علائم ویروس کرونا چیست؟ راه های پیشگیری و درمان

ویروس کرونا یا با نام جدیدش «بیماری ریوی کووید ـ ۱۹» در سال ۲۰۱۹ در کشور چین و شهر ووهان شناسایی شد و پس از آن به دیگر نقاط جهان نیز سرایت کرد. امروز این ویروس به ایران نیز وارد شده و سلامتی افراد بسیاری را تهدید می کند. بسیاری از انسان ها از ناشناخته ها می ترسند و هر چه موضوعی بیشتر برای ما شناخته شده باشد، کمتر ابهام و ترس راجع به آن وجود دارد. نیم فاصله شما را با ویروس کرونا آشنا می کند، راه های پیشگیری از آن می گوید و در نهایت برای درمان نیز به راهکارهایی ارائه می دهد. درمانی که هر چند برای آن هنوز واکسنی پیدا نشده اما می توان با مراقبت های ویژه پزشکی دوباره سلامتی خود را بازیافت.

ویروس کرونا و راه های درمان

ویروس کرونا از کجا آمد؟

در دنیا ویروسی وجود دارد که همگی ما در طول عمرمان با آن آشنایی کامل داریم. ویروس سرماخوردگی یا آنفولانزا که بیشتر در روزهای سرد سال به سراغ ما می آید و سلامتی ما را برای مدت یک هفته تحت الشعاع قرار می دهد. ویروس سرماخوردگی خانواده ای بزرگ دارد که در طول سال ها یک به یک کشف شده اند. خانواده ای که ویروس کرونا جدیدترین عضو آن بوده و تاکنون افراد بسیاری را در چین مبتلا نموده است. در این خانواده بزرگ می توان به ویروس های مرس و سارس نیز اشاره کرد. ویروس سارس از جمله ویروس های این خانواده بود که در سال ۲۰۰۲ در جهان شایع شد و باعث مرگ ۷۷۴ هزار نفر شد. این ویروس نیز از کشور چین شیوع پیدا کرده بود. ویروس مرس نیز از دیگر ویروس های این خانواده بود که از عربستان سعودی شایع شد و خطرناکترین نوع این ویروس ها بود؛ چرا که آمار مرگ در میان مبتلایان این بیماری ۳۰ درصد تخمین زده شده بود.

محل پیدایش ویروس کرونا کجا بود؟

اما پیدایش ویروس کرونا که هفتمین عضو این خانواده از شهر ووهان شروع شد. گفته می شد ابتدا منشا آن بازار ماهی فروشان و موجودات دریایی بود. چرا که اولین مبتلایان به این ویروس در این بازارها بودند. با این وجود پس از مدتی منشا آن رستورانی در ووهان اعلام گردید که غذاهایی با حیوانات وحشی همانند خفاش سرو می کرد.

محققان چینی از آنجایی که این ویروس در خفاش ها نیز وجود دارد، دلیل پیدایش آن را سرو سوپ خفاش اعلام کردند. چندی بعد حیوانات دیگری مانند مار و گرگ نیز به این لیست افزوده شد. پس از گذشت یک ماه بررسی و تحقیق به لیست منشا این ویروس مورچه خوارهای پانگولین نیز افزوده شد. حیوانی که به دلیل شکار زیاد در چین در معرض خطر انقراض قرار گرفته بود و در بازارهای سیاه یافت می شد. ویروس کرونا ویروسی است که در میان پستانداران مشترک است. این ویروس به راحتی می تواند از انسانی به انسان دیگر منتقل شود. کشور چین تمامی بازارهای مواد غذایی دریایی را ضدعفونی و گندزدایی کرد.

شیوع ویروس کرونا در کشورهای جهان و چین

چه کنیم که به کرونا مبتلا نشویم؟

راه های پیشگیری برای مقابله با ویروس کرونا بسیار ساده اما مهم هستند. اولین و مهم ترین کاری که تمام افراد می بایست انجام دهند این است که با افراد مبتلا هیچ گونه تماسی نداشته باشند. در ادامه تمام راه ها و کارهایی را که باید انجام دهید تا به ویروس کرونا مبتلا نشوید را عنوان می کنیم.

 • اگر فردی در کنار شما سرفه می کند یا علائمی از سرماخوردگی دارد، فاصله خود را با او حداقل بیش از یک متر حفظ کنید.
 • دست های خود را برای چندین بار در طول روز و به مدت حداقل ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشورید.
 • حتماً از ماسک صورت فیلتر دار استفاده کنید. ماسک صورت شما در محیط های عمومی تنها برای یک روز قابل استفاده است و باید آن را با ماسک جدید تعویض نمایید.
 • از دست زدن به سطوح خودداری کنید. برای این کار حتماً از دستکش های یک بار مصرف استفاده کنید. دقت داشته باشید که دستکش شما پس از استفاده آلوده به ویروس محسوب می شود؛ بنابراین حتماً آن را دور بیندازید و در سری بعدی که بیرون می آیید، از دستکش دیگری استفاده کنید.
 • از روبوسی، دست دادن و تماس با دیگر افراد خودداری کنید.
 • از رفتن به مکان های شلوغ و عمومی خودداری کنید.
 • سعی کنید سیستم ایمنی بدن خود را با خوردن مواد غذایی مؤثر بالا ببرید.
 • مواد غذایی مانند گوشت و مرغ و حتی تخم مرغ را کاملاً پخته شده بخورید.
 • با حیوانات وحشی، پرندگان و دام ها به هیچ وجه تماس نداشته باشید. در صورت لزوم و اجبار حتماً رعایت نکات بهداشتی، داشتن ماسک و دستکش را فراموش نکنید.
 • ویتامین سی مصرف کنید.

راه های انتقال ویروس کرونا

ویروس کرونا از طریق عطسه، سرفه یا سطوح آلوده به ویروس به بدن انسانی دیگر منتقل می شود. علت چنین شایع شده ویروس کرونا توان زنده ماندن آن بر روی سطوح و هوا است. در حقیقت ویروسی همانند سرماخوردگی یا آنفولانزا زمانی که توسط سرفه وارد هوا می شود، در مدت زمانی کوتاه می میرد. ویروس کرونا می تواند برای مدت ۳ تا ۴ روز در روی سطوح و هوا زنده باقی مانده و همچنان دیگر افراد را آلوده نماید. به همین دلیل قدرت انتقال ویروس کرونا به دیگر افراد بسیار بالاست. دست ها در این میان نقش مهمی ایفا می کنند. شما با تماس دست به سطوحی که آلوده به ویروس است، می توانید این بیماری را بگیرید؛ بنابراین نظافت، شستن دست ها و ضدعفونی کردن آن به طور مرتب در طول روز توصیه می شود.

ضدعفونی محیط برای ویروس کرونا

چه افرادی مستعد گرفتن ویروس کرونا هستند؟

در حقیقت می توان تمام افراد و انسان ها را جزو گروه های حساس در مقابل ویروس کرونا اعلام نمود. چرا که هیچ فردی نمی خواهد به این بیماری مبتلا شود. خوشبختانه تاکنون موردی از ابتلای افرادی مانند خانم های باردار یا نوزادان به این ویروس یافت نشده است. تنها یک مورد نوزاد تازه متولد شده کشف شد که پس از مدتی بهبود پیدا کرد. تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در میان کودکان نیز بسیار اندک بوده که همگی آن ها سلامتی خود را بازیافته اند و ویروس کرونا در بدن آن ها همانند ویروس سرماخوردگی عمل کرده است. در این میان بیشترین آمار مرگ این ویروس مربوط به افراد مسن یا دارای پیشینه بیماری های ریوی بوده است. در لیست زیر دیگر افرادی را نام می بریم که مستعد مبتلا شدن به این ویروس را نشان می دهد.

 • افرادی که در تماس مستقیم با این ویروس مخصوصاً در مکان های عمومی قرار دارند.
 • افرادی که سیستم ایمنی بدن آن ضعیف است
 • افرادی که مشکلات و بیماری های مزمنی همانند ریوی دارند
  افرادی که در ارتباط مستقیم با حیوانات هستند
 • افرادی که به دلیل مراقبت از افراد مبتلا در معرض مستقیم با این ویروس قرار دارند

تعداد مبتلایان و آمارهای چین به ویروس کرونا

تا روز ۱۸ فوریه سال ۲۰۲۰ و در طی دو ماه در کشور چین نزدیک به ۷۶ هزار و ۲۲۸ نفر به این ویروس مبتلا شده اند. قابل ذکر است که این آمار روز به روز در حال افزایش است. ۲۲۳۶ نفر جان خود را از دست داده اند. این آمارها نشان می دهد که ۹۸ درصد از مبتلایان به ویروس کرونا درمان شده و سلامت خود را باز می یابند. در این میان ۸۰/۹ درصد افراد دچار نوع خفیف این بیماری می شوند. ۱۳/۸ درصد افراد مبتلا بیماری جدی پیدا می کنند و نیاز به مراقب دارند. ۴/۷ درصد افراد مبتلا در رده بحرانی قرار می گیرند. این آمار البته در میان پرستاران و کادر پزشکی درمان این ویروس در چین متفاوت است. از ۱۳۱۹ نفری که در کادر پزشکی ووهان و دیگر شهرهای چین مشغول به درمان افراد مبتلا بودند، ۱۷۱۶ نفر مبتلا شدند. در این میان ۱۱ نفر از این افراد نیز جان خود را از دست دادند.

مطابق اطلاعاتی که وبسایت رهگیری گسترش کرونا در جهان منتشر کرده تا صبح یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ بیش از ۷۸ هزار و ۸۰۰ مورد ابتلا به کرونا در کشورهای مختلف جهان شناسایی شده است. از این تعداد نزدیک به ۷۷ هزار مورد تنها در کشور چین بوده اند. آمار کشورهای دیگر جهان که با این ویروس دست و پنجه نرم می کنند از بیشترین آمار این گونه است: کره جنوبی با ۵۵۶ نفر مبتلا، ژاپن با ۱۳۵ نفر، سنگاپور با ۸۵ نفر، ایتالیا با ۷۹ نفر، ایران با ۴۳ نفر. این آمار در تاریخ ۴ اسفند ۱۳۹۸ اعلام شده اند. آمار قربانیان در کشورهای خارج از چین تاکنون متعلق به کشورهای ایران با ۸ نفر، کره جنوبی با ۴ نفر، ایتالیا، تایوان، فیلیپین، فرانسه و هنگ کنگ با یک مورد مرگ در صدر قرار دارند.

چگونه افراد مبتلا به ویروس کرونا کشف می شوند؟

اولین روشی که برای یافتن افراد مبتلا به ویروس کرونا انجام می شود، سنجش دمای بدن است. تب یکی از اولین علائم مبتلایان به ویروس کرونا است؛ اما به طور جدی و دقیق تر افرادی که به دلیل تب بالا مشکوک به ویروس کووید ـ ۱۹ شناخته می شوند برای تستی دقیق تر به بیمارستان فرستاده می شوند. روی این افراد آزمایشی به نام پی سی آر (pcr) انجام می شود. در این آزمایش با نمونه برداری از مخاط ریه فرد متوجه مثبت بودن یا منفی بودن آزمایش می شوند.

علائم و درمان ویروس کرونا چگونه است؟

افرادی که به ویروس کرونا مبتلا می شوند، در حدود ۹ روز این ویروس را نهفته با خود دارند. این افراد بدون اینکه متوجه باشند می توانند ویروس کریدور-۱۹ را به اطرافیان خود منتقل کنند. پس از طی زمان نهفته بیماری علائمی مانند تب، مشکلات تنفسی، ترشح مخاط عفونی، اسهال و استفراغ و در نهایت از کار افتادن کلیه ها دارد. با این حال میزان شدت و ضعف این علائم در بدن هر فردی بسته به سلامت جسمی و بالا بودن قدرت ایمنی بدن متفاوت خواهد بود.

برای درمان ویروس کرونا هنوز هیچ گونه دارو یا واکسیناسیونی وجود ندارد. تنها کاری که می توان انجام داد، پیشگیری در مقابل ابتلا به این ویروس است. همچنین در صورت مشاهده علائم خفیف این بیماری سعی کنید خود نیز ماسک زده، از دیگر افراد فاصله بگیرید و خود را به بیمارستان برسانید. قبل از ابتلا نیز مواد غذایی که ویتامین سی فراوان دارند استفاده کنید. خوردن لیمو ترش، پرتقال، پیاز و سیر به مصون ماندن از این بیماری کمک می کند. همیشه به خاطر بسپارید که با رعایت نکات بهداشتی و اعلام شده می توان تا ۹۰ درصد از ابتلای به این بیماری کاست و در امان ماند. نیم فاصله برای تمام مردم جهان آرزو دارد که با گرم شدن هوا و شروع بهار و تابستان دیگر خبری از ویروس کرونا در دنیا نباشد.

شیوع ویروس کرونا در ایران

در پی شیوع ویروی کووید – ۱۹ یا همان ویروس کرونا در ایران روز به روز به آمار مبتلایان در کشور و در اغلب استان ها افزوده می شود. اولین آمار مبتلایان و مرگ و میر افراد به این ویروس از استان قم شروع شد. در روز چهارشنبه ۳۰ اسفند افراد مبتلا شده به ویروس کرونا و فوت دو نفر در قم شیوع بیماری را نشان داد. پس از آن روز به روز به آمار افراد مبتلا افزوده می شود. به گونه ای که در صبح روز شنبه ۱۰ اسفند آمار اعلام شده از طرف رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، آقای کیانوش جهانپور به این شرح بود: ۵۹۳ نفر تاکنون در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده اند. از این میان ۱۲۳ نفر سلامت خود را باز یافته و از بیمارستان مرخص شده اند. ۴۳ نفر نیز جان خود را از دست داده اند.

تنها در روز جمعه در شهر تهران ۵۲ نفر به این ویروس مبتلا شده اند. از آن جایی که هر فرد مبتلا می تواند بین۳ تا ۴ نفر را به این ویروس آلوده نماید، انتظار مبتلایان در روزهای آینده و با یک حساب سرانگشتی ساده بیش از این ها خواهد بود.  با این وجود پیش بینی می شود که آمار واقعی مبتلایان به این ویروس بالاتر از آنچه که تصور می شود باشد. به هموطنان عزیزمان توصیه می کنیم که در این روزها حتماً توصیه های پیشگیری را جدی بگیرند.

شیوع ویروس کرونا در ایران

آیا ماسک برای ویروس کرونا تأثیر دارد؟

یکی از نکاتی که برای رعایت و پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا در این روزها می شنوید، استفاده از ماسک است. خبرهایی ضد و نقیض که گاهی استفاده از ماسک را لازم می دانند و گاهی زدن آن را بی فایده می دانند. اما واقعیت امر چیست؟

استفاده از ماسک برای افرادی که نشانه های ابتلا به سرماخوردگی، آنفولانزا و ویروس کرونا را دارند، الزامی است. از طرفی افرادی که به این ویروس مبتلا هستند نیز باید حتماً از ماسک استفاده کنند. دلیل این موضوع این است که این افراد ناقل ویروس بوده و به راحتی می توانند ویروس را به افراد سالم منتقل کنند. از طرفی پس چرا می گویند که همه باید از ماسک استفاده کنند؟ چرا که میزان نهفتگی این ویروس در بدن افراد بین ۹ تا ۱۴ روز است. در نتیجه افراد خود نمی دانند که این ویروس را دارند و احتمال دارد در این مدت به دیگر افراد سرایت دهند. از این رو زدن ماسک برای تمام افراد توصیه می شود. بنابراین بهترین روش این است که تصور کنید تمام افراد اطراف شما این ویروس را دارند و باید ماسک بزنند. شما نیز همینطور!

آیا ویروس کرونا بر اثر گرم شدن هوا از بین می رود؟

از جایی که ویروس کرونا ویروسی جدید است، دانشمندان و محققان در این مورد اطلاعی ندارند. با این حال از آن جهت که این ویروس هم خانواده ویروس هایی مانند مرس و سارس است و دو ویروس قبلی در مقابل گرمای هوا ضعیف می شوند، پیش بینی می شود که این ویروس نیز با گرم شدن هوا تضعیف شود. این ویروس هر چند که در هوای گرم مقاومت خود را از دست می دهد اما می تواند همچنان از فردی به فرد دیگر منتقل شود. با این حال به خاطر بسپارید که این موضوع تنها یک احتمال است و هنوز به صورت قطعی مشخص نشده است.

جدیدترین آمارها از قربانیان ویروس کرونا

یکی از سایت ها ی معتبر در این زمینه که اطلاعات دقیق و جامعی به شما مخاطبان می دهد، سایت Worldometers.info است. در این سایت علائم عمومی ابتلا به کرونا و باقی اطلاعات گفته شده است. به طور مثال علائم عمومی ویروس کرونا با تب شروع شده، با سرفه های خشک و تنگی نفس می رسد و در ۲۰ درصد موارد افراد مبتلا می بایست که بستری شوند. جدیدترین آمارهای انتشار یافته در سال ۲۰۲۰ و به تاریخ ۲۹ فوریه مصادف با ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ به این شرح است. کل مبتلایان در جهان ۸۵ هزار و ۶۹۱ نفر ، افراد فوتی آن ۲ هزار و ۹۳۳ نفر و افراد بهبود یافته ۳۹ هزار و ۷۶۶ نفر اعلام شده است. تاکنون نمودارها نشان از روند رشد صعودی این ویروس در کل جهان است. کشور چین همچنان بالاترین آمارها را در این ویروس دارد. پس از آن کره جنوبی با ۳ هزار و ۱۵۰ نفر رتبه دوم را دارد. ایتالیا رتبه سوم با ۸۸۹ مبتلا، دایموند پرینسس با ۷۰۶ ابتلا رتبه چهارم و ایران با ۵۹۳ نفر در رتبه پنجم قرار دارد.  پس از این کشورها، ژاپن، سنگاپور، هنگ کنگ، آلمان، آمریکا، فرانسه و کویت قرار دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *