با افسردگی بعد از طلاق چه کنیم؟

جدایی یا طلاق می‌تواند یکی از احساسی‌ترین و استرس‌زاترین تجربیات زندگی باشد. دلیل هر چه باشد؛ خواسته یا ناخواسته جدایی جهان شما را وارونه می‌کند و انواع احساسات دردناک و اضطراب‌آور را برمی‌انگیزاند. حتی وقتی رابطه دیگر خوب نیست طلاق دردناک است. طلاق شما را به سرزمین ناشناسی می‌برد که هویتی که تا دیروز داشته‌اید در آنجا معنی ندارد و همه‌چیز مختل است. امور روزمره و مسئولیت‌های شما، خانه، روابط خانوادگی و دوستان گسترده ناگهان ناپدید می‌شوند. ورود به دنیای طلاق بسیار تاریک و دهشتناک است. این درد و عدم اطمینان و بحران هویت ناگهانی هر چقدر قدرتمند و آماده باشید باز به‌سرعت شما را به سمت غم می‌برد.راه‌های درمان افسردگی بعد از طلاق چیست؟ در این نیم‌فاصله به غم پس از جدایی نگاهی انداخته‌ایم و برای همه آرزوی خوشحالی و حرکت به سمت روشنایی راداریم.

در فرهنگ‌ها و مناطق مختلف برخورد با طلاق و احساسات بعد از جدایی متفاوت است. حرکت روبه‌جلو بعد از جدایی به چیزهای مختلفی بستگی دارد. عمق احساسات نامطلوب پس از جدایی به مدت زمان رابطه مشترک، میزان علاقه، تعداد فرزندان، موقعیت اقتصادی و موافقت یا مخالفت خانواده و زوجین بستگی دارد. موشکافی واقعه ناگوار طلاق در مجال این نوشته نیست.

جدایی و اثرات بعد از آن

چه مدت طول می‌کشد تا غم طلاق بهبود یابد؟

آنچه علم می‌گوید و مطالعات و تجربیات گذشته نشان می‌دهد ۱۸ ماه است. گذر از این مرحله بستگی به اتفاقات پیش رویتان نیز دارد. امکان دارد اشخاصی باشند که به‌سادگی از جدایی عبور می‌کنند ولی برای همه یکسان نیست. طلاق مسئله چندبعدی و پیچیده ایست. برای کسانی که به‌درستی خود وزندگی را می‌شناسند این اتفاق بسیار سخت و غم‌انگیز است. معمولاً کسانی که درک درستی از رابطه، وصلت یا جدایی ندارند بدون احساسات از ین مرحله می‌گذرند اما در مشکلات مشابه گرفتار می‌شوند. انسان‌ها باید مراحل ازدواج یا طلاق را کامل حس کنند و نادیده گرفتن هر چیزی امکان دارد باعث بروز یک اختلال در آینده شود. تا زمانی که فرصت دارید حتی بعد از طلاق سعی کنید دوباره رابطه‌تان را به سمت زندگی مشترک پیش ببرید.

بسیاری از چیزها قابل ساختن دوباره نیستند و یکی از آن‌ها زندگی مشترک خوب است.

۱۰ روش مؤثر بعد از جدایی

برای درمان افسردگی بعد از طلاق راهکارهای زیادی هست ولی در شرایطی که چنین اتفاقی را تجربه می‌کنید شاید ساده‌ترین کارها برایتان مشکل باشد. پس به یک دوست یا چند توصیه دوستانه احتیاج دارید.

 1. به زندگی‌تان دوباره نظم بدهید
 2. ورزش مهم‌ترین کار روزانه
 3. خواب کافی
 4. روابط اجتماعی‌تان را تخریب نکنید
 5. شروع به نوشتن، نقاشی یا یک کار خلاقه کنید
 6. این مشکل را باید به‌تنهایی حل کنید اما مجبور نیستید تنها باشید
 7. تغذیه مناسب داشته باشید و آشپزی کنید، فیلم ببینید
 8. خشمگین نباشید
 9. سعی کنید دوست بمانید
 10. اشتباهتان را پیدا کنید و آن‌ها را تکرار نکنید
درمان افسردگی بعد از طلاق

چرا بعد از جدایی عاطفی افسرده می‌شوید؟

جدایی سخت‌ترین اتفاقی است که در زندگی امکان دارد آن را تجربه کنید. تا قبل از جدایی خوب است که از آن بترسید و برای ادامه زندگی مشترک تلاش کنید. حتی تا چند ماه پس از جدایی نیز فرصت طلایی دارید که روابط را بهبود ببخشید. در بسیاری از موارد ادامه و بازسازی یک رابطه قدیمی می‌تواند کار بهتری از شروع دوباره باشد. ترکهای روحی ناشی از طلاق شاید هیچ‌وقت برطرف نشوند اما انسان مجبور به حرکت است و برای درمان افسردگی بعد از طلاق باید تلاش کنیم. وقتی رابطه‌ای را از دست می‌دهید احساس می‌کنید که ضرر بزرگی کرده‌اید و این حس شما را آزار می‌دهد. ممکن است احساسات مختلفی از جمله عصبانیت، سرزنش، گناه، ترس و حتی خوشحالی را  پشت سرهم تجربه کنید. شایع‌ترین حس پس از جدایی غم است. اولین کاری که می‌توانید این است که با از دست دادن رابطه کنار بیاید هرچند کار بسیار سختی است که در صورت ناتوانی در این کار احتمالاً حالت افسردگی را تجربه می‌کنید.

علائم افسردگی چیست؟

بعضی‌اوقات غم و اندوه زیاد می‌تواند باعث افسردگی شود. اگر بیش از ۶ ماه در وضعیت سخت عاطفی و جسمی قرار داشته باشید علائم افسردگی بروز می‌کنند. برای درمان افسردگی بعد از طلاق ابتدا وضعیت روحی و جسمی خود را ارزیابی کنید. علائم افسردگی عبارت‌اند از:

راه های درمان افسردگی بعد از طلاق

راه‌های درمان افسردگی بعد از جدایی

 • مراقب خود باشید. خوب تغذیه کنید و تا می‌توانید استراحت کنید
 • در میان دوستان معمولاً کسانی هستند که برای شنیدن بهترند، با آن‌ها حرف بزنید
 • خاطرات خوبتان را مرور کنید و سعی کنید اوقات خوشی را به خاطر بسپارید
 • اگر تحمل نداشتید گریه کنید. این کار قسمتی از احساسات شما را ترمیم می‌کند
 • از خودتان پذیرایی کنید و برای موفقیت و عبور از این دوران سخت خودتان را حسابی تحویل بگیرید. هر چیزی که من را خوشحال می‌کند در دستور کارتان است
درمان افسردگی بعد از طلاق با شادی

چگونه از افسردگی طلاق ناخواسته بهبود یابیم؟

بیشترین غم و اندوه ناشی از طلاق‌های ناخواسته است. درمان افسردگی بعد از طلاق ناخواسته و ترمیم آن گاهی غیرممکن است. واقع‌بین باشید ولی بی‌حرکت نه. به خودتان یادآوری کنید که شایسته تجربه عشق هستید و باید دوست داشته باشید و دوست داشته شوید. دوستی‌های مثبت در اطرافتان را گسترش دهید و دچار بی‌اعتمادی نشوید. خودتان را برای یک زندگی دوباره آماده کنید و خاطرات سنگین و غم‌انگیز را با خود حمل نکنید. با خودتان آشتی‌کنید و کسانی که از آن‌ها خشمگینید را ببخشید. بخشش را با تمام وجودتان انجام دهید.

اگر فرزند یا فرزندانی دارید با آن‌ها وقت بگذرانید و برای بودن با آن‌ها خوشحال باشید. عشق به فرزند نعمت بزرگی است. برای آن‌ها برنامه‌ریزی کنید و هر چه احساس نیاز دارند را فراهم کنید. برای مرتب کردن اوضاع اقتصادی وقت بگذارید و از این کار فرار نکنید. برای آن‌که به لحاظ عاطفی از یک جدایی جان سالم درببرید باید نیرومند و ثابت قدم باشید. ایمان داشته باشید که تنها نیستید و خداوندی در تاریک‌ترین شب‌ها مراقبتان هست. ابتدا تصمیم به فراموشی برای کسانی بگیرید که شما در این وضع قرار داده‌اند تا حضور او را حس کنید. ارتباط انسان و مالک هستی یک اتوبان ۲ طرفه است.

از ادامه و شروع دوباره نترسید. ترس‌هایی که توسط یک جدایی ناخواسته ایجاد می‌شوند بسیار تأثیرگذار هستند. آن‌ها را یادداشت کنید تا بتوانید یک‌به‌یک از آن‌ها عبور کنید. از وقت گذاشتن برای روابط جدید یا زندگی در تنهایی نترسید. جهان پر است از انسان‌هایی که شما را می‌خواهند. برای آنکه شما را پیدا کنند وقت به خودتان بدهید و سریع تصمیم جدیدی نگیرید و از تنهایی نترسید. به خودتان برسید و ورزش کنید، مطالعه کنید و برای سفر دور دنیا برنامه‌ریزی کنید.

 شاید کسی که منتظر شماست کمی دورتر باشد. به جهان بخندید تا به شما لبخند بزند.

برای این عنوان نیم‌فاصله کامنت بنویسید و نظر و تجربه شخصی خود را بیان کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *