چگونه با فرد شکاک زندگی کنیم؟

شک چیست؟ افرادی مشکوک دارای چه ویژگی های هستند؟ چگونه می توان شک را مداوا کرد؟ در حقیقت می توان گفت شک کردن یک نوع بیماری و مخصوص به انسان های بد فکر با اراده ای نسبتا ضعیف است که عموما با دو خصیصه ی حسادت ورزیدن و خود کم بینی بروز می دهد. در کنار این موارد بعضی اوقات این احتمال وجود دارد که فرد شکاک با دیدن چند مورد از اطرافیان خود به آسانی شروع به شک کردن کند و پس از آن به مشکلاتی مانند ضعف در خلق و خوی خود دچار گردد. همه ی انسان ها کم و بیش دچار بدبینی هستند اما در برخی از آن ها این بدبینی به قدری زیاد است که باعث تلف شدن زندگی فرد و اطرافیانی که مورد شک او واقع شده اند، می شود. در ادامه همراه با ما باشید تا بیشتر با ویژگی ها و نحوه برخورد با افراد شکاک بدانید.

نحوه برخورد با افراد شکاک

نشانه ها و خصوصیات فرد شکاک در گروه یا جامعه

از آن جایی که افراد شکاک نمی توانند به دیگران اعتماد کنند پس طبیعتا به قوانینی که دیگران آن را ساخته اند نیز نمی توانند اعتماد کنند، زیرا این افراد به نوعی خود رای هستند و تنها دلیل و منطق خودشان است که برای شان اهمیت دارد. پس در این شرایط و بعد از قرار گرفتن در جامعه خیلی به قوانین موجود احترام نمی گذارند. در این شرایط اگر فرد مجبور به اطاعت از قانونی که برای آن وضع وجود دارد شود می تواند از آن شانه خالی کند. به این صورت که شروع به دروغ گفتن و فریب کاری کردن می کنند.

مشکلات افراد شکاک در رابطه های عاطفی با دیگران

افرادی که مدام به بقیه شک می کنند مطمئنا نمی توانند رابطه های عاطفی و احساسی محکمی داشته باشند و مدام به طرف مقابل در هر زمینه ای شک می کنند و این شک کردن ها تا جایی ادامه می یابد که یکی از طرفیت خسته می شود و خیلی زود رابطه ی بین آن ها پایان می یابد. این دسته از افراد در دوستی های نزدیک خو ثبات ندارند و هر چقدر رابطه ی شان قوی تر می شود و به فرد مقابل نزدیک تر می شوند تنش بیشتری بین آن ها پدید می آید.

مشکلات روحی و روانی فرد ش

مشکلات روحی و روانی فرد شکاک

یکی از دلایلی که فرد را مستعد شکاک بودن می کند ارثی بودن این اختلال است. به این معنا که اگر بستگان بسیار نزدیک فرد دچار این اختلال باشند او نیز مستعد داشتن این مشکل است اما مهم ترین عاملی که روی این قضیه تاثیر گذاشته و آن را تشدید می کند شرایط زندگی فرد در خانواده است. هر چقدر محیطی که فرد در آن پرورش یافته پر تنش تر باشد او راحت تر می تواند به این بیماری دچار شود چرا که تمام زمینه های لازم برایش موجود است.

علل اصلی به وجود آوردن شک در افراد

 • عشق زیاد
 • نداشتن شناخت کافی همسر
 • داشتن مشکلات روحی از کودکی
 • شک و بدبینی به علت مراقبت از خانواده
 • شک بیمارگونه
 • افزایش خیانت در جامعه

ویژگی های موجود در رفتار افراد شکاک

این دسته از افراد نسبت به همه چیز و همه کس بی اعتماد هستند و همیشه جنبه ی منفی یک چیز را زودتر و نمایان تر از جنبه ی مثبت آن می یابند. پر از خشم هستند، جواب هر رفتار و انتقادی را با پرخاش می دهند. رفته رفته فرد شکاک در این زمینه ها پیشرفت می کند و مشکلاتش روز به روز بدتر و بزرگ تر می شود و اوج این اثرات در میان سالی است که بر روی تمامی انتخاب ها و جوانب زندگی فرد تاثیر می گذارد. آشنایان و نزدیکان این افراد معمولا از هر گونه شوخی و مراوده با این افراد خوداری می کنند زیرا پس از شدت گرفتن این مشکل در فرد اون زود رنج می شود و به راحتی از کوره در می رود تا جایی که از هر رفتاری به سختی کینه به دل می گیرد و تا مدت ها و یا حتی همیشه آن را در خاطر خود نگه داشته و از یاد نمی برد و طرق مقابل خود را هیچ گاه نمی بخشد.

ویژگی های موجود در رفتار افراد شکاک

نحوه برخورد با افراد شکاک چگونه است؟

حال موضوعی که مطرح است نحوه برخورد با افراد شکاک است؛ شکاک بودن یکی از طرفین در ازدواج می تواند چندین و چند دلیل مختلف داشته باشد از جمله این دلایل می توان حسادت کردن یکی از طرفین، سوء ظن داشتن یکی از آن ها، حس مالکیت بر طرف مقابل، نداشتن امنیت از طرف مقابل و بیاری موراد دیگر را نام برد. در این حالت زندگی برای فردی که با انسانی شکاک زندگی می کند به یک کابوس دائمی و همیشگی بدل خواهد شد.

 • هرگز سعی در تلافی کردن رفتارهای وی نداشته باشید. (زندگی میدان جنگ نیست)
 • رازهای رابطه های تمام شده ی خود را به همسرتان بازگو نکنید. (تا حد معقول وی را در جریان بگذارید.)

توجه: حتی به وی این اجازه را هم ندهید که بیش از حد سوال نماید.

 • روی نقطه ضعف همسرتان دست نگذارید.

به طور مثال از بردار یا خواهر شما در انجام کاری از همسرتان بهتر است و شریک شما بر روی این موضوع حساس می باشد، به روی وی نیاورید، به عبارتی سعی در مقایسه ی وی با دیگران نداشته باشید.

 • سعی کنید بدون اینکه شریکتان متوجه شود با یک مشاور در تماس باشید و از راه کارهای وی برای آرام کردن شرایط فعلی کمک بگیرید.
 • مثل روزهای اول رابطه به همسرتان محبت کنید.

توجه داشته باشید که عمده دلیل شکاک بودن افراد به دلیل احساس تکراری شدن یا فراموش شدن توسط شریک عاطفی خودشان است، پس بهترین روش برای حل این موضوع در درجه اول محبت کردن است.

مجله-نیم-فاصله

آیا مشاوره کمکی به درمان شکاک بودن فرد می کند؟

نحوه برخورد با افراد شکاک می تواند برای هر فرد متفاوت باشد، اگر شما انسان شکاکی هستید در این حالت به شما توصیه می شود که کمی خودتان را به جای طرف مقابل بگذارید. به تمامی دلایلی که برای خود تراشیده و همسرتان را محکوم کرده اید خوب نگاه کنید و اگر خودتان را تبرئه کردید بدانید که شما در حال اشتباه هستید. چرا که حتی خودتان هم به گفته های خودتان اعتماد ندارید و می دانید که تمام آن ها بهانه ای ساده بیشتر نیستند و این حالات برای شما نیز می تواند اتفاق بیفتد.

با تمام این دلایل اگر باز هم شک شما به جاست پس نهایتا با همسر خود صادقانه و بدون متهم کردن وی صحبت کنید و دلیل هر آنچه که به نظر شما خطاست از او جویا شوید و بررسی کنید که عقلانی و منطقی هستند یا خیر. شاید بتوان گفت بهترین کمک برای شما یک مشاور خانواده است چرا که او کاملا بی طرفانه قضاوت کرده و مسئله را برای تان روشن می کند.

چند-نکته-برای-افراد-شکاک-در-نیم-فاصله

همسر من شکاک است آیا باید طلاق بگیرم؟

همان طور که گفته شد بعد از این که فرد شکاک به طرف مقابل خود شک می کند خیلی زود شروع به موضع گیری های بی مورد و شدید نسبت به او و رابطه ای که میان شان است می کند. در این حالت اگر او اندکی صبر کند و به جای متهم کردن طرف مقابل ابتدا با او صحبت کند و نهایتا از کمک مشاوران استفاده کند مشکل او به راحتی برطرف می شود. اما خب همیشه این گونه نیست و افراد شکاک در بسیاری از مواقع متعصب هستند و اطمینان دارند که به درتی طرف مقابل را متهم کرده اند.

ممکن است که فرد مقابل در این حالت دچار این اشتباه شود که طلاق گرفتن بهترین راه حل ممکن برای گذر از این مسئله است. اما باید بداند که همیشه کوتاه ترین و سریع ترین راه ها بهترین راه برای رسیدن به جواب نیستند. بهترین کار در این حالت اندکی مقاومت کردن وصبر کردن است و نه یک اقدام عجولانه.

در آخر باید گفت که با تمامی موارد ذکر شده و دلایلی که سبب می شود فرد به طور خواسته یا نا خواسته به یک انسان شکاک تبدیل شود نباید او را طرد کرد و با کمی صبر و ممارست می توان فرد شکاک را درمان کرد. نباید فرامو کنید که هر بیماری علاجی دارد و درمان این بیماری به کمک شما نیز بستگی دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *