همه چیز درباره سرطان سینه + علائم، درمان و راههای تشخیص این بیماری

سرطان پستان، یکی از شایع ترین سرطان هایی است که درصد قابل توجهی از زنان را درگیر خود کرده است. این بیماری به دلیل افزایش بی رویه و بدون کنترل سلول های پستان در بدن ایجاد می شود و شیوع آن در سال های اخیر موجب دغدغه و نگرانی بسیاری از زنان شده است. قطعا تشخیص به موقع سرطان سینه می تواند فرد مبتلا را از خطرهای احتمالی نجات دهد. آگاهی از چگونگی تشخیص این نوع از سرطان برای هر زنی لازم و ضروری است.

در این مقاله نیم فاصله به بررسی همه چیز درباره سرطان سینه، علائم، درمان و راههای تشخیص آن می پردازد. اینکه چطور می توانیم متوجه وجود توده های سرطانی در سینه شویم؟ اگر از وجود این توده های سرطانی مطمئن شدیم چه کنیم؟ و اینکه برای پیشگری از سرطان سینه و درمان به موقع آن چه باید کرد؟ از سؤال هایی هستند که در این مطلب به آنها پاسخ داده شده است.

سرطان سینه

سرطان سینه (پستان) چیست؟

پستان دارای غده هایی برای تولید شیر است که توسط کانال های باریک به نوک پستان وصل می شوند. این غدد و کانال ها توسط سلول هایی پوشش داده شده اند. اگر این سلول ها به شکل نامنظم و دور از حالت طبیعی خود شروع به رشد کنند و در نقاط مختلف جای بگیرند، موجب بروز سرطان سینه خواهند شد.

با وجود اینکه خود افراد با معاینه دستی می توانند متوجه وجود سلول های سرطانی در پستان خود شوند، اما از یک سنی به بعد معاینه مرتب علمی پستان ها برای اطمینان از سلامتی پستان لازم است. این ضرورت به علت احتمال بالای ابتلای زنان به این بیماری است.

آمارها نشان می دهند یک نفر از هر ۸ زن در قسمتی از زندگی خود به سرطان سینه مبتلا می شوند.

علائم و نشانه های هشداردهنده سرطان سینه:

علائم هشداردهنده بیماری سرطان سینه ممکن است در هر شخصی متفاوت باشد. اما در حالت کلی این بیماری نشانه هایی دارد که اگر زنی متوجه وجود این علائم شد باید با مراجعه به پزشک از سلامتی خود اطمینان حاصل کند. برخی از رایج ترین این علائم عبارتند از:

 1. توده های پستان: احساس بر وجود توده هایی تیله مانند درون پستان و در زیر بغل می تواند اولین نشانه از سرطان سینه باشد. هر شخصی با لمس پستان خود می توان متوجه این توده های سفت یا سخت شود. این توده ها معمولا درد ندارند و با تصویربرداری های مخصوص قابل رویت هستند.
 2. درد پستان: احساس درد در سینه و حساسیت به لمس سینه می تواند نشان از وجود غده های سرطانی در سینه باشد. البته غدد تشکیل شده در سینه درد ندارند و این درد ممکن است در خود سینه وجود داشته باشد.
 3. ترشحات نوک پستان: ترشحاتی که از نوک پستان خارج می شوند، می توانند هشداری برای ابتلا به سرطان سینه باشند. این ترشحات ممکن است ناخودآگاه از نوک پستان خارج شود و در رنگ های مختلف و حتی ترشحات خونی باشد.
 4. تغییر روی بافت پستان: هر نوع بدشکلی و تغییرات خاص روی پستان می تواند نشان دهنده توموری در داخل سینه باشد که قابل لمس نیست. این تغییرات شامل فرورفتگی، وجود چاله در برخی از نقاط سینه، خارش پوست پستان، تغییر در رنگ و یا وجود بخش مسطح روی سینه می شود. این تغییرات باید جدی گرفته شوند و مود معالجه پزشک قرار گیرند.
 5. تغییر اندازه پستان ها با یکدیگر: اختلاف در اندازه دو سینه، نشانه ای واضح برای احتمال وجود غده های سرطانی در پستان است. بزرگی یک پستان نسبت به دیگری باید مورد معالجه قرار گیرد تا علت آن مشخص شود. البته هر اختلاف اندازه ای نشان از سرطان پستان نیست، این تغییر ممکن است بر اثر وجود کیست های بزرگ در سینه هم باشد. اما اگر این اختلاف به تازگی ایجاد شده باشد باید علت آن را جویا شد.
همه چیز درباره سرطان سینه + علائم، درمان و راههای تشخیص این بیماری

درجه بندی سرطان سینه

درجه بندی پستان بر اساس گسترش سلول های سرطانی در پستان و اندازه تومور انجام می شود. این درجه بندی دارای مراحل صفر تا ۴ است که بر اساس آزمایش های مخصوص پستان مشخص می شوند. برای ارزیابی میزان پیشرفت سرطان، گره های لنفاوی زیر بغل نقش مؤثری دارند. این مراحل از نظر میزان گسترش سرطان، ویژگی های خاص خود را دارند:

 • مرحله صفر سرطان پستان: مرحله صفر از سرطان سینه، تنها محدود به مجاری شیر می شود و گسترشی نداشته است. این نوع از سرطان اگر تشخیص داده شود، به راحتی درمان خواهد شد.
 • مرحله ۱ سرطان پستان: در مرحله اول سرطان پستان، قطر تومور بیشتر از ۲ سانتی متر نیست و سرطان به بافت های خارج از پستان و به گره های لنفاوی گسترش نیافته است. احتمال درمان سرطان پستان هایی که در این مرحله قرار دارند بالای ۸۰ درصد است.
 • مرحله ۲ سرطان پستان: در مرحله دوم از سرطان پستان، شرایط کمی متفاوت تر از مرحله اول است. این مرحله چند حالت دارد. اول اینکه قطر تومور به ۲ تا ۵ سانتی متر رسیده باشد، ولی به گره های لنفاوی زیر بغل گسترش نیافته باشد. دوم اینکه قطر تومور کمتر از ۲ سانتی متر باشد، اما سرطان به حدود سه گره لنفاوی رسیده باشد. سوم اینکه اندازه قطر تومور بیش از ۵ سانتی متر باشد، ولی سرطان به گره های لنفاوی گسترشی نداشته باشد. و در نهایت اینکه توموری در پستان نباشد ولی سلول های سرطانی تا سه گره لنفاوی گسترش یافته باشند. احتمال درمان سرطانی که در مرحله دوم باشد، تا ۷۰ درصد است.
 • مرحله ۳ سرطان پستان: در مرحله سوم از سرطان پستان، میزان سرطان تا حدودی افزایش یافته است. این مرحله از سرطان پستان را سرطان پیشرفته ناحیه ای یا موضعی می نامند. خصوصیات سرطان در این مرحله به سه شکل هستند. اندازه قطر تومور بیشتر از ۵ سانتی متر است، ولی سلول های سرطانی تا نزدیک گره های لنفاوی بدون اتصال به هم گسترش یافته اند. اندازه قطر تومور کمتر از ۵ سانتی متر است، ولی سرطان به نزدیک گره های لنفاوی گسترش یافته و به هم متصل شده اند. و اندازه قطر گره ها کمتر از ۵ سانتی متر است و سرطان به گره های لنفاوی بالای استخوان ترقوه رسیده است. احتمال درمان این نوع سرطان پستان ۵۰ تا ۶۰ درصد است.
 • مرحله ۴ سرطان پستان: در مرحله چهارم، سرطان به پیشرفته ترین حالت خود رسیده است. در این مرحله سلول های سرطانی به قسمت های مختلف بدن و تا آخرین گره های لنفاوی رسیده است. نتایج درمان در مرحله چهارم تنها می تواند موجب کنترل پیشرفت سرطان باشد. احتمال رد کردن این مرحله از سرطان ۲۰ درصد است.
علائم و نشانه های هشداردهنده سرطان سینه

انواع سرطان پستان

سرطان پستان دارای چند نوع متفاوت است. این تفاوت در انواع سرطان سینه باید تشخیص داده شوند و سپس طبق نوع آن برنامه درمانی ارائه شود. از رایج ترین سرطان های پستانی می توان به انواع زیر اشاره کرد:

 1. کارسینوم درجای مجاری یا داکتال (Ductal Carcinoma In situ): در این نوع از سرطان، سلول های سطح داخلی مجاری شیر آلوده ی سرطان می شوند. این نوع سرطان، بافت های اطراف را درگیر نمی کند.
 2. کارسینوم درجای لوبولار یا غده ای (Lobular Carcinoma In situ): این نوع از سرطان، درون غده های تولید شیر رشد می کند و به بافت های پیرامون حمله نمی کند.
 3. کارسینوم مهاجم مجاری (IDC): کارسینوم مهاجم مجاری شایع ترین نوع سرطان است که ابتدا مجاری شیر را آلوده به سرطان می کند و سپس بافت های مجاور را درگیر بیماری می کند. در این سرطان، سلول های سرطانی به اندام های مجاور حمله کرده و گسترش می یابند.
 4. کارسینوم مهاجم غده ای: سرطان کارسینوم مهاجم غده ای درون غدد شیر تولید شده و بافت ها و اندام های مجاور را نیز درگیر خود می کند.
 5. سرطان التهابی سینه (IBC): احتمال اتفاق افتادن این نوع از سرطان بسیار پایین است. در سرطان التهابی سینه سلول های سرطانی، گره های لنفاوی زیر بغل را مسدود می کنند. در این نوع از سرطان، پستان دچار گرما، سرخی و تورم می شود.
 6. سرطان سینه سه گانه منفی: این سرطان پیچیده ترین نوع سرطان پستان است و درمان این نوع از سرطان، بسیار دشوار است. سرطان سینه سه گانه منفی زمانی اتفاق می افتد که سه حالت همزمان وجود داشته باشند: تومور فاقد گیرنده های استروژن باشد، تومور فاقد گیرنده های پروژسترون باشد، تومور پروتئین HER2 دیگری در سطح خود نداشته باشد.
 7.  آنژیوسارکوم(Angiosarcoma): این سرطان رگ های لنفاوی و خونی پستان را درگیر می کند.
 8.  پاژه نوک پستان: این نوع از سرطان ابتدا در مجاری شیر شروع می شود و پوست و نوک سینه را درگیر می کند. این نوع از بیماری به همراه انواع دیگر سرطان از جمله کارسینوم درجای مجاری و یا کارسینوم مهاجم مجاری ایجاد می شود.
 9.  تومور فیلودس(Phyllodes): سرطان فیلودس در بافت همبند سینه ایجاد می شود و رشد می کند.
سرطان پستان دارای چند نوع متفاوت است. این تفاوت در انواع سرطان سینه باید تشخیص داده شوند و سپس طبق نوع آن برنامه درمانی ارائه شود.

سن ابتلا به سرطان سینه چقدر است؟

گفته می شود سنین ۴۵ تا ۵۰ سال، شایع ترین سن ابتلا به بیماری سرطان پستان است. ابتلا به سرطان پستان می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. از مهمترین این دلایل، سابقه ژنتیکی است. البته این تنها یکی از دلایل ابتلا به شمار می رود. برخی از دیگر علل عبارتند از چاقی حاد، مصرف بی قاعده غذاهای چرب و سیگار و الکل، بلوغ زودرس، بارداری دیر هنگام، نازایی، کمبود ویتامین D، دیابت و افزایش سن.

بهتر آن است که زنان بعد از ۴۰ سالگی، برای اطمینان از سلامت خود، در دوره های مختلف اقدام به چک آپ کنند. مراقبت های ویژه برای بانوان از سنین پایین تر نیز در پیشگیری از ابتلا به این بیماری می تواند کاربردی و مؤثر باشد.

روش های تشخیص سرطان سینه

روش های تشخیص سرطان سینه

هر زمان که مشکوک به وجود سلول های سرطانی باشیم، می توانیم توسط انجام تست های معمولی به تشخیص آن ها بپردازیم. البته با این راه حل های معمولی نمی توان نتیجه کلی را گرفت و لازم است برای برطرف شدن شک و شبهه از آزمایش های تخصصی نیز استفاده کنیم. مهمترین روش های تشخیص درمان شامل موارد زیر است:

 • معاینه توسط پزشک: پزشک با تجربه ای که دارد می تواند با معاینه سینه ها و پوست آن ها، وجود سلول های سرطانی را تشخیص دهد. او طبق اصولی خاص سینه ها و اطراف زیربغل را لمس کرده و در صورت وجود توده آن را احساس خواهد کرد.
 • معاینه توسط بیمار: بیمار خود نیز می تواند بدون مراجعه به پزشک معاینه اولیه را بر روی پستان های خود انجام دهد. این عمل، یک عمل خودمراقبتی است که زنان می توانند با به کار بردن آن به صورت دوره ای، به موقع از مبتلا شدن به سرطان سینه آگاه شوند. یکی از روش های معاینه به این صورت است که به پشت بخوابیم و زیر شانه های خود بالش قرار دهیم. سپس بازوی چپ را زیر سر قرار داده تا پستان مسطح باشد. در این وضعیت می توان توسط دست راست سینه ها و زیر بغل را به شکل دورانی لمس کرد و تست لازم را انجام داد.
 • ماموگرافی: ماموگرافی، فرایند عکس برداری از سینه است که با اشعه ایکس انجام می شود. تصویربرداری از پستان یا همان ماموگرافی، قادر خواهد بود تا وجود یا عدم وجود توده سرطانی خوش خیم و بدخیم را تشخیص دهد.
 • ام آر آی: MRI یکی از روش های عکس برداری غیر تهاجمی است که برای تشخیص انواع بیماری ها انجام می گیرد. ام آر آی در کنار سایر روش های عکس برداری می تواند در تشخیص سرطان سینه کمک کند.
 • سونوگرافی: پزشک معالج در صورت نیاز برای دیدن بافت های سینه، ممکن است برای بیماران سونوگرافی تجویز کند.
 • نمونه برداری از بافت سینه: نمونه برداری از بافت سینه و یا به اصطلاح پزشکی بیوپسی روشی از تشخیص است که در آن نمونه ای کوچک از بافت سینه برداشته می شود تا بررسی های لازم روی این بافت انجام شود.
سن ابتلا به سرطان سینه چقدر است؟

آنچه باید درباره درمان سرطان سینه بدانید

درمان بیماری سرطان پستان به نسبت گستردگی سلول های سرطانی و همچنین نسبت به این که سرطان پستان در چه مرحله ای قرار دارد متفاوت است. کارآمدترین درمان زمانی انجام داده خواهد شد که سرطان پستان در مراحل اولیه خود باشد. هر چه که سرطان پستان زودتر تشخیص داده شود، درمان آن نیز دارای نتیجه بهتری خواهد شد. قبل از هر درمانی، معاینه، ماموگرافی و سونوگرافی از پستان ها انجام می شود تا نوع سرطان و میزان پیشرفت آن تشخیص داده شود.

 • پرتو درمانی: نوعی از درمان است که از پرتوهای پرانرژی برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. پرتو درمانی ممکن است عوارضی از قبیل خستگی، سوختگی و تورم داشته باشد. رادیوتراپی یا پرتودرمانی در کنار شیمی درمانی برای درمان سرطان می تواند استفاده شود.
 • لامپکتومی: روشی از جراحی است که بافت های سرطانی پستان را جدا می کند. در این روش ممکن است کمی هم از بافت های سالم برداشته شود.
 • ماستکتومی: این روش از درمان توسط جراحی انجام می گیرد و تقریبا تمام بافت های پستان و همچنین بافت های اطراف پستان را حذف می کند.
 • شیمی درمانی: مصرف داروهای شیمی درمانی نیز روشی از درمان سرطان پستان است که به صورت تزریق وریدی و یا به شکل قرص به کار گرفته می شود. عفونت، خستگی و تهوع از عوارض جدایی ناپذیر شیمی درمانی است. شیمی درمانی در جبران عدم موفقیت توسط هورمون درمانی انجام می گیرد.
 • هورمونوتراپی: هورمونوتراپی یا هورمون درمانی، در جهت متوقف کردن رشد سلول های درمانی عمل می کند. این روش می تواند در کاهش ابتلا به سرطان کمک رسان باشد. هورمون درمانی زمانی انجام می شود که سرطان از نوع گیرنده مثبت استروژن یا پروژسترون باشد.
 • دارو درمانی: این روش از درمان به همراه شیمی درمانی استفاده می شود. در این درمان از پروتئین HER-2 از تحریک رشد سلول های سرطانی جلوگیری می شود. HER2 ها پروتئین هایی هستند که رشد سرطان پستان را تقویت می کنند.
راه های درمان سرطان سینه

آیا سرطان پستان درد دارد؟

برخی از زنان زمانی که سینه ها تیر می کشند و دچار درد می شوند، مشکوک به سرطان سینه می شوند. درد در سینه علت های زیاد و گوناگونی دارد. برخی از این علل ممکن است هورمونی باشد و یا بعد از حمل باری سنگین اتفاق بیفتد. کمبود آهن نیز از دلایل درد سینه است.

سرطان سینه معمولا بدون درد است و به شکل توده های موجود در پستان قابل تشخیص است. البته ممکن است این توده ها دچار خونریزی شده و موجب درد شوند. این درد ناشی از خونریزی نشان از ابتلا به سرطان است. از طرفی درد در یک پستان و در یک طرف از سینه نیز ممکن است خطرناک باشد. این نوع درد هشداری برای سرطان سینه است.

تفاوت سرطان سینه بدخیم و خوش خیم در چیست؟

اصلی ترین تفاوتی که سرطان پستان خوش خیم و بدخیم با هم دارند، در میزان رشد سلول های سرطانی پستان است. سلول های سرطانی در سرطان پستان خوش خیم تنها تا یک حدی رشد می کنند و رشد آنها به خارج از بافت های سینه نفوذ نمی کند. در سرطان پستان بدخیم، سلول های سرطانی به خارج از بافت های سینه و تا گره های لنفاوی زیر بغل رشد می کنند. اگر پیشرفت رشد تومور بدخیم زیاد باشد، پزشک برای معالجه بخشی از بافت های سرطانی پستان را جدا خواهد کرد.

تومورهای خوش خیم بعد از اینکه برداشته شوند، مجددا رشد نخواهند داشت و به بافت های مجاور خود حمله نمی کنند. تومورهای بدخیم، ممکن است خطر جانی داشته باشند. این نوع از تومورها را می توان با جراحی جدا کرد، اما امکان رشد مجدد آنها وجود دارد. تومورهای بدخیم به بافت ها و اندام های مجاور نیز حمله کرده و آن ها را درگیر می کند.

تفاوت سرطان سینه بدخیم و خوش خیم در چیست؟

آیا مردان مبتلا به سرطان سینه می شوند؟

ابتلای مردان به سرطان پستان، اتفاقی نادر است. این احتمال، تقریبا از هر یک میلیون مرد، برای ۱۰ مرد وجود دارد. علائم، روش های درمان و پیشگیری از سرطان پستان مردان مشابه سرطان پستان زنان است. در ضمن این بیماری در مردان اکثرا پس از ۶۵ سالگی به سراغ آن ها می رود. به طور کلی سرطان پستان در مردان تنها ۱ درصد از کل موارد سرطان پستان را در بر می گیرد.

آیا سرطان پستان کشنده است؟

بروز سرطان سینه در بین زنان پیشرفت چشم گیری داشته است. افزایش شناخت و آگاهی از این نوع سرطان می تواند به شکل قابل توجهی از میزان مرگ و میر مبتلایان به این بیماری جلوگیری کند. اما در صورتیکه این بیماری پیشرفت کند و از این پیشرفت جلوگیری نشود، ممکن است کشنده نیز باشد. به طور میانگین حدود ۷.۲ درصد از مبتلایان به این بیماری دچار مرگ می شوند. این ۷.۲ درصد چیزی در حدود یک نفر از میان ۳۷ نفر است.

آیا مردان مبتلا به سرطان سینه می شوند؟

برای پیشگیری از سرطان پستان چه کنیم؟

سرطان سینه تبدیل به یکی از بزرگترین دغدغه های زنان شده است. سینه ها جزئی از اعضای بدن زنان هستند که سلامت آن ها برای هر زنی مهم و حیاتی است. پس لازم است برای فرار از بحرانی به اسم سرطان سینه، زنان مراقبت های لازم برای حفظ سینه ها را داشته باشند. در ادامه تعدادی از راه های جلوگیری از سرطان پستان شرح داده شده است.

 • بررسی سابقه سرطان سینه در خانواده پدری و مادری: درصد قابل توجهی از سرطان های پستان بر اثر عوامل ژنتیکی اتفاق می افتد. در بررسی سوابق بیماری اقوام، نه تنها اقوام درجه یک که اقوام درجه دوم هم باید مورد توجه قرار گیرد. اگر چنین سابقه ای در خانواده ما وجود داشته باشد، بهتر است که برای اطمینان از سلامتی، از یک پزشک متخصص ژنتیک مشورت گرفت.
 • ورزش: مهمترین هدف از ورزش کردن کنترل وزن است. کسانی که بعد از ۱۸ سالگی موجب افزایش وزن بیش از ۹ کیلوگرم شوند، احتمال ابتلا به سرطان پستان در آن ها بسیار بالا می رود. آمارها نشان می دهند که زنانی که بطور مداوم و هر هفته تا ۳ ساعت پیاده روی سریع داشته اند، احتمال ابتلا به بیماری سرطان پستان را از بین برده اند.
 • شناخت تراکم سینه: شناخت تراکم سینه می تواند از دغدغه ابتلا به سرطان پستان بکاهد. اطلاع از میزان بافت سینه و میزان چربی سینه را می توان از رادیولوژیست ها جویا شد. در صورتیکه بافت سینه بیشتر از چربی باشد، احتمال ابتلا به سرطان سینه به اندازه ۶ برابر بالا می رود. پس با شناخت بافت سینه می توان متوجه شد که در خطر ابتلا به سرطان پستان قرار داریم یا نه.
 • مصرف مواد غذایی سالم: کاروتنوئیدها اصلی ترین ترکیباتی هستند که می توانند از بروز سرطان جلوگیری کنند. این ترکیبات در میوه ها و سبزیجات وجود دارند. مصرف فراورده های گوشتی نیز می تواند به اندازه خود مضر باشد.
 • شیر دادن به نوزاد: شیر دادن به نوزاد خطر مبتلا شدن به سرطان پستان را تا ۱۰ درصد کاهش می دهد. عدم بارداری، نازایی و یا بارداری دیرهنگام از علل اصلی وجود سلول های سرطانی در پستان است.
 • کاهش تابش های آزمایشگاهی: در صورت عدم ضرورت برای تصویربرداری پرتوی، بهتر است از انجام آن خودداری کرد. البته این موضوع در صورت نیاز و به تشخیص پزشک نباید بهانه ای برای تصویربرداری های ضروری باشد.
 • خواب کافی: داشتن خواب کافی از بروز بسیاری از مشکلات و بیماری های جسمی جلوگیری می کند. برنامه ریزی برای خواب کافی و جبران کمبود خواب همیشه برای حفظ سلامتی مفید خواهد بود.
 • تشخیص سریع: در نهایت می توان گفت اصلی ترین روش پیشگیری از سرطان سینه، معاینه های منظم و تشخیص سریع آن است. در صورت تشخیص سلول های سرطانی می توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد و خطر را رفع کرد. بهتر است زنان از ۲۵ سالگی خودمراقبتی در مقابل سرطان سینه را آغاز کنند.
راه های درمان سرطان سینه

برای مبتلا نشدن به سرطان پستان چه بخوریم؟

برای جلوگیری از بروز سلول های سرطانی در پستان، لازم است تغییراتی در الگوی مصرفی مواد غذایی نیز ایجاد شود، رعایت درست خورد و خوراک و حذف مواد مضر از وعده های غذایی، برای سلامت ماندن و یا بازگشت سلامتی به بدن همیشه تأثیرگذار خواهد بود.

 • مصرف مواد غذایی دارای فیبر کمک بسیاری در کاهش مواد سرطان زای استروژن و در نتیجه پیشگیری از سرطان پستان خواهد کرد.
 • سبزیجات از جمله سیر و پیاز نقش مؤثری در کنترل گسترش سلول های سرطانی در پستان دارند.
 • ریزمغذی های گیاهی با خوردن میوه ها، سبزی ها، خشکبار، حبوبات و غلات سبوس دار به طور چشمگیری از ابتلا به سرطان پستان جلوگیری می کند.
 • برای پیشگیری از ابتلا به سرطان پستان و بسیاری از بیماری های دیگر، لازم است از مصرف سیگار و الکل خودداری شود.
 • چربی ها باید تا حد ممکن کم مصرف شوند، روغن های طبیعی مانند روغن زیتون می توانند جایگذین مناسبی برای چربی ها باشند.
 • ویتامین های A ،D و E و روغن ماهی امگا۳، تأثیر مثبتی در پیشگیری از ابتلا به سرطان پستان دارند.
 • دانه سویا و فراورده های آن نیز از جمله مواد غذایی مفید برای عدم ابتلا به سرطان سینه است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *