کولپوسکوپی چیست و چطور انجام می شود؟

یکی از راه های مطمئن برای بررسی اندام تناسلی زنانه، دهانه واژن و دهانه رحم در خانم ها شیوه کولپوسکوپی است که پزشک زنان با دستگاهی به نام کولپوسکوپ آن را انجام می دهد. اما حتما این سوال شما بوده که سراغ این مطلب آمدید. کولپوسکوپی چیست و چرا باید انجام شود؟ درواقع پزشک می تواند با کولپوسکوپی از وجود هر گونه ضایعات بدخیم و ضعیف مطلع شود و در صورت وجود مشکلی سریعا درمان را شروع کند. روش کولپوسکوپی توسط پزشکی به نام هانس هینسلمن با همکاری ادوارد وریث طراحی شد. اگر جواب تست پاپ اسمیر شما نرمال نباشد و دارای مورد خاصی باشد پزشک به شما کولپوسکوپی را پیشنهاد می دهد تا بتواند ناحیه مورد نظر را ببینید و از آن نمونه برداری کند. البته در صورت نبود مشکل انجام کولپوسکوپی هر ۳ سال یک بار و انجام پاپ اسمیر هر ۱ سال یک برای خانم ها توصیه می شود.

در این مطلب از نیم فاصله ما به شما می گوئیم کولپوسکوپی چیست و شما را درباره روش انجام کولپوسکوپی، چرایی انجام آن و عوارض و مراقبت های بعد از آن آگاه می کنیم.

کولپوسکوپی چیست؟

کولپوسکوپی چگونه انجام می‌شود؟

کولپوسکوپی با دستگاهی به نام کولپوسکوپ انجام می‌شود که دارای لنزهای بسیار بزرگ کننده است تا پزشک بتواند توسط آن با دقت بالایی بافت را ببینید. بعضی از این دستگاه‌ها دارای دوربین هستند، در واقع بزرگ نمایی بافت با کولپوسکوپ تا ۶۰ برابر است. شما روی تخت مخصوص در اتاق دکتر زنان بین حالت نشسته و خوابیده دراز می‌کشید و پاهایتان را در جا پایی مخصوص قرار می‌دهید. در زمان کولپوسکوپی کاملاً آرام و خونسرد باشید و بدنتان را منقبض نکنید، دکتر به همراهی شما در این چند دقیقه احتیاج دارد. زمان انجام کولپو از ۱۰ تا ۲۰ دقیقه است. پزشک وسیله‌ای برای باز کردن واژن به اسپکولوم واژینال را درون واژن قرار می‌دهد که بهتر است پلاستیکی و یک بار مصرف باشد. با این وسیله دیواره‌های واژن از هم فاصله می‌گیرند و دکتر می‌تواند به راحتی منطقه مورد نظر را ببیند. دکتر شما توسط کولپوسکوپ شروع به عکس برداری و با وسیله مخصوص از بافت‌های مشکوک نمونه برداری می‌کند. در صورتی که نمونه برداری از بافتی دردناک بود پزشک آن را با صلاحدید خود بی حس می‌کند.

پزشک عموماً به مایعی مخصوص یا سرکه دهانه رحم و واژن را تمیز می‌کند تا در صورت وجود سلول‌های مشکوک آنها را بهتر ببیند. در صورتی که بافت نرمال باشد حین تماس با مایع تغییری نمی‌کند اما در صورتی که موردی غیر طبیعی وجود داشته باشد پروتئین موجود در هسته سلول‌ها با مایع شستشو ترکیب شده و با تغییر رنگ پزشک متوجه می‌شود که باید از آن نمونه برداری کند.

بعد از نمونه برداری دکتر برای کنترل خونریزی شما از محلولی به نام مونسل استفاده می‌کند، ممکن است تا چند بعد از نمونه برداری ترشحات تیره رنگی ببینید. بعد از کولپو بعضاً پزشکان یک پانسمان کوچک را طوری در داخل واژن قرار می‌دهند که بتوانید آن را بیرون بکشید. این پانسمان برای جلوگیری از خونریزی بیشتر گذاشته می‌شود.

آزمایش کولپوسکوپی

آیا کولپوسکوپی درد دارد؟

بسیاری از خانم ها با شنیدن نام کولپوسکوپی می ترسند و سریعا از دیگران می پرسند که کولپوسکوپی چیست و آیا درد دارد؟ این روش بدون درد و عارضه است و نیازی به بیهوشی ندارد. اما در زمان انجام آن ممکن است کمی احساس فشار و یا گرفتن عضلات کنید که طبیعی است. سعی نکنید با جمع کردن پاهایتان مانع انجام کار پزشک شوید. خونسردی خود را حفظ کنید.

بعد از انجام کولپو ممکن است احساس بسیار خفیف سوزش کنید که طبیعی است چرا که پزشکتان از بافت داخلی نمونه برداری کرده است.

 

چرا کولپوسکوپی انجام می شود؟

با انجام کولپوسکوپی می توان از بروز سرطان دهانه رحم جلوگیری کرد. به طوری که در صورت وجود سلول های تغییر شکل یافته یا هر گونه بافت مشکل دار دکتر سریعا شروع به درمان آنها می کند. در واقع دقت کولپوسکوپی در تشخیص دقیق سرطان دهانه رحم بیش از ۹۹% درصد است! همان طور که در مطلب ویروس زگیل تناسلی HPV  برایتان توضیح دادیم این ویروس به خصوص تیپ ۱۶ و ۱۸ عامل اصلی این سرطان هستند. با کولپوسکوپی هر گونه بافت تغییر شکل یافته رصد شده و با نمونه برداری می توان از وجود یا نبود عارضه ای مثل سرطان مطمئن شد.
یکی دیگر از مواردی که کولپوسکوپی انجام می شود جمع آوری شواهد برای کسانی است که قربانی تجاوز شده اند.

کولپوسکوپی زنان

چه زمانی کولپوسکوپی انجام می شود؟

به طور کلی برای زنان بعد از شروع رابطه جنسی انجام کولپوسکوپی سه سال یک بار توصیه می شود. اما به صورت قطعی در صورتی که جواب پاپ اسمیر شما مشکوک بوده باشد پزشک پیشنهاد کولپو می کند، موارد زیر می تواند دلیل توصیه کولپوسکوپی باشد:

 • ابتلا به ویروس اچ پی وی و زگیل تناسلی
 • موارد مشکوک در جواب پاپ اسمیر
 • بررسی وضعیت رحم و دهانه رحم
 • وجود سلولهای تغییر شکل یافته
 • وجود ضایعات بدخیم
 • خونریزی بعد از رابطه
 • خونریزی بعد از زمان یائسگی
 • خونریزی قاعدگی نامنظم
 • چک آپ هر سه سال
کولپوسکوپی

مراقبت های قبل از کولپوسکوپی چه هستند:

 • در صورت باردار بودن به پزشکتان اطلاع دهید.
 • در صورتی که در دوران قاعدگی هستید پزشکتان را در جریان بگذارید.
 • بهتر است تا ۴۸ ساعت قبل از کولپو رابطه نداشته باشید و از تامپون استفاده نکنید.

 

مراقبت های بعد از کولپوسکوپی

 • از کرم ها و لوسیون های بهداشتی مخصوص واژن تا یک هفته استفاده نکنید.
 • بعد از کولپوسکوپی از زدن آب بسیار سرد و یا داغ به بدنتان پرهیز کنید.
 • احساس سوزش و درد احتمالی طبیعی است.
 • وجود لکه بینی و خونریزی خفیف بعد از کولپو تا چند روز طبیعی است.
 • تا دو روز بعد از انجام رابطه جنسی پرهیز کنید و در روزهای اول بعد از کولپو از شریکتان بخواهید حین رابطه حواسش به بدن شما بیشتر باشد.
آزمایش کولپوسکوپی زنان

عوارض کولپوسکوپی چیست

تا به اینجا سعی کردیم به شما توضیح دهیم کولپوسکوپی چیست و درباره چرایی آن صحبت کردیم. بسیاری درباره عوارض آن نگرانند. این روش عموما بدون عارضه است اما در صورتی که هر یک از علائم زیر را داشتید با پزشکتان سریعا تماس بگیرید:

 • اگر خونریزی شما شدید بود و ادامه داشت
 • در صورت بروز تب و یا لرز
 • در صورت احساس عفونت، دیدن ترشحات غیرمعمولی و یا درد لگن
 • ترشحات بدبو و غلیظ

به شما پیشنهاد می کنیم به عنوان یک خانم در طول زندگی تان زیر نظر یک پزشک زنان در تمام دوره های زندگی تان باشید و چک آپ های سالانه خود را انجام دهید. هیچ چیز ارزشمندتر از سلامتی شما نیست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *