آیا زمین تخت است؟! همه چیز درباره این نظریه جنجالی

شاید شنیدن نظریه تخت بودن زمین برای برخی تعجب آور باشد. سال های زیادی است که کره ای بودن زمین مطرح شده و بارها به آن تأکید نیز شده است. اما پیدایش «زمین تخت ها» بحثی داغ و پرطرفدار بین صاحب نظران دو عقیده ایجاد کرده است. زمین تخت گراهایی که اصرار دارند که زمین تخت است. علاقه و تبحر این افراد در بحث و مناظره در مورد تخت بودن زمین، افراد بسیاری را مشتاق به شرکت در این مناظره ها کرده است. اما باید گفت به آسودگی و تنها با چند دلیل باورناپذیر نمی توان تحقیقات و نظریه های علمی دانشمندان بنام را زیر سوال برد. در حال حاضر دغدغه ی بسیاری از افراد این است که آیا زمین تخت است یا کروی؟ در این مقاله از مجله نیم فاصله همه چیز درباره این نظریه جنجالی از نظرهای مختلف بررسی و ارائه شده است.

آیا زمین تخت است

نظریه زمین تخت است درسته یا غلط؟

سال ها است که نظریه گرد بودن زمین توسط دانشمندان و با ارائه دلایل قابل قبول اثبات شده است. افرادی که به فضا سفر کرده و کره زمین را به وضوح دیده اند، شکی در این ماجرا ندارند. عکس هایی هم که فضانوردان و ماهواره ها از نمای کره زمین ارسال کرده اند این ادعا را باورپذیر کرده است. در سالهای نه چندان دور نظریه ای تحت عنوان تخت بودن زمین ارائه شد. این نظریه طرفداران سرسختی دارد که در اثبات ادعای خود پافشاری می کنند.

اینکه نظریه زمین تخت درست است یا غلط سوالی است که بسیاری از علم دوستان درگیر آن هستند. پاسخ به این سوال باید بر طبق تحقیقات علمی و تخصصی انجام بگیرد. اما این نظریه کمی متفاوت و دور از انتظار به نظر می رسد.

دیدن کره زمین برای همه افراد روی زمین امکان پذیر نیست و همه توان سفر به فضا را ندارند. اما دیدن سیارات دیگر توسط ابزارهای علمی مهیا شده است و بسیاری شاهد کروی بودن سیارات بوده اند. در این میان با گرد بودن همه سیارات و اقمار موجود، تخت بودن زمین دلیلی محکم و باورپذیر می خواهد.

زمین تخت گراها چه کسانی هستند؟

زمین تخت گراها چه کسانی هستند؟

زمین تخت گرایان افرادی هستند که تصور می کنند زمین همانند یک دیسک مسطح و تخت است. آنان تمام نظریه هایی که تاکنون توسط دانشمندان و کارشناسان بر پایه کروی بودن زمین ارائه شده را رد می کنند. زمین تخت گراها معتقدند که زمین کاملا مسطح و یا قنبدی شکل است که اطراف آن را دیواره های یخی احاطه کرده است.

زمین تخت گرایان تصمیم به برگزاری کنفرانسی بین المللی با نام FEIC در سال ۲۰۲۰ دارند تا به اثبات نظریه تخت بودن زمین بپردازند. آنان ادعا دارند که قطب جنوب نقطه پایان کره زمین است. بسیاری از صاحب نظران، این عقیده را غلط، مسخره و نشدنی می دانند. در مقابل نیز دانشمندانی در سراسر دنیا هستند که به زمین تخت گراها ملحق شده اند.

نظریه تخت بودن زمین در هزاران سال پیش که هیچ ابزاری علمی برای تحقیقات وجود نداشت مطرح بود. اما با گذر زمان و با نبوغ دانشمندان و اختراع ابزارهای علمی این نظریه کاملا رد شد. اینکه امروزه پس از قرن ها طرفداران این نظریه به جنب و جوش افتاده و در تلاش اثبات عقیده خود هستند کمی عجیب است.

جالب است که زمین تخت گراها اصرار دارند تا تحقیقات و برداشت هایی که تاکنون انجام شده را دروغ تلقی کنند. آنان معتقند که مراکز علمی از جمله ناسا، قصد دارند حقیقت را از دنیا پنهان کنند. این ادعا کمی خطرناک به نظر می رسد، تنها کافیست لحظه ای به این ادعا باور داشت. پس این همه تحقیقات، علم نجوم شناسی، هزینه های بالای صرف شده برای این علم در کشورهای مختلف چه می شود!

در سالهای اخیر انجمن زمین تخت گرایان در بسیاری از کشورهای دنیا راه اندازه شده اند که البته ایران نیز از این ماجرا عقب نمانده است. در تاریخ ایران دانشمندانی داشتیم چون خیام و ابوریحان بیرونی که نظریه کروی بودن زمین را قبول داشتند. حال باید دید زمین تخت گراها تا کجا می خواهند پیش روند و در نهایت چه حرفی برای اثبات این ادعای خود خواهند داشت.

اگر زمین تخت است، بوجود آمدن شب و روز بر چه اساسی اتفاق می افتد؟

اثبات کروی بودن زمین

دانشمندان و کارشناسان برای اثبات کروی بودن زمین، دلایلی ساده را ارائه کرده و در تلاش بوده اند تا شک و شبهه ای در صحت این عقیده وجود نداشته باشد. در ادامه به برخی از مهمترین دلایل کروی بودن زمین اشاره شده است.

 1. اصلی ترین دلیل بر کروی بودن زمین، تصاویری است که ماهواره ها، موشک ها و سفینه های فضایی به زمین ارسال کرده اند. کروی بودن زمین در این عکس ها کاملا مشخص و قابل رویت است.
 2. توجه به موقعیت خورشید نیز دلیلی محکم برای رد نظریه تخت بودن زمین خواهد بود. اگر زمین تخت باشد خورشید باید در طول یک دوره زمانی، زمین را به صورت یکجا روشن کند و در بازه بعدی کل زمین تاریک باشد.
 3. با سایه دو تکه چوب نیز می توان به کروی بودن زمین پی برد. اگر دو تکه چوب یکسان در دو نقطه متفاوت از روی زمین قرار گیرد، اختلاف سایه آنها به وضوح دیده می شود. درصورتیکه با مسطح بودن زمین سایه چوب های یکسان در همه جای زمین باید به یک شکل و در یک ارتفاع باشد. اختلاف در بین ارتفاع سایه ها، از سال های گذشته توسط یونانیان یرای اثبات این عقیده ارائه شده است.
 4. می توان در یک جای مشخص ایستاد، رو به آسمان نگاه کرد و به تعداد ستاره ها دقت کرد. اگر همین عمل را در چند متری دورتر یا نزدیکتر تکرار کنیم متوجه اختلاف در تعداد ستارها خواهیم شد. در صورتی که زمین مسطح و تخت باشد تعداد ستاره ها در همه جای زمین باید برابر دیده شوند. این خود نیز دلیلی قانع کننده بر کروی بودن زمین است.
 5. طبق نظریه های علمی و تحقیق شده زمین در ابتدای پیدایش به حالت مذاب بوده است و زمانی که در فضا شناور بوده حالتی کروی به خود گرفته و این حالت را بعد از سرد شدن حفظ کرده است. از آنجایی که هر سیالی اگر از بالا به پایین سقوط کند و شناور بماند، به شکل کروی شدن پیش می رود. این یک دلیل علمی برای کروی بودن زمین است.
 6. دلیلی که ارسطو برای کروی بودن زمین مطرح کرد نوع ناپدید شدن کشتی ها در دریا بود. زمانی که دور شدن یک کشتی را تماشا کنیم متوجه خواهیم شد که این کشتی گویا به زیر آب فرو می رود. با دور شدن کشتی بخش هایی از آن پنهان می شود تا جایی که کامل ناپدید می شود. به نظر می رسد اگر زمین تخت باشد با دور شدن کشتی نمای کلی آن قابل مشاهده می شود و تنها اختلاف باید در اندازه کشتی باشد.
 7. با اندازه گیری نیروی گرانش و ثقل در نقاط مختلف زمین و یافتن مرکزیت آن نیز می توان ثابت کرد که زمین کروی است.
 8. در کنار تمام دلایل کروی بودن زمین، از قانع کننده ترین دلایل، مشاهده زمین در ارتفاع بلند است. اگر در یک بالن قرار بگیریم و چرخی در آسمان بزنیم کافیست نمای کلی زمین را در یک چشم نگاه کنیم. آنچه که خواهیم دید یک شیء تخت به نظر نخواهد رسید.
اصلی ترین دلیل بر کروی بودن زمین، تصاویری است که ماهواره ها، موشک ها و سفینه های فضایی به زمین ارسال کرده اند. کروی بودن زمین در این عکس ها کاملا مشخص و قابل رویت است.

پاسخی جالب به زمین تخت گرایان

بسیاری از صاحب نظران اعتقاد دارند تخت دانستن زمین با تمام دلایل و پیشرفتی که علم داشته است کمی احمقانه است. در طول زمان، بین افرادی که باور دارند زمین کروی است و افرادی که زمین تخت گرا هستند بحث های گوناگونی پیش آمده است. برخی از سوالاتی که از تخت گرایان پرسیده می شود تا جواب قانع کننده ای ارائه دهند شامل موارد زیر است:

 • اگر زمین تخت است، بوجود آمدن شب و روز بر چه اساسی اتفاق می افتد؟
 • تمام سیارات گرد هستند و فقط زمین است که تخت است؟ این را چطور می توان توجیه کرد؟
 • اگر زمین تخت است، پس چرا هنگام ماه گرفتگی سایه ای که از زمین بر روی ماه می افتد، دایره وار است؟
 • اگر زمین تخت است پس چرا به هیچ شکلی نمی توان به انتهای آن رسید و وارد فضا شد؟

بسیاری از افراد تلاش بر اثبات تخت بودن زمین را بیهوده و تلف کردن وقت می دانند. آنان معتقدند چشم انسان تا ۶ درجه از دایره ی ۳۶۰ درجه را خط صاف می بینند. این صاف دیدن دلیل بر تخت بودن نیست، چرا که بسیاری از اشیایی که در دنیا می بینیم باطنی متضاد با ظاهرش دارد. ظاهرا زمین تخت گرایان مسیری سخت برای ابطال نظریه های کروی بودن زمین و اثبات نظریه نه چندان عاقلانه ی خود دارند.

۴ Responses

 1. Amir گفت:

  سلام برای پاسخ به سوالات
  ج ۱ : اگر زمین را دیسکی فرض کنیم که خورشید و ماه به صورت کامل از قطر این دیسک به صورت مستقیم عبور میکند و از آن ور هم همینطور ، این نظریه درست میشود
  ( مانند همانطور که ماه و خورشید ، دور زمین بر اساس فرضیه کروی بودن زمین میچرخند )
  ج ۲ : شما از کجا میدانید که ما بقی سیارات کروی اند مگر ما منبعی غیر از ناسا که برای خارج هست داریم ، یعنی شما تمام حرفای کافران و دروغگویانی که در کل تاریخ شاهد دروغ گفتنش بودیم را باور کردید .
  اصلا گمانم که ناسا درست گفته باشد مگر هر کره در زاویه مستقیم و ۹۰ درجه از تمام جهات ، غیر از دیسک است
  ج ۳ : بر اساس حرفی که زدم در جواب سوال اول ، اگر آنطور که من گفتم ، زمین ، ماه و خورشید را فرض کنیم ، اگر خورشید کمی پایین تر از سطح مستطح دیسک زمین باشد و دقیقا ماه آن طرفش خب ما تقریبا یک نیم دایره خواهیم دید ولی چون کناره ماه خلا است ما ، ما بقی سایه اش را نمیبینیم
  ج ۴ : مگر شما یا کسی تا حالا سعی کرده است که تا آخر زمین برود که بتوان فهمید که آخرش چیست .
  تا حالا کسی نتوانسته است که حداقل ۲۶۰ درجه زمین کروی شکل ( طبق حرف شما ) را برود که به آخرش برسد
  وگرنه معلوم نبود که زمین کروی است یا دیسکی
  و تنها راهش اسناد به قرآن و دیدن با دو چشم خود یا شنیدن از منابع مطمئن است
  و السلام علیکم

  • سعید گفت:

   اقا جوابات خیلی مشقی بود .اصلا قانع کننده نیس .ن فقط جواب شما بلکه جواب هرکی ک فکر میکنه زمین تخته واقعا اشتباهه واصلا قانع کننده نیست.حداقل چهارتادلیل محکم واسه گردبودن زمین هست ولی واسه تخت بودنش دلیلای مذهبی میارین فقط

  • سعید گفت:

   اینجوری ک شما تخت گراها میگین زمین تخته و کسی نمیدونه باقی سیارات کرویه پس احتمالا خورشید هم روش بما هستش پشتش به کهکشان.جواب اینم بده.احتمالا خورشید پشتش خاموشه.حالا این بحثا به کنار.ناسا چرا باید به یه دنیا دروغ بگه که زمین گرده ؟مثلا چه سودی ب حالشون داره خدایی؟چرا خودتونو گول میزنید؟

 2. Meysam گفت:

  من میگم گالیله خودشو کشت بگه بابا زمین گرده گرد بعد چندساله بعضیا میگن زمین صافه اصلا چه فرقی می‌کنه ول کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *