پاپ اسمیر چیست؟ چه زمانی و چگونه انجام می شود؟

برای بسیاری از زنان این سئوال پیش می آید که تست پاپ اسمیر چیست و چرا باید انجام شود؟ تست پاپ اسمیر با بررسی کردن دهانه رحم زن ها نشان دهد که آن ها به سرطان در این ناحیه مبتلا شده اند یا نه. با انجام تست پاپ اسمیر در صورت وجود عفونت، التهاب، باکتری و یا هر تغییر دیگر در بافت رحم و دهانه رحم پزشک مطلع می شود و درمان را شروع می کند. این تست با نمونه برداری از سلول هایی رحم و دهانه رحم انجام می شود، نمونه برای اعلام نتیجه به آزمایشگاه ارسال می شود.
سرطان دهانه رحم این روزها بسیار شایع شده است و تشخیص زودهنگام آن توسط این تست می تواند در درمان آن بسیار اثرگذار باشد. در ادامه با نیم فاصله همراه باشید تا ما همه چیز را درباره تست پاپ اسمیر به شما به شما بگوئیم.

تست پاپ اسمیر اینگونه انجام می شود

تست پاپ اسمیر چیست؟

تست پاپ اسمیر در واقع یک نوع چک کردن، بررسی و غربالگری برای مشخص شدن سرطان دهانه رحم و بررسی سلول های بافت دهانه رحم و خود رحم است. با این تست می توان از وجود سلول های سرطانی و یا غیر عادی مطلع شد چراکه این تست به خوبی وضعیت رشد سلول ها را بررسی می کند.
یکی از دلایل اصلی سرطان دهانه رحم وجود ویروس اچ پی وی به خصوصص تایپ ۱۶ و ۱۸ در زنان است. این ویروس ها می توانند دهانه رحم را درگیر سرطان کنند. به یاد بسپارید زگیل تناسلی و ویروس اچ پی وی توسط رابطه جنسی به شدت منتقل می شوند، بنابراین در کنار تست پاپ اسمیر تست اچ پی وی نیز به شدت در تمام زنان توصیه می شود.

عوامل زمینه ساز سرطان دهانه رحم:

 • وجود سلول های پیش سرطانی
 • ایدز
 • مصرف دخانیات
 • اچ پی وی
 • ضعف سیستم ایمنی بدن
 • قرار گرفتن در معرض دی اتیل استیل بسترول قبل از تولد
پزشک زنان

تست پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟

در طی انجام دادن این تست شما روی یک صندلی مخصوص دراز خواهید شد و پاهای خود را از هم باز می کنید و کف آن ها را بر روی یک رکابی که منحصر به این کار است قرار می دهید. سپس پزشک با اسپکولوم دستگاه تناسلی رو کمی باز می کند تا بتواند با برس مخصوص یا کاردک مخصوص از رحم و دهانه رحم نمونه بردارد.

این نمونه ها برای مشخص شدن وضعیت به آزمایشگاه ارسال می شود. در حین انجام نمونه برداری آرام باشید و نفس های عمیق بکشید، بدنتان را نیز منقبض نکنید تا پزشک بتواند به آسانی از بافت نمونه برداری کند.
در زمان انجام تست پاپ اسمیر پیشنهاد می کنیم از پزشکتان بخواهد تست اچ پی وی را نیز انجام دهد. با انجام تست پاپ اسمیر علاوه بر مشخص شدن سلول های سرطانی یا پیش سرطانی می توان از وجود عفونت های باکتریایی، قارچی و یا سوزاک نیز مطلع شد.

چه کسانی باید تست پاپ اسمیر بدهند؟

تمامی خانوم ها بعد از اولین رابطه جنسی باید این تست را انجام دهند، معمولا زنان بعد از ۲۱ سال بایستی این تست را چند وقت یک بار انجام دهند.

چه کسانی نباید تست پاپ اسمیر بدهند؟

افرادی که رحم خود را به صورت کامل برداشته اند به احتمال خیلی زیاد دیگر نیازی به انجام دادن تست پاپ اسمیر نخواهند داشت. البته علت این کار در این موضوع اهمیت بالایی دارد. به عنوان مثال کسانی که به خاطر بیماری هایی غیر سرطانی همچون فیبروم دست به این کار زده اند به این تست دیگر نیازی ندارند اما افرادی که برای درمان کردن بیمارهای سرطانی این کار را انجام داده اند نیاز دارند این تست را همچنان به صورت منظم انجام بدهند.

خانوم هایی که سن آن ها بیشتر از ۶۵ سال است نیز نیازی به انجام این تست نخواهند داشت. دختران باکره نیز نمی توانند این تست را دهند.

تمام این موارد بایستی توسط پزشک شما تایید شود.

تست پاپ در زنان

چه زمانی باید تست پاپ اسمیر را انجام دهیم؟

پزشک زنان به بیمار خواهد گفت که این تست را باید کی انجام دهند و دوباره بعد از چه مدتی نیاز است که آن را تکرار نمایند. اما عموما این تست بهتر است که از سن بیست و یک سال به بعد حتما داده شود. درباره مدت تکرار کردن آن نیز اغلب خانوم هایی که سن آن ها بین ۲۱ تا ۶۰ سال است باید هر سه سال یکبار این تست را بدهند. البته اگر شما زیاد سیگار مصرف کنید، از عفونت، قارچ، اچ پی وی و ایدز رنج می برید و یا سیستم ایمنی بدن شما ضعیف است تعداد دفعات انجام تست پاپ اسمیر برای شما افزایش پیدا خواهد کرد.

نمونه گیری از بافت رحم در تست پاپ اسمیر

آیا دختر باکره می تواند تست پاپ اسمیر بدهد؟

در پاسخ باید بگوییم که خیر البته این بدین معنا نیست که خانوم های باکره به این بیماری دچار نمی شوند بلکه به این خاطر است که وسیله آزمایش به پرده بکارت آن ها آسیب می زند.

بنابراین این تست را برای این دسته از خانوم ها انجام نمی دهند. نهایت چیزی که برای آن ها می توان در نظر گرفت نمونه گرفتن از ترشحات می باشد. اما ابدا سلامت دهانه رحم را تایید نمی کند و می شود گفت که اصلا دقیق نیست.

نمونه برداری از دهانه رحم

آیا تست پاپ اسمیر درد دارد؟

خیر پاپ اسمیر کاملا بدون درد است اما از آن جا که پاپ اسمیر با معاینه کردن لگن انجام خواهد شد، این احتمال وجود دارد که برای خانوم ها چندان خوشایند نباشد و کمی آن ها را آزرده خاطر کند. این تست عوارض جانبی را نیز با خود به همراه نخواهد داشت. لکه بینی بعد از آن کاملا طبیعی است، اما اگر خونریزی های شدید برای شما رخ داد باید به پزشک خود مراجعه کنید. همچنین خانوم ها می توانند پس از انجام دادن آن تمامی کارهای خود را دوباره از سر بگیرند.

تست پاپ اسمیر چگونه انجام می شود

قبل از انجام پاپ اسمیر به نکات زیر دقت کنید

 • تا ۴۸ ساعت قبل از این تست رابطه جنسی نداشته باشید
 • تا یک هفته قبل از تست از کرم و یا پمادهای مخصوص واژن استفاده نکنید
 • تا ۴ ساعت قبل از انجام تست دوش واژینال نگیرید
 • در صورت اینکه در دوره ی عادت ماهیانه هستید پزشکتان را در جریان بگذارید
 • در صورتی که باردار هستید پزشک را در جریان قرار دهید
پزشک در حال نمونه برداری

تفسیر جواب تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر دو جواب را با خود به همراه دارد که معنا آن ها را در اینجا برای شما خواهیم گفت.

نتیجه نرمال پاپ اسمیر: این جواب بدین معنا است که شما مشکلی ندارید و تنها باید تست بعدی را سر وقت بدهید. این نتیجه به شما می گوید که رشد غیرعادی در سلول های وجود ندارد.

نتیجه غیر طبیعی پاپ اسمیر: این جواب بدین معنا نیست شما به سرطان دهانه رحم مبتلا شده اید بلکه سلول های دهانه رحم شما رشد غیرطبیعی داشته اند و این احتمال وجود خواهد داشت که شما در آستانه مبتلا شدن به سرطان هستید. این سلول های غیر طبیعی انواع مختلفی دارند که پزشک با بررسی و معاینه دوباره واژن تان به شما خواهد گفت که درچه مرحله ای هستید.

سلول های غیرعادی سطح ها یا درجه های مختلفی دارند:

 • آتیپیا
 • خفیف
 • متویط
 • دیسپلازی شدید
 • کارسینوم درجا

نتیجه غیر طبیعی پاپ اسمیر یعنی چه؟

اگر در جواب آزمایش شما سلول های غیرطبیعی دیده شود الزاما به معنی سرطان دهانه رحم نیست، اما بایستی این سلول ها بررسی شوند.

اگر سلولهای غیر طبیعی مشاهده شوند به شما گفته می شود نتیجه مثبت است. این به معنی سرطان دهانه رحم نیست بلکه باید نوع سلولهای شناسایی شده بررسی شود.

 • در جواب آزمایش ممکن است گزینه Atypical squamous cells of undetermined significance (ASCUS
  که به معنی سلول های سنگفرشی تغییر شکل یافته با اهمیت نامشخص زده شود.
  سلول های سنگفرشی در واقع باریکند و مسطح هستند و روی دهانه رحم رشد می کنند. در مواردی که گزینه ASCUS  روی پاپ زده شده باشد به این معنی است که این سلول های به اندازه کمی غیر عادی به نظر می رسند، اما الزاما این به معنی سرطان نیست. اگر بیمار ویروس پر خطری نداشته باشد و آزمایش حاکی از سلول های غیرطبیعی باشد نیازی نیست نگران شوید، اما اگر بیمار دارای ویروس های پر خطر مثل تایپ های اچ پی وی بود باید آزمایش ها بیشتری روی او انجام شود.
 • ضایعات سنگفرشی داخل اپی تلیال Epithelial cell abnormalities
  اگر این گزینه روی پاپ اسمیر زده شود به این معنی است که احتمال وجود سلول های پیش سرطانی هست. اگر تغییرات سلول کم و آهسته باشد به این معنی است که برای تبدیل شدن این سلول ها به سرطان زمان زیادی طول می کشد، اما اگر تغییرات سلول ها شدید باشد به این معنی است که ممکن است تبدیل به سرطان در زمان کمتری اتفاق بیوفتد.
 • سلول های گلاندولار یا غده ای تغییر یافته (Atypical glandular cell)
  دقت کنید اگر این گزینه روی پاپ اسمیر زده شده باشد به این معنی است که سلول های غده ای از خود مخاط تولید می کنند، این ها سلول هایی هستند که در سوراخ دهانه رحم و داخل رحم رشد می کنند و این احتمال را دارند که با درجه کمی غیرنرمال به نظر برسند اما معلوم نیست آنها سرطانی هستند یا خیر، برای مشخص شدن نوع و شرایط آنها باید آزمایش های دقیق تری روی فرد انجام شود.
 • سلول های آدنوکارسینوم یا سرطان سلول سنگفرشی
  این گزینه به معنی وجود سلول های سرطانی در سطح واژن و یا دهانه رحم است. در صورتی که این گزینه برای نتیجه شما دیده شد به خودتان مسلط باشید و درمان را جدی بگیرید. سرطان دهانه رحم سال های زیادی می برد که پیشرفت کند و شما می توانید با تست های مکرر و درمان این مشکل را از بین ببرید.
پاپ اسمیر در زنان

دقت کنید سلول های غیرعادی خفیف بسیار شایع تر از سلول های پیشرفته هستند. پزشک با بررسی نتیجه پاپ اسمیر و وضعیت سلول ها ممکن است دستور انجام کولپوسکوپی بدهد.

هزینه آزمایش پاپ اسمیر چقدر است؟

این تست در رو روش بر روی شیشه و مایع انجام خواهد شد. روش اول یعنی بر روی شیشه هزینه زیادی را برای شما رقم نمی زند. اما انجام دادن این تست بر روی مایع هزینه بالاتری را از بیماری درخواست می کند. این موضوع بدین علت است که همراه این آزمایش ویروس ها نیز شناسایی خواهند شد. عموما می توان گفت که هزینه این تست چیزی در حدود ۱۰۰ تا۴۰۰ هزارتومن خواهد بود.

توجه کنید شما به عنوان یک خانم باید برای سلامت خود ارزش بالایی قائل شوید، انجام دادن تست پاپ اسمیر برای کلیه زن ها واجب و ضروری است و اصلا نباید آن را پشت گوش بیاندازید. البته این تست در اغلب موارد بسیار دقیق است و احتمال خطا در آن بسیار کم می باشد.

اما اگر جواب تست شما غیر طبیعی است نیاز است که بافت های دهانه رحم و واژن شما دوباره توسط پزشک بررسی گردند.
از رفتن به پزشک خجالت نکشید، شما می توانید یک پزشک را انتخاب کنید و همیشه برای مسائل مربوط به زنان به او مراجعه کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *