ۱۳۵۷ به قائم شهر شهرت یافت که شاید به همین دلیل توسعه نیافت. به لحاظ معماری و طبیعت در ۳ دهه اخیر قائم شهر فقط تخریب شده است و جذابیت‌هایش همان نعمات طبیعی است که از بدو تولد تا امروز علیرغم هجوم ناهنجاری‌ها و عوامل خارجی، در خود نگه داشته است. قائم شهر بین کوه و دریاست و می تواند با داشته‌هایش شهری شود که باید می بود. در پی یافتن بهترین مناطق شمال و مازندران برای مسافرت به این شهر رسیدیم. دیدنی‌های قائم شهر از جایی شروع می‌شود که به شیرکوه می‌رسید. شیرکوه در فاصله ۲۵ کیلومتری پیش از شهر است و زیباترین جنگل‌هایی را دارد که می‌توان یافت. قائم شهر با نزدیکی به دریای خزر و طبیعت فوق العاده و ارتفاع  خوب منطقه ای معتدل و با ابهت است. قائم شهر تمام جاذبه‌هایی که می خواهید را دارد. علاوه بر طبیعت، ساختمان شهرداری این شهر نیز را ببنید.

امروزه جاذبه‌های مذهبی زیادی در قائم شهر مورد توجه قرار گرفته اند و به دیدنی‌های آن افزوده‌اند. در این شهر از طعام پاک و اصیل بچشید. مالابیج، آغوز مسما، نازخاتون، بشته واش، اسفناج مرجی، کباب ترش و مرکبات و حبوبات و بهترین میوه را در کنار مردم باصفای این دیار کهن تجربه کنید. همچنین قائم شهر با داشتن دانشگاه‌های رو به گسترش و نزدیکی به پایتخت و راه‌های دسترسی متنوع، شهر خوبی برای پرورش فرزندان است.

چطور به قائم شهر برویم؟

قائم شهر از تهران ۲۳۷ کیلومتر فاصله دارد. از تهران (اتوبان بسیج) به سمت پردیس و دماوند بروید و سپس به فیروزکوه می‌رسید. پس از گذشتن از پل‌سفید قائم‌شهر را می بینید. از جاده هراز هم می‌توانید به سمت مازندران بروید. هم چنین قطار به قائم شهر می‌رود. این خط ریلی با هنرمندی شگفت انگیزی و فقط به دست انسان ساخته شده است و مسافرت از این طریق ویژه بسیار دیدنی و خاطره ساز است.

قائم شهر

برنت از مناطق بکر شمال

در مسیر عبور از فیروزکوه و نرسیده به قائم‌شهر روستاهای بسیاری هستند مثل روستای پارسی یا سید ابوصالح. یکی از این روستاها در کنار جاده اصلی و نزدیکی پل‌سفید بیش از ۳۰۰۰ سال است که بوده و هست. برنت را پیدا کنید و از گردش در آن لذت ببرید. در مورد این آبادی به دلیل نزدیکی به قائم شهر، حرف و سخن در چند دهه اخیر بسیار گفته و در فضای مجازی مشهور شده است. اگر می‌خواهید به صحت و سقم مطالب مرتبط با برنت پی ببرید بروید و ببینید. با آن‌ که بسیاری از موارد مشابه دیدنی های برنت در مناطق دیگر ایران تخریب شده‌اند، در برنت این چنین نبوده است.

رامسر بهترین شهر شمال برای زندگی

در کنار دریای کاسپین شهری چون گوهر هست که به آن رامسر می‌گویند. در بلوار ۸۸ ساله رامسر قدم بزنید تا دلیل محبوبیت این مکان را حس کنید. سپس به سمت بلوار معلم بروید و جند ساعت برای به یاد سپاری درختان و شکوه این مکان وقت صرف کنید. خانواده و فرزندان را به پلاژ توسکا و شهربازی ببرید. رستوران‌های رامسر همه به برکت خزر باکیفیت هستند. از کاخ مرمر در تابستان دیدن کنید. خط ساحلی رامسر را ببینید. انتخاب کنید بهترین سواحل مازندران کدامند و چرا رامسر بهترین مناطق شمال و مازندران برای مسافرت است.  برای دیدن ساحل آرامش خزر در این شهر یک عمر هم کم است. به کتالم و سادات شهر  هم بروید. غارهای رامسر می‌توانند برای دوستداران طبیعت جذاب باشد. کایت‌سواری در ساحل و قایق‌سواری در روزهای عادی تابستان و بهار برقرار هستند. اگر به رامسر رفتید لاهیجان را نیز ببینید که در نزدیکی است و به ما بگویید که لاهیجان یا رامسر، کدام دیدنی‌تر بود. اگر انزلی را دیدید خواهید فهمید که انزلی یا رامسر، کدام فرح‌بخش‌تر بود.

چطور به رامسر برویم؟

بهترین راه رفتن به رامسر از جاده چالوس است ولی از اتوبان قزوین نیز می‌توانید بروید. از غرب تهران به اتوبان کرج وارد شده، از واریان و سد کرج عبور کنید و وارد جاده چالوس شده به سمت عباس‌آباد بروید. پس از ولی‌آباد و تنکابن و شیرود و سادات شهر به رامسر می‌رسید. از تهران تا رامسر ۲۸۰ کیلومتر فاصله است.  از مسیر هوایی نیز می‌توانید به مقصد  رامسر بروید. رامسر هر روزه پرواز از تهران و مشهد و اصفهان و چند شهر دیگر دارد.

ramsar شمال ایران طبیعت

جواهر ده از جاذبه‌های ایران در تابستان

آخرین شهر در غرب استان مازندران رامسر است و در ۲۷ کیلومتری آن جواهر‌ ده قرارگرفته است. گفته می‌شود که نام درست آن «جئورده» به معنی «زبر ده» یعنی ده بالایی است. اگر هنگام رسیدن به رامسر آنجا را شلوغ و گران یافتید نگران نشوید و به‌سرعت به سمت جواهر ده بروید. تمام جاذبه‌های طبیعی که به دنبالش بوده‌اید را در جواهر ده خواهید یافت. طبیعت گردان‌های حرفه‌ای مهمانانشان در تمام فصول به جواهر ده می‌برند که در ارتفاع ۲۰۰۰ متری قرار دارد پس آب و هوای معتدل به کوهستانی دارد. مه آلود بودن همیشه روستا و تجربه دیدن بافت قدیمی روستایی با مه، سقف‌های شیروانی رنگارنگ و انبوه پوشش گیاهی بهشت ایران و اقیانوس ابر  را ساخته است. جنگل صفا رود و چشمه‌های شفابخشش همه چیز برای راحتی مسافرین را دارد. می‌توانید در آلاچیق‌های موجود اطراق کنید. سپس برکه جواهر ده را ببینید که دور تا دورش تعدادی آلاچیق برای رفاه ساخته‌ شده‌اند. اینجا جواهر ده است و به بهترین مناطق شمال و مازندران برای مسافرت خوش آمدید.

چطور به  جواهر ده برویم؟

پس از طی ۲۸۰ کیلومتر از تهران و رسیدن به رامسر که چند سطر قبل اشاره شد،۲۷ کیلومتر به سمت جنوب غربی رامسر یعنی  جاده جواهر ده می‌روید و به جواهر ده می‌رسید. به همین راحتی.

لطفاً برای نیم‌فاصله بنویسید که زیباترین جای شمال که دیده‌اید کجاست؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *