چند نکته برای زندگی ایده‌آل؛ مرد مدرن

زنان وقتی صحبت از شریک زندگی شخصی می‌شود یکی از این ۲ را می‌خواهند: یک شوهر فوق‌العاده حامی یا هیچ. بدون شک قرن بیستم قرن تغییر جایگاه بانوان بود. در این قرن بیش از هر زمان دیگری شاهد سازگاری مردان با پیامدهای حضور زنان در جامعه بودیم. واقعیت این است که تغییر اساسی خرده‌فرهنگ‌ها اگرچه مفید باشد با لرزه‌هایی همراه است. هنوز بسیاری از مردان نگران‌اند که موفقیت زنانشان بیشتر از آن‌ها نباشد. بسیاری از زوج‌ها، فرزند را جزو ضروریات زندگی مشترک می‌دانند ولی فرزند اصلی در زندگی زناشوئی نیست. وحدت زوج ضروری ترین اصل زندگی مشترک است ولی جدی گرفته نمی‌شود. زوج‌های مدرن مسائل مختلفی را تجربه می‌کنند. نیم‌فاصله به چند نکته برای تحکیم خانواده اندیشیده است.


لطفاً بخوانید:

چگونه یک مرد را عاشق خودمان کنیم؟

چرا مردها سرد می شوند؟


زندگی مشترک

گوش دادن فعال

شایع‌ترین شکایت خانم‌ها از مردان این است که  شنیده نمی‌شوند یا قدردانی نمی‌شوند. پیشنهاد حل این شکایت تمرین گوش دادن منظم به همسرانتان است. هرماه یا هر سه ماه یک جلسه برای شنیدن همه حرف‌های بانوی زندگی‌تان تدارک ببینید و صحبت‌های او را یادداشت کنید. صحبت اختصاصی و چهره به چهره متمرکز، بدون گفتگو بهترین و مؤدبانه‌ترین کار در زندگی مشترک است. سپس آنچه را که شنیدید برای همسرتان تکرار کنید تا مطمئن شود که حرف‌هایش را شنیدید.

بازخورد مثبت ( قدردانی)

همه از بازخورد قدردانی می‌کنند اما به‌طور فزاینده‌ای نادر است. هم در خانه و هم در محل کار این منش را کم مشاهده می‌کنیم. معلوم است که انسان‌ها دوست دارند مورد تحسین قرار گیرند بخصوص توسط صمیمی‌ترین شریک زندگی. بنابراین حداقل ۵ بار در روزبه او بگویید چقدر زیباست ، درخشان است و چقدر پشتیبان او هستید. پاداش این کار دیدن برق خوشحالی در چشمان همسرتان است. تا زمانی که حقیقتاً خوشحالی را در چهره‌ی او ببینید، به تعریف و تحسین او ادامه دهید و این کار را هر روز انجام دهید.

به همسرتان گوش بدهید. زندگی مشترک

چشم‌انداز آینده بهتر

ابتدای زندگی ، در مورد اهداف بلندمدت شخصی و حرفه‌ای با شریک زندگی‌تان صحبت کنید و مرتباً نظراتتان را ارتقاء دهید. پشتیبانی و هماهنگی متقابل زوجین می‌تواند کل زندگی را محکم و طولانی کند. حفظ زندگی مشترک فقط با دارایی اقتصادی، زندگی را یکنواخت می‌کند. برای ساخت یک خانواده منسجم و آگاه و پویا باید استراتژی داشته باشید تا در دراز مدت از پیشرفت لذت ببرید. در مورد اینکه چه چیزی برای دستیابی به اهداف مورد نیازتان انتظار دارید و چگونه باید آن‌ها را حاصل کنید با همسرتان روراست باشید.

من نمی‌دانستم!!!

بسیاری از مردان و زنان بعد از ترک همسرانشان می‌گویند: من نمی‌دانستم. بسیاری از مدیران زن پس از اخراج و برخوردهای عجولانه با کارمندان میگویند: ما نمی‌دانستیم. واقعیت این است که آن‌ها به‌جز خودشان به چیزی یا کسی اهمیت نمی‌دهند و درست نمی‌دیدند. یاد بگیرید که به همه‌چیز و همه‌کس خوب توجه کنید. در این صورت زندگی و کار خود و اطرافیانتان در مسیر حقیقی است. اگر در صورت عدم شناخت کاری را سال‌ها ادامه دهید و سپس بفهمید، برایتان سخت و دردناک است. از ابتدا دقیق باشید، خوب گوش کنید و خوب ببینید.

زندگی مشترک بدون فرزند؟!

من هنوز آرزوی فرزندان بیشتری دارم. این یک میل خدادادی و پایان ناپذیر است. زن و شوهرهایی را دیده ام که راه متفاوتی را با موفقیت پیموده اند و در زندگی زناشوئی تعالی پیدا کرده اند. با رشد بی‌رویه جمعیت و ظهور روش‌های نادرست تولیدمثل، بحث‌های اخلاقی جدیدی مطرح است. دولت های جهان سوم اصرار دارند که رشد جمعیت به هر قیمتی قدرت چانه‌زنی آن‌ها را بیشتر می‌کند و فرزند آوری را تبلیغ می‌کنند. به داشتن فرزند اصرار نکنید. فرزند آوری سال‌هاست که برتری محسوب نمی‌شود. زوج‌های روشنفکر نشان داده‌اند که می‌توان بدون فرزند هم زندگی خوب و کاملی داشت و این کار را عامدانه و با دید باز دنبال می‌کنند. علاقه به داشتن یک خانواده پرجمعیت چیز بدی نیست ولی اصرار زیاد زنان به داشتن فرزند در هر شرایطی ریشه در کمبودهای عاطفی دارد. به همین خاطر هنوز برای زندگی بدون فرزند جای فرهنگ‌سازی هست.

پیشرفته‌ترین کشورهای جهان کمترین جمعیت و رشد جمعیت منفی دارند. از دوران قبیله‌ای و طایفه‌ای سال‌هاست عبور کرده‌ایم و برای به دست آوردن امکانات بهتر و داشتن زندگی امن نیازی به خانواده پرجمعیت نداریم. کنترل و پرهیز از رشد بی‌رویه جمعیت بسیار سخت‌تر از ازدیاد آن است. در سال‌های زندگی بدون فرزند از شنیدن حرف و حدیث‌های ابلهانه نگران نشوید. خوشبختانه با پیشرفت عجیب و افسار گسیخته همه عالم حتی در ۱۰۰ سالگی می‌توان صاحب فرزند شد، پس عجله نکنید و به کیفیت زندگی مشترک و طول عمر اهمیت دهید.

ضعف زندگی مشترک و جبران آن

اگر شوهرتان گاهی در ابراز علاقه بی‌میل است از خود بپرسید چرا؟! مشکلات اقتصادی بسیار تأثیرگذار هستند ولی آن‌قدر مهم نیستند. در هر موقعیتی که هستید ابراز علاقه به همسرتان بهترین کار دنیاست. هیچ‌چیز به‌اندازه فقر در زندگی مشترک بد نیست. زنان می‌خواهند عشق و حمایت داشته باشند و حمایت و فقر دوستان خوبی نیستند. اما برای حفظ زنانتان تا جایی که توان دارید حمایتشان کنید. حفظ زندگی زناشوئی در ضعف اقتصادی با مهارت و آگاهی و میل به پایداری امکانپذیر است.

محیط-کار-زندگی-مشترک

تعادل و حمایت

تعادل در خانه باعث ایجاد زوج‌های بسیار مقاوم می‌شود. اینکه مرد در جایگاه شناخته‌شده از مرد و زن در موقعیت درستش باشد باعث دهه‌ها زندگی و حمایت متقابل آن‌ها می‌شود. رؤیاهای همسرتان را رؤیای خودتان بدانید و آن را جدی بگیرید و دنبال کنید تا او هم شما را در رسیدن به رؤیا حمایت کند. هر چند زن و شوهر می‌توانند در خدمت یک هدف مشترک باشند ولی امروزه داشتن رؤیای شخصی از ملزومات شده است.

کدام مدل زندگی مشترک بهتر است؟

هنجار تاریخی یک مرد با محوریت شغلی و یک زن محور خانواده محکم‌ترین مدل زندگی مشترک است. حرکت در مسیرهای دیگر حتی برای روشنفکرترین زوج‌ها کمی زمان می‌برد. درصد زیادی از مردان و زنان هنوز به مدل قدیمی زندگی مشترک باور دارند و جرأت تغییرات را ندارند. حتی برای زوج‌هایی که به برابری حقوق معتقدند سال‌ها طول می‌کشد تا در یک خط حرکت کنند.

مطالعه معتبری نشان می‌دهد که شوهران یک عامل کلیدی در دوسوم از تصمیم‌گیری‌های زنان در ترک کار اغلب به این دلیل است که او، کار را  به عاملی برای پر کردن جای شوهر تبدیل می‌کرده است. درحالی‌که همان زنان، شوهر خود را حامی توصیف می‌کنند. طبق این تحقیق در ابتدا بسیاری از مردان از داشتن همسر موفق خوشحال بودند تا اینکه شروع به مداخله در مشاغل یکدیگر می‌کنند. زنان نیز عنوان کرده‌اند که شوهران از تغییر برنامه کاری و مشارکت بیشتر در امور مراقبت خانه خودداری می‌کردند. اگر نمیتوانید همسر پشتیبان و همراه مطمئنی پیدا کنید مجرد بمانید.

زنان با استعداد

اگر در زندگی با مشکلات ناشی از کار و حمایت برخورد کردید این‌طور نیست که شوهرانتان مترقی و پیشرو نیستند. بسیاری از خانم‌هایی که می‌شناسیم در ابتدا از شوهر و زندگی خوشحال هستند. ناخشنودی وقتی به وجود می‌آید که انتظار متفاوتی از زندگی داریم و متناسب با واقعیت نیست. تعدادی از خانم‌ها میگویند: شوهرم ابتدا می‌گفت هر کاری که می‌خواهی انجام بده. زنان تصور می‌کنند که زوج‌های تحصیل‌کرده باید طرفدار همه تصمیم‌های آنها باشند. جالب است که در نظرخواهی از مردان فارغ‌التحصیل هاروارد متوجه شدم انتظار دارند که تصمیمشان بر حرف‌های همسرشان مقدم باشند در حالی که زنان انتظار مساوات دارند.

زندگی-زناشوئی-با-محبت

محبت بی پایان

به عقیده من این واقعیت که زنان تصمیم به کار اجتماعی گرفتند تصمیمی جبری است. احترام متقابل و محبت بی پایان مهمترین  اصلیست که در زندگی زناشوئی باید صورت دهیم. مهم‌تر از آرایه محیط کار بانوان، احترام حقیقی به آن‌هاست. برخورد قهری با بانوان آزادی‌خواه در خانه و جامعه  از ضعف قانون و اخلاق ناشی می‌شود و شایسته مدیران و مردان نیست. زنان ما سالهاست در شرکتهایی کار میکنند که حتی برای مردان مناسب نیست. زنان دلخوش به دریافت دیه و بیمه  مساوی نبودند و حقوق بیشتری دارند. پرداخت یک عمر بهره و اصل وام ازدواج و مسکن مهر از بهترین خاطراتی بود که خودم را از لذت آن محروم کردم.

هر روزمان بهتر از دیروز است اگر نیم‌فاصله‌ها را پیدا کنیم. برایمان کامنت بنویسید و بگویید شما چطور فکر میکنید.

بیایید بیایید محسن نامجو را با ما بشنوید:

بیایید بیایید که دلدار رسیده است

بیایید بیایید که گلزار دمیده است

بر آن زشت بخندید که او ناز نماید

 بر آن یار بگریید که از یار بریده است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *