چگونه اضطراب ما را به دام می اندازد و چطور می توانیم آزاد شویم؟

زندگی بدون اضطراب

چطور وقتی شرایط زندگی حقیقی نیست به اهدافتان برسید و از اضطراب آزاد شوید؟ بسیاری از شما  زندگی تکراری و دیوانه‌واری را تحمل می‌کنید و آرزوی زندگی بدون اضطراب را دارید. ساعات طولانی کار می‌کنید  و کارهای یکنواختی انجام می‌دهید و یا سال‌هاست که چیز جدیدی را تجربه نکرده‌اید. مسافرت نرفته‌اید و سفر به زادگاه که مسافرت به‌حساب نمی‌آید تنها تجربه مسافرت‌های شماست. تجربه اتفاقی و نابی نداشته‌اید و برای در امان ماندن از سرگیجه چرخ‌های دنیا، حرکتی ندارید ولی مجبور به حرکت وضعی با دنیا هستید. عوامل بسیاری هستند که شما را از پیشرفت دور می‌کنند و اضطراب نیز در کمینتان است. اما راه‌هایی را پیدا کرده‌ایم که بدون توجه به شرایطی که دارید به رشد برسید و حتی مشکلاتتان به شما کمک کنند.

چگونه اضطراب ما را به دام میاندازد

حفظ قوام (حتی اگر نمی‌توانید برنامه روتینی را حفظ کنید)

در مورد قوام فکر کرده‌اید؟ وقتی زندگی را خارج از زندگی ادامه می‌دهید و پایگاه و کشور و خانه حقیقی ندارید، حفظ ثبات و کیفیت زندگی، کار دشواری است زیرا روال خاصی ندارید. می‌توانید در یک مکان حتی بدون برنامه چند هفته را به سمت هدفی حرکت کنید ولی امکان دارد با اولین ناهماهنگی روالتان به هم بریزد. روال و قوام یکی نیستند. داشتن یک روتین، حفظ قوام را بی‌نهایت آسان می‌کند و به ثبات عزم می‌رسید. ثبات همان چیزی است که شما را به جلو سوق می‌دهد و به زندگی دوام می‌دهد. کارهایی هستند که ما هر روز انجام می‌دهیم حتی وقتی احساسش نمی‌کنیم  و شخصیت و تصویر بیرونی ما را می‌سازند. اولین حرکت برای ساخت زندگی بدون اضطراب آوردن روال به زندگی است تا به همه تلاشتان قوام بدهید و استوار و آزاد بمانید.

قوام : هر روز پیانو می‌نوازم. مهم نیست چه و چرا.

روال : هر روز ساعت ۷.۴۵ بیدار میشم، یه فنجان قهوه اگر باشد درست می‌کنم تا ” یک ساعت پیانو بزنم”

حالا تفاوت روال و قوام را متوجه شدید؟ سازگاری با هر شرایطی و پیشرفت آسان تره وقتی بتونید روال خودتان را حفظ کنید. هنگامی‌که روند دوست داشتنی ندارید برای وضعیتی که در اون قرار دارید روند مناسبی تنظیم کنید. در علم ورزش، قاعده‌ای هست به نام روال قبل از مسابقه. این روتینی است که ورزشکاران از آن استفاده می‌کنند تا خودشون را در شرایط جسمی و روحی بهترین عملکرد قرار دهند. این تمرین یک تکنیک حرفه ایه برای موفقیت صد درصد و در بدترین شرایط. فکر کنید چه‌کارهایی براتون امکان پذیره که روتین زندگی تون قرارشون بدید. دویدن یا درست کردن یک لیوان چای، فرقی نمی‌کند. روال‌های قبل از مسابقه برای رسیدن به ذهنیت درست بسیار مؤثر هستند تا بتوانید به‌طور مداوم حتی برخلاف شرایط نادرست زندگی، رو به کمال حرکت کنید. زندگی بدون اضطراب ممکن است؟

زندگی بدون اضطراب ممکن است؟

یک ساعت در روز

یک ساعت روال حقیقی غالباً برای حرکت و پیشرفت مداوم مناسب است. یک ساعت کار متمرکز یا یک ساعت مطالعه. یک ساعت در روز روی چیزی که دوست دارید فوکوس کنید. اگر در جاده یا مترو هستید این روند را رعایت کنید. یک ساعت در روز مساوی ۳۳۶ ساعت در یک سال است که چیز زیادی نیست ولی خواهید دید که با همین روند یک‌ساعته ، زندگی بدون اضطراب را تجربه می‌کنید. روال با قوام به شما حسن مداوم و هوشیاری مؤثر می‌دهد و با این تجربه هیچ کاری برایتان ناممکن نیست.

به روال درست خوش‌بین باشید

تابه‌حال جایی کارکرده‌اید که همه‌چیزش در جهت معکوس باشد؟ تجربه چنین چیزی مثل کابوس است ولی اگر توانستید کارتان را در آنجا درست انجام دهید بهترینید و همیشه موفق هستید. فرض کنید ۲۰ سال جایی کارکرده‌اید که همه کارکنان ، کارشان تخریب کار شما بوده است و چیزهای کوچکی که ساختید می‌توانستند بزرگ‌ترین سازه‌های جهان باشند. روند آنها نادرست بوده پس شما روال درستی طراحی کنید. مهم این است که بدانید چه توانایی داشتید و آن‌ها  در دستتان هستند و در چه آزمون‌هایی پیروز بودید چون در آن شرکت داشتید. کلید زندگی بدون اضطراب در دسترس ماست.

خراب کردن چیزهایی که می‌سازیم برای خرابکاران منفعتی ندارد ولی برای شما چرا. تحمل چنین وضعی جزو تعالیم مقدس است و از شما انسانی می‌سازد که خریدنی و دست‌یافتنی نیستید.

ایمان داشته باشید و دست از تلاش برندارید. همه‌چیز را از زاویه‌ای که به او نزدیک‌تر است ببینید. خوش‌بین باشید.

چطور میتوانیم از اضطراب آزاد شویم

برای زندگی بدون اضطراب، محیط را مهندسی کنید

اغلب اوقات محیط زندگی مطابق با شما نیست. چنین اماکنی تأثیر مخربی روی جسم و روح شما می‌گذارد. در هر محیطی متغیرهایی هستند که می‌توانید آن‌ها را عوض کنید. بهترین چیدمان را پیدا کنید. نور را دقیقاً به آن اندازه‌ای که دوست دارید تنظیم کنید. هر روز برای تمیز کردن و تغییری تازه یک ساعت زمان سپری کنید. شاید باور نکنید ولی این کار در عمیق‌ترین جای وجودتان، عزت‌نفس شما را بالا می‌برد و باعث می‌شود برای خودتان محترم شوید. محیط  اتاق خانه و کارتان را برای پیاده‌روی مهندسی کنید. من در روزهایی که نمی‌توانم زیاد بیرون بروم طوری کارهایم را انجام می‌دهم که چند کیلومتر در اتاق کارم پیاده‌روی می‌کنم.

بهانه‌هایی که باعث می‌شوند از برنامه‌های موردعلاقه‌تان دور بمانید را از بین ببرید.

زندگی بدون خودرو در شهرهای بزرگ غیرقابل تصور است. ولی تجربه من چیز دیگری ثبت کرد. سرمای زمستان و گرمای تابستان را با پیاده‌روی‌های طولانی در یاد دارم. روتین یک زندگی بدون اضطراب را پیدا کنید. تحمل کار در گرمای طافت فرسا را روتین زندگی کنید. خاطره پوشیدن چندین لباس روی هم برای زنده ماندن در سرما بهترین قوامی است که در زمستان پیدا می‌کنید. از فصول قوام بگیرید. برای خراب کردن بهانه‌ی گرما و سرما و ترافیک و راه دور، بهترین روال در تهران سفر با مترو و پای پیاده است. صحبت با همشهری‌های غمگین و لبخند به‌جای خیره شدن به آن‌ها به لحظاتم قوام می‌دهد.

روال و قوام زندگی بدون اضطراب

به یک برنامه بچسبید

برای شروع ۲ یا ۳ ساعت از روزتان را برنامه‌ریزی کنید. برنامه‌ای که زیاد سفت و سخت نباشد و به‌احتمال زیاد می‌توانید انجامش دهید طراحی کنید. غاشق زندگی باشید و  روال کار از خلقت بیاموزید. برای آنکه زودتر به نواختن پیانو برسم در نوشتن عجله دارم. اگر حوصله نواختن نداشتم برنامه را عوض می‌کنم و با برنامه جدیدی ادامه می‌دهم. هنگامی‌که قادر به حفظ روال عادی زندگی‌تان هستید، پیشرفت آسان است. اگر اتفاقات زیادی را در برنامه‌تان بگنجانید و موفق به انجام آن‌ها شوید به شکل معناداری رشد می‌کنید.


لطفاً بخوانید:

۱۰ راه مطمئن برای کنترل خشم

۱۰ غذای سریع و خوشمزه که می توانید با سیب زمینی درست کنید


نیم‌فاصله برای همه آرزوی خوبه خوبه خوب و زندگی بدون اضطراب دارد. می‌توانید برای هر نوشته کامنت بنویسید.

سفله طبعست جهان بر کرمش تکیه مکن      ای جهاندیده ثبات قدم از سفله مجوی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *