پس از تمام شدن رابطه عاطفی چه کار کنیم؟

جدا شدن از کسی که دوستش دارید و تمام شدن رابطه  فارغ از اینکه دلیل این جدایی چیست درد بزرگی است. شما با او ساعت‌های زیادی را با یکدیگر سپری کرده‌اید و خاطرات زیادی را با یکدیگر ساخته‌اید، او در قلب شماست مهم نیست شما با آن فرد سال‌ها زیر یک سقف زندگی کرده باشید یا اینکه چند ماه با او دوست بوده‌اید. تحمل درد جدایی گاهی ما را بی تاب می‌کند. جداشدن به هر دلیلی ممکن است ضربه روحی بزرگی را به شما وارد کند که اگر از روش‌های درستی با آن مقابله نکنید و به درمان روح و روان خود نپردازید اثرات جبران ناپذیری را برای شما رقم خواهد زد. با نیم فاصله همراه باشید تا به شما بگوییم با چه کارهایی درد جدایی را برای خودتان کم کنید.

تمام شدن رابطه دوستی از طرف شخص شما

آغاز یک رابطه عاطفی احساسی تجربه بسیار شیرینی است. اما اگر روزی بنا به هر دلیلی تصمیم بر تمام شدن رابطه بگیرید، قطعاً احساس تلخ و ناگواری را تجربه خواهید کرد. گاها ممکن است شما چندین سال را با یک نفر سپری کنید اما متوجه شده‌اید که با طرف مقابل خود آینده‌ای خوبی ندارید و تصمیم بگیرید آن رابطه را پایان دهید. سوالی که در این میان مطرح می‌شود این است که چگونه یک رابطه را تمام کنیم؟ چگونه تحمل درد جدایی را آسان کنیم؟ قطعاً راه‌های متعددی برای پایان دادن به یک رابطه وجود دارد اما باید از چه روشی استفاده کرد تا کمترین ضربه به خود و طرف مقابل ما وارد شود. جدایی حتی اگر به خواسته شما صورت بگیرد بازهم چیزی از دردناک بودن آن کم نخواهد کرد.

تمام شدن رابطه دوستی
 1. با او صادقانه حرف بزنید و دلایل خود را برای تمام شدن رابطه عنوان کنید. خیال نکنید که با دروغ گفتن و طفره رفتن می‌توانید به او کمک کنید، صداقت در این موضوع از همه چیز مهم‌تر است. شاید دلایل شما منجر به ناراحتی او شود اما درهرصورت تکلیف او را روشن کرده‌اید. این یک راه حل روشن و اخلاقی است. این موضوع خیلی بهتر است تا او را برای مدتی طولانی علاف خود کنید.
 2. انتخاب یک زمان مناسب برای این کار از اهمیت خاصی برخوردار است. تمام کردن رابطه در مناسبت‌هایی مانند تولد، سالگرد و یا روز ولنتاین می‌تواند تبدیل به یک تجربه تلخ و فراموش نشدنی برای طرف مقابل شما شود. همچنین شما باید اوضاع روحی طرف مقابلتان را نیز بسنجید. تمام کردن یک رابطه در حالی که او به تازگی عزادار یکی از نزدیکان خود شده است و یا هنگامی که با مشکلات کاری دست و پنجه نرم می‌کند کاملاً به دور از انسانیت است.
 3. به هیچ عنوان از طریق ایمیل، تماس تلفنی یا فضاهای مجازی صحبت‌های پیرامون تمام شدن رابطه را مطرح نکنید. راه‌های بهتری نیز برای این موضوع وجود خواهد داشت. بهترین کار این است که با او به یک رستوران یا کافه بروید و در آن جا تمامی دلایل و صحبت‌های خود را صادقانه و بدون ابهام بازگو نمایید. این راه شاید کمی سخت به نظر برسد. اما بهترین راهی است که وجود دارد. همچنین رودررو تمام کردن یک رابطه احترام شما به طرف مقابلتان را نشان خواهد داد.
 4. امیدی را در دل طرف مقابل خود قرار ندهید. اینکه به او بگویید ما مجبوریم جدا بشیم با اینکه من به تو علاقه‌مند هستم. به او امیدی را خواهد داد که شاید بشود جلوی تمام شدن این رابطه را گرفت یا اینکه بعداً مجدداً دوباره آن را آغاز کرد. شما باید در عین ملایمت طوری با او رفتار کنید و قاطعانه حرف‌هایتان را بزنید که بداند رابطه به طور قطعی تمام شده است و دیگر راهی برای بازگشت وجود ندارد.
 5. فراموش نکنید که شما دارید یک رابطه احساسی را به پایان می‌رسانید. پس کاملاً طبیعی است که شما و طرف مقابلتان احساساتی شوید و گریه کنید. قطعاً شما روزهای بسیار خوبی هم در کنار یکدیگر داشته‌اید. اما اگر شما در تصمیم خود برای تمام شدن رابطه جدی هستید بهتر است تحت تأثیر این اشک‌ها به هیچ عنوان قرار نگیرید.
تمام شدن رابطه عاشقانه

اگر شریکمان از ما جدا شد چه کنیم؟

تحمل درد جدایی به خصوص زمانی که تمام شدن رابطه از سمت شریکتان باشد، بسیار سخت‌تر است. چرا که احساس کنار گذاشته شدن حس خوشایندی برای هیچ یک از ما نیست. افکار سختی به ذهن شما خطور می‌کند. مثلاً نکند به اندازه کافی خوب نبودم؟ با کس دیگری آشنا شده؟ من جذاب نبودم؟ من کار نادرستی کردم. من آدم خوبی نبودم؟ و …

در یک کلام اجازه ندهید این افکار بد و نادرست که هیچ یک حقیقت ندارند ملکه ذهن شما شوند. یادتان باشد شما آدم خوبی هستید مثل تمام آدم‌ها و جدا شدن او از رابطه تقصیر شما نیست. او به دلایل خودش تمایلی به ادامه این رابطه ندارد و این به معنی بد بودن شما نیست. شما فردی مستقل با عزت نفس هستید. برای عزت نفس خودتان ارزش قائل شوید.

تحمل درد جدایی

بعد از جدایی چه کنیم؟ راه های بعد از جدایی

مهم ترین چیز پس از اینکه شما خواسته یا ناخواسته  ازطرف مقابل  احساسی خود جدا می شوید این است که بتوانید دوباره زندگی خود را از سر بگیرید. درد جدایی بسیار سخت است ماهم این را می دانیم اما در اینجا به شما چندین روش را خواهیم گفت که تحمل درد جدایی را راحت تر می کند و شما با عمل کردن به آن ها می توانید از حادثه جدایی سالم به زندگی برگردید.

 1. شما آزاد هستید هرچقدر که دوست دارید اشک بریزید. اصلاً فکر نکنید که اشک ریختن در این مواقع لطمه‌ای به قوی بودن شما وارد می‌کند. گریه کردن اولین قدم برای کنار آمدن با چیزی است که پیش آمده شما می‌توانید این‌گونه باور کنید که این رابطه واقعاً به انتها رسیده و باید زندگی جدیدی را از سر بگیرید.
 2. برای این جدایی سوگواری کنید تا در نهایت آن را بپذیرید.
 3. برای خود برنامه ریزی روزانه انجام دهید. این کار سخت است اما باور کنید اگر خودتان را مجاب به انجام آنها کنید به روحیه خودتان خیلی کمک کرده‌اید. کتاب به خونید، ورزش کنید و فیلم ببینید. کارهایی را شروع کنید که برایتان جذاب هستند و از انجام دادن آن‌ها خسته نمی‌شوید. همچنین شما می‌توانید به سمت علایقی بروید که در گذشته بنا بر دلایلی مختلف مجبور به ترک آن‌ها شده‌اید.

با دلتنگی بعد از تمام شدن رابطه چه کنیم؟

پس از اینکه رابطه شما به اتمام رسید کاملا طبیعی است که دلتنگ او شوید. تحمل درد جدایی آن هم با دلتنگی ما را در فکر فرو می برد. این دلتنگی ممکن است به خاطر تنهایی شما، یاد آوری حضور او، فکر کردن به روزها و لحظه های خوب و یا جبران کردن خطاهای گذشته شما باشد. آن رابطه با تمام خوبی ها و بدی هایش یک تجربه برای شما و او بوده و امروز این رابطه یا از طرف او و یا از طرف شما و یا دو طرفه تمام شده. از این لحظه به بعد شما باید مراقب خودتان، دلتان، افکارتان باشید. دلتنگی طبیعی است اما به خودتان بگوئید من اجازه دارم گاهی برای او و روزهایی که داشتیم دلتنگ شوم و نه بیشتر!

فراموشی عشق
 1. هرگز برای فراموش کردن شخص قبلی فرد جدیدی را وارد زندگی خود نکنید. این رابطه در ابتدا باعث بهبود پیدا کردن درد و رنج شما خواهد شد اما به مرور زمان ضربه‌های بیشتری را به شما وارد خواهد کرد. همچنین شما هنگامی که تازه جدا شده‌اید نمی‌توانید عاقلانه تصمیم بگیرید و فرد مناسبی را به زندگی خود راه دهید.
 2. ارتباط خود را به طور کامل با طرف مقابل قطع کنید. اگر او بعد از جدا شدن با شما تماس می‌گیرد یا می‌خواهد که به دیدن شما بیاید به هیچ عنوان قبول نکنید. بودن او تنها باعث بدتر شدن اوضاع خواهد شد. روراست و دوستانه به او بگویید که نمی‌خواهید در زندگی شما باشد و دیگر ارتباطی با او برقرار نکنید.
 3. رفتارهای هیجانی نکنید، دیدن عکس هایتان حال شما را در این دوره بدتر می کند و ممکن است شما را به برقرار تماس دوباره با او کند.
 4. درباره احساس درد و ناراحتی تان با یک مشاور و یا فرد منطقی و مطمئن حرف بزنید.
 5. تحت تاثیر مشاوره های نادرست اطرافیان قرار نگیرید.
 6. خود را سرزنش نکنید. شما مقصر هیچ چیزی نیستید، این رابطه به هر دلیلی تمام شده و آنچه که ادامه دارد زندگی است.
 7. در این دوران اضطراب، اختلال خواب، معده درد، دلهره و … سراغ شما می آید. با ورزش منظم، نوشیدن آب کافی، بالا بردن سیستم ایمنی بدن جسمتان را تقویت کنید.
 8. مدام به یاد خود بیاورید زندگی در جریان است و آن رابطه یک تجربه برای شما بوده است. شاید در این دوران باورش سخت است اما یادتان باشید آنچنان نماند که این چنین بماند! این روزها به زودی می گذرند. تمام شدن رابطه گاهی اوقات بخشی جدانشدنی از رابطه است.
شکست عشقی

تفاوت شکستی عشقی دخترها و پسرها

امروزه همه ما به خوبی می دانیم که تفاوت های دختر و پسر تنها در ظاهر آن ها خلاصه نخواهد شد. آن ها از نظر روانی نیز تفاوت های بسیاری زیادی را با یکدیگر دارند. شاید به جرات بتوانیم بگوئیم که تمامی دختر و پسرها در زندگی شان طعم عشق را خواهند چشید. حالا ممکن عده ای از آن ها بنابه دلایل مختلف نتوانند به رابطه خود ادامه دهند و مجبور به جدایی شوند. اکنون ما می خواهیم به این بپردازیم که زن ها و مردها در جدایی چگونه خواهد بود؟

مهم ترین تفاوتی که میان دختر و پسرها بعد از جدایی وجود دارد این است که زن ها حساس تر از آقایون هستند و بیشتر صدمه می بینند. شاید علت این موضوع به این خاطر است که خانوم ها احساس بیشتری را در یک رابطه می گذارند و سریع تر از آقایون دچار وابستگی خواهند شد. بنابراین آن ها باید بیشتر در انتخاب های خود دقت نمایند تا کمتر به شکست در رابطه دچار گردند. بعد از شکست عاطفی نیز باید خیلی سریع برای درمان خود اقدام کنند.

اکنون این سؤال مطرح خواهد شد که احساس پسرها بعد از جدایی چیست؟ آیا این درد برای آن‌ها کمتر است؟ محققین به این نتیجه رسیده‌اند که درست است که زن‌ها درد بیشتری را بعد از تمام شدن یک رابطه تحمل خواهند کرد، اما پس از مدتی بهبود خود را کاملاً به دست خواهند آورد. اما آقایان زمان بیشتری را نیاز دارند تا بتوانند زخم‌های ناشی از جدایی را التیام ببخشند و تا مدت زیادی پس از تمام شدن یک رابطه نیز درگیر آن خواهند ماند.

رابطه عاشقانه

وجود این احساس‌ها در مردها حتی گاها منجر به این خواهد شد که آن‌ها تصمیم می‌گیرند که احساسی که با فرد قبلی رابطه خود تجربه کرده‌اند را با فرد جدید تجربه کنند. اما اکثر اوقات او به شکست می‌رسند. همچنین آن‌ها ممکن است تا مدت زیادی احساس پوچی کنند.

از دیگر تفاوت‌ها می‌توان گفت که خانوم ها اغلب می‌خواهند درباره مشکلات بعد از رابطه با افراد دیگر به گفتگو کردن بپردازند. به اصلاح می‌شود گفت که آن‌ها هرروز این مسئله را برای خودشان تداعی خواهند کرد. آقایان اما کاملاً برعکس هستند. آن‌ها اصلاً دوست ندارند کسی درباره رابطه گذشته‌ای که داشتند از آن‌ها سوالی بپرسد در حقیقت می‌شود گفت که آن‌ها از موضوع فراری هستند.

البته موارد گفته شده به شدت علاقه و عشقی که بین طرف بوده است نیز بستگی خواهد داشت. هرچقدر دوست داشتن بیشتری در رابطه جریان داشته باشد تحمل درد جدایی دردناک تر و دشوارتر خواهد شد. در رابطه نیز طبیعتا ممکن است یکی از طرفین علاقه بیشتری به نسبت طرف دیگر داشته باشد و فارغ از جنسیت او متحمل شکست و دردهای روحی و روانی بیشتری خواهد شد. اما حقیقت این است که مردها واقع نگرتر از خانوم ها هستند و با سرعت بیشتری زندگی خود را دوباره از سر خواهند گرفت.

درمان شکست عشقی

مردان بعد از شکست عشقی چه می کنند؟

به نظر شما شکست عشقی در مردان به چه صورت است؟ تعداد زیادی از آقایون هنگامی که به رابطه خود خاتمه می دهند احساس آزادی خواهند کرد. آن ها گمان می کنند این رابطه برای آن محدودیت ها ایجاد کرده تا آن ها نتوانند بسیاری از کارهای مورد علاقه خود را انجام دهند.

عده ای دیگر بعد از اینکه موفق می شوند یک رابطه را به اتمام برسانند نسبت به خود احساس غرور می کنند. آن ها از اینکه توانسته اند با موفقیت و با میل خود یک را تمام کنند و از آن خارج شوند با افتخار صحبت می کنند و احساس می کنند این توانایی را دارند که با هر دختری که بخواهند وارد رابطه شوند. در اینجا اگر دختر برای ماندن او دست به اصرار و خواهش بزند این احساس قدرت در آن ها شروع به اوج گرفتن می کند.

پس از مدتی اما آن‌ها به فکر فرو می‌روند که نکند تصمیم اشتباهی گرفته باشند. این احساس معمولاً هنگامی سروکله‌اش پیدا خواهد شد که مدت زمانی از جدایی گذشته و آن‌ها به اندازه کافی به تفریح‌هایی که می‌خواستند رسیده‌اند. در اینجا ممکن است کمی اندوه نیز به سراغشان بیاید.

شکست عشقی در مردان

کمی بعد اما او درباره شما به کنجکاوی می‌پردازد. از طریق دوستان مشترک جویای حال شما خواهد شد یا صفحات مجازی شمارا دنبال می‌کند. او اگر خودش رابطه را تمام کرده باشد منتظر پیغامی از طرف شما می‌ماند که تمایل شما به برگشت را نشان دهد. به خاطر همین موضوع است که ما از خانوم ها می‌خواهیم بعد از جدایی به پیشرفت خود اهمیت دهند. اینکار طرف مقابل شمارا بسیار بیشتر از گریه و خواهش ترغیب می‌کند که به سمت شما برگردند.

اگر شما بعد از جدایی زیاد برای بازگشت او اصرار نکنید و خیال او راحت نکنید که هر وقت اراده کند می‌تواند شما را داشته باشد و اینکه بنا به مشکلات حادی همچون خیانت و اعتیاد از یکدیگر جدا نشده باشید. او پس از مدتی به طرف شما بازخواهد گشت. توصیه ما به خانوم های این است اگر تصمیم به برگشت رابطه دارند تا زمانی که او شخصاً برنگشته و اظهار پشیمانی نکرده دست به این کار نزنند.

همانطور که گفتیم جدایی و تحمل درد جدایی پس از تمام شدن رابطه یکی از دردناک‌ترین تجربه‌های زندگی است. اما تقریباً همه‌ی ما در طی زندگی قطعاً آن را برای یکبار هم که شده تجربه خواهیم کرد. پس نگران نباشید شما ارزشمند از چیزی هستید که به دیگران اجازه دهید با شما مانند یک گزینه رفتار کنند. توصیه ما به شما این است هرگاه احساس کردید در یک رابطه دارید مورد صدمه قرار می‌گیرید شجاعت به خرج دهید و آن را به پایان برسانید. هرگاه نیز فردی شما را رها کرد نا امید نشوید و اعتماد به نفس خود را حفظ کنید فراموش نکنید که زندگی مدام در حال گردشش است و گذر زمان برای شما مرهم خواهد بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *