همه چیز درباره زگیل تناسلی، درمان قطعی و ویروس hpv

این روزها حرف از بیماری کمتر شناخته شده زگیل تناسلی و ویروس اچ پی وی زیاد می شنویم، ویروسی که خاموش و بی سر و صدا بسیار شایع شده است و روز به روز هم به تعداد افراد مبتلا به این ویروس اضافه می شود. در این مطلب از نیم فاصله می خواهیم کاملا بدون پرده درباره ویروس اچ پی وی، درمان زگیل تناسلی، روش های انتقال این ویروس، دفع و درمان قطعی آن و تمام سوال های شما دربازه آن پاسخ دهیم.

HPVچیست؟ همه چیز درباره زگیل تناسلی

ویروس پاپیلومای انسانی (ورم یا برآمدگی پوستی) یا همان HPV یکی از شایعترین ویروس هایی است که انسان را تهدید می کند و به راحتی میهمان بدن ما می شود! به این ویروس پاپیلوم گفته می شود چرا که باعث ایجاد زگیل (تومورهای کوچک غیر سرطانی) در قسمت هایی از بدن می شود.
این ویروس از راه تماس جنسی و پوست افراد به یک دیگر منتقل می شود  و یکی از شایع ترین بیماری های آمیزشی در جهان است. در واقع HPV مثل HIV محصول برخی تغییرات وسیع اجتماعی وتغییر الگوهاست، به این معنی که با بالا رفتن تعداد شرکای جنسی یک فرد احتمال مبتلا شدن نیز بسیار افزایش می یابد. دقت داشته باشید که این ویروس به سرعت در حال انتشار است و گاهی در نقاطی مانند: واژن، مقعد، آلت تناسلی، بیضه ها، قاعده زبان، پشت حلق، لوزه ها نشانه ای از خود به جای می گذارد. البته در بسیاری از موارد ویروس اچ پی وی بدون علامت است و فرد مبتلا از داشتن آن بی خبر است.

زگیل تناسلی

تاریخچه ویروس اچ پی وی و زگیل تناسلی

در اوایل قرن ۲۰ بسیاری از زنان کارگر جنسی با آمار بالای سرطان دهانه رحم مواجه شدند و این موضوع مورد توجه و شک پزشکان قرار گرفت. این در حالی بود که راهبه ها یعنی زنانی که زندگی جنسی فعالی نداشتند با آمار بسیار کمی به سرطان دهانه رحم مبتلا می شدند. از طرفی یک آمار عجیب وجود داشت، سرطان دهانه رحم در زنانی در حال رشد بود که با مردهایی ازدواج کرده بودند که همسران سابق آنها از بیماری سرطان دهانه رحم فوت کرده بودند! از همین رو با آزمایش ها و بررسی های، پزشکان متوجه شدند که یک ویروس و بیماری مراقبتی وجود دارد که باعث ایجاد سرطان رحم می شود! در دهه ۷۰ میلادی دانشمندان آلمانی متوجه شدند عامل سرطان رحم در زنان ویروس اچ پی وی است!

میانگین همه گیری ویروس HPV و زگیل تناسلی

ویروس اچ پی وی یک ویروس بسیار شایع در جهان است و همه گیری آن بین ۹ تا ۱۳ درصد است، تقریبا بیش از نصف افرادی که در زندگی خود از نظر جنسی فعال هستند به این ویروس و بیماری مبتلا می شوند.

درمان زگیل تناسلی

ویروس hpv  دو نوع پوستی و تناسلی را در بر می گیرد

زگیل های پوستی که روی بعضی نقاط بدن می زنند و هیچ خطری هم ندارند. شاید تنها به لحاظ ظاهری برای شما نا خوشایند باشد که می توانید با مراجعه به دکتر پوست آن ها را از بین ببرید.
انواع زگیل های تناسلی که عامل آنها ویروس های hpv از مدل مخاطی هستند که روی سطح بدون وجود دارند و از آنجائیکه این ناحیه را تحت تاثیر قرار می دهند به آنها زگیل تناسلی می گویند. از طرفی باید بدانید زگیل تناسلی در دهان و گلو نیز می تواند به وجود بیاید. این زگیل ها غالبا در قسمت هایی از بدن که مخاطی ندارند رشد هم نمی کنند.

انواع تیپ های پر خطر و کم خطر HPV

بیش از ۱۵۰نوع ویروس HPV وجود دارد و هر ویروس دارای یک شماره است که به آن تیپ ویروس می گویند. عضی از انواع آن قابیلت این را دارند که باعث ایجاد زگیل های معمولی شوند، که این زگیل ها در برخی نواحی بدن مانند: دست وپا به وجود می آیند.

نوع دیگر از ویروس ها “نوع تناسلی” می نامند، که ممکن است موجب ایجاد زگیل تناسلی و یا سرطان هایی مثل دهانه رحم، دهانه واژن، واژن، آلت تناسلی در مردان، مقعد، دهان و گلو شوند. به طور کلی HPV تناسلی را به دونوع زیر تقسیم می کنند:

تیپ های زگیل تناسلی کم خطر (تیپ های کم خطر اچ پی وی)

بعضی از تیپ های ویروس تناسلی در فرد مبتلا که باعث ایجاد زائده زگیل می شوند و موجب تغییرات سلولی سرطانی نمی شوند را تیپ های کم خطر یا لو ریسک می گویند. در زنان و مردان این زگیل ها در نواحی تناسلی ایجاد می شوند، در خانم ها زگیل ها می توانند در قسمت هایی که دیده نمی شوند بروز پیدا کنند. ۱۲ تیپ ویروس اچ پی وی وجود دارد  که کم خطر است.

۶، ۱۱، ۴۰، ۴۲، ۴۳، ۴۴، ۵۳، ۵۴، ۶۱، ۷۲، ۷۳ و ۸۱ ویروس های کم خطر هستند و  تیپ های ۶ و ۱۱ مسئول تقریبا ۹۰ درصد زگیل های تناسلی هستند. این ویروس ها معمولا به سمت سرطانی شدن پیشرفت نمی کنند.

ویروس تناسلی پرخطر (تیپ های پرخطر اچ پی وی)

بعضی از تیپ های ویروس اچ پی وی پر خطر است و باعث سرطان می شوند. این ویروس ها طی زمان عامل سرطان هایی چون دهانه رحم، واژن و دهانه واژن در زنان و آلت تناسلی در مردان و دهان، زبان، لوزه، گلو و مقعد هم در زنان و هم در مردان می شوند.
۱۴ نوع ویروس پر خطر اچ پی وی وجود دارد.  تیپ های ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۳۵، ۳۹، ۴۵، ۵۱، ۵۲، ۵۶، ۵۸، ۵۹، ۶۸ و ۶۹ از نوع پر خطر این ویروس به حساب می آیند.

دقت کنید که دو ویروس ۱۶ و ۱۸ از تمامی این موارد خطرناک تر هستند و عامل چیزی حدود ۷۰ درصد از سرطان های دهانه رحمی که اتفاق می افتد هستند. نوع ۱۶ این ویروس عامل بیش از ۹۰ درصد سرطان مقعد، دهان و واژن است. به یاد داشته باشید تیپ های پر خطر باعث بروز زگیل نمی شوند.

نمونه برداری از زگیل

چطور بفهمیم زگیل تناسلی داریم؟

اغلب افراد مبتلا به اچ پی وی نشانه ای از وجود این ویروس نمی بینند، اما اگر نشانه ای هم مشاهده شود به صورت خفیف بوده به طوری که فرد مبتلا از آلوده بودن خود خبر ندارد. این نشانه ها ممکن است شامل درد و خارش یا وجود زگیل تناسلی قابل مشاهده باشد. ممکن است زگیل تناسلی در ناحیه واژن و لبه های آن و یا زیر بیضه ها و سر آلت زده شود و شما آن را نبینید. همچنین ممکن است فرد مبتلا به اچ پی وی باشد و اصلا زگیل نزند. تا زمانی که توسط پزشک و آزمایش اچ پی وی قرار نگیرید نمی توانید متوجه شوید یا مبتلا هستید یا خیر.
در صورتی که خانم هستید توصیه می کنیم حتما نزد پزشک زنان تست اچ پی وی دهید و در صورت اینکه آقا هستید به یک اورولوژیست مراجعه کنید.

علائم HPV و زگیل تناسلی

ویروس اچ پی وی می تواند هیچ علائمی نداشته باشد و از طرفی می تواند در نواحی تناسلی خود را بعد از مدت ها با زگیل نشان دهد. این علائم و نشانه ها برای زنان در واژن، دیواره های واژن، دهانه رحم و ناحیه بین واژن و مقعد ظاهر می شود. در مردان نشانه های بر روی آلت تناسلی و نوک آن، بیضه ها، کشاله ران، در اطراف آلت تناسلی و بر روی مقعد ایجاد می شوند. البته باید بگوئیم زگیل های تناسلی در ناحیه لب، زبان و یا دهان فرد مبتلا نیز می تواند پدیدار شود.
نشانه های دیگری نیز وجود دارند که شامل موارد زیر هستند:

 • احساس خارش و ناراحتی در نواحی تناسلی
 • ترشح از ناحیه واژن
 • ایجاد توده کوچک به رنگ پوست در نواحی تناسلی
 • ایجاد چندین زگیل نزدیک به هم که شکلی مانند گل کلم تشکیل می دهند.
 • داشتن خونریزی در هنگام رابطه جنسی
 • گاهی به دلیل رابطه اورال (دهانی) این زگیل ها در دهان و گلوی فرد نیز ظاهر می شود

روش های تشخیص HPV

برای تشخیص زگیل تناسلی پزشک ابتدا یک معاینه ی روتین و ساده انجام می دهد و با معاینه ظاهری فرد زگیل های تناسلی او را بررسی می کند. زگیل های تناسلی ظاهر و علائم مشخصی دارند. اگر علائم ظاهری در بدن فرد وجود نداشت پزشک در صورت نیاز قسمت های پنهان و داخلی دستگاه تناسلی و مقعد را به وسیله دستگاه مخصوص مورد بررسی قرار می دهد. چون زگیل ممکن است در نواحی داخلی مثل دهانه رحم و درون واژن رشد کند. در صورت وجود زائده زگیل پزشک از آن نمونه برداری می کند و به آزمایشگاه ارسال می کند تا جواب مثبت بودن یا نبودن ویروس اچ پی وی مشخص شود. البته همانطور که گفتیم ممکن است فرد هیچ نشانه ای نداشته باشد.
در صورتی که احتمال ابتلای فرد به ویروس HPV و یا سایر عفونت های ناشی از آن وجود داشته باشد پزشک از روش های دیگری برای تشخیص استفاده می کند که شامل دو روش زیر است:

 • آزمایش اچ پی وی تایپینگ
 • نمونه برداری از زائده مشکوک به زگیل
گارداسیل

آزمایش  HPV در زنان

برای زنان به این معنی است که باید بررسی هر گونه تغییری در دهانه ی رحم که ممکن است نشانه ای از عفونت HPV باشد، آزمایش پاپ اسمیر و آزمایش اچ پی وی انجام دهند. ممکن است عفونت HPV در زنان به سرطان رحم ختم شود.
پس بسیار مهم است که آزمایش پاپ اسمیر را زود هنگام انجام دهید تا وجود هر عفونتی و تغییرات سلولی در رحمتان را بررسی کنید. این آزمایش باید از سن ۲۱ سالگی به بعد یا ۳ سال پس از شروع اوین رابطه جنسی انجام شود، بیشتر زنان تا زمانی که آزمایش پاپ اسمیر همراه با اچ پی وی نداده اند از ابتلا به بیماری زگیل تناسلی و ویروس اچ پی وی بی خبر هستند.
آزمایش اچ پی وی که معمولا همراه پاپ اسمیر انجام می شود از طریق جمع آوری سلول هایی از دیواره رحم و ارسال به آزمایشگاه صورت می گیرد. دقت کنید آزمایش اچ پی وی برای تشخیص ویروس و وجود و تایپ آن انجام می شود ولی پاپ اسمیر برای تشخیص تغییرات سلولی است.
اگر خانم هستید و این مطلب را می خوانید خوب است بدانید با پاپ اسمیر و هر سه سال یک بار کولپوسکوپی می توانید از وجود این ویروس و تایپ های آن و هر گونه تغییرات سلولی که ممکن است این ویروس در دهانه رحم شما به وجود بیاورد با خبر شوید.
پزشک شما دستور hpv DNA typing را برای آزمایشگاه می دهند تا اگر این ویروس در بدن شما وجود داشت نوع آن، تعداد آن، کم خطر و پر خطر بودن آن مشخص شود. با رسیدن جواب آزمایش اگر دارای تیپ های پرخطر بودید بایستی این آزمایش ها را ۶ ماه بعد مجدد بدهید.

آزمایش HPV در مردان

مردها مانند یک مخزن برای ویروس و hpv  هستند و می توانند در ابتلای زنان به این ویروس و ایجاد سرطان رحم در آنها نقش مهمی داشته باشند. شیوع ویروس اچ پی وی در مردان بر عکس زن ها با بالا رفتن سن در حال افزایش است و باید بدانید به صورت کلی این ویروس در مردها بیشتر از زن ها دیده می شود. اگر مردی شریک جنسی متعددی داشته باشد تعداد کپی های ویروس در او افزایش می یابد و پاکسازی دفع ویروس زمان بیشتری می برد.
سازمان غذا و دارو آمریکا FDA هیچ آزمایش قطعی برای تشخیص اچ پی وی در مردان را معرفی نکرده است.
برای تشخیص زگیل های تناسلی در مردان، پزشک اول باید به صورت بصری قسمت تناسلی مرد را بررسی کند تا از وجود زگیل اطلاع پیدا کند.
برخی از پزشکان از سرکه برای شناسایی زگیل هایی که هنوز رشد نکرده اند استفاده می کنند اما این راه خیلی دقیق نیست و گاهی پوست نرمال به اشتباه مبتلا به زگیل تشخیص داده می شود. به اعتقاد برخی از متخصصان هیچ آزمایشی در مردان برای بررسی و تشخیص اچ پی وی وجود ندارد اما برخی دیگر از پزشکان نمونه برداری هایی از سطح آلت تناسلی، ختنه گاه و یا همان پوست ختنه گاه، کیسه بیضه، مایع منی، ادرار، پوست دور مقعد و…برداشته و مورد آزمایش قرار می دهند.
در صورتی که زگیلی در ناحیه تناسلی وجود نداشت فرد می تواند با مراجعه به آزمایشگاه hp DNA typing دهد.
در نمونه برداری از مردان برای تشخیص اچ پی وی از ناحیه های زیر نمونه برداشته می شود:

 • بیضه
 • ترشحات مجرا
 • حفره پوست نزدیک به سر آلت تناسلی
 • سطح آلت تناسلی
 • پوست ختنه گاه
 • مایع منی
 • ادرار
 • پوست دور مقعد و کانال آن

مردی که می خواهد آزمایش اچ پی وی دهد نباید روز آزمایش آلت تناسلی خود را بشوید.

کولپوسکوپی

آیا باید  آزمایش اچ پی وی بدهیم؟

از آنجائیکه این ویروس بسیار شایع است و تبعات خود را دارد انجمن سرطان در آمریکا توصیه می کند خانم ها از ۲۱ سالگی به بعد تحت نظر پزشک زنان باشند و با هر ۳ سال یک پاپ اسمیر از وضعیت و سلامتی رحم و ناحیه تناسلی خود مطلع شوند. اما اگر خانمی هستید که زندگی جنسی خود را شروع کردید و یا همسر شما قبلا دارای رابطه جنسی بوده است ما پیشنهاد می کنیم حتما همراه با پاپ اسمیر تست اچ پی وی هم بدهید. در صورت وجود نتیجه ASC-US در جواب پاپ اسمیر شما و یا وجود نوع های پر خطر اچ پی وی توصیه ما به شما انجام کولپوسکوپی است.
دقت کنید سرطان رحم و تغییرات سلولی در بافت این ناحیه بسیار آرام اتفاق می افتد و حدود یک دهه زمان می برد. بنابراین با پاپ اسمیر و تست اچ پی وی و کولپوسکوپی می توانید در صورت وجود مشکل آن را به سرعت درمان و  کنترل کنید.
در صورتی که تست پاپ اسمیر شما کاملا خوب و سالم باشد و تست اچ پی وی در شما منفی باشد تا حداقل ۵ سال آینده اصلا شانسی برای تغییرات سلولی و ایجاد سرطان دهانه رحم در شما وجود نخواهد داشت.

اگر آقایی مشکوک به داشتن hpv هستید

در صورتیکه آقا هستید و به داشتن اچ پی وی در خودتان مشکوکید پیشنهاد می کنیم به یک آزمایشگاه برای نمونه برداری مراجعه کنید. از مراجعه به آزمایشگاه شرم و ترس نداشته باشید، چرا که سلامتی شما به هم چیز الویت دارد. در صورت داشتن اچ پی وی به مواردی که در همین مقاله گفته شد عمل کنید تا ویروس از بدنتان دفع شود.
اخلاقی و انسانی است تا شریک خود را از داشتن این ویروس قبل از رابطه جنسی مطلع کنید، همانطور که گفتیم وجود این ویروس در خانم ها احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را بالا می برد.

اگر جواب آزمایش HPV  من مثبت باشد چه باید کنم؟

در ابتدا نباید خودتان را ببازید و استرس بگیرید. این ویروس بسیار شایعی است و خبر خوب اینکه می توانید از پس آن بر بیایید. قاتل این ویروس یک سیستم ایمنی قوی است!

استرس، سبک زندگی ناسالم، شریک های جنسی متعدد، تغدیه بد، سیستم ایمنی پایین و رعایت نکردن بهداشت فردی در تشدید این بیماری و فعال شدن تایپ های آن تاثیر بسیار زیادی دارد.
در صورت مثبت بودن بایستی زیر نظر پزشک قرار بگیرید و هر ۶ ماه یک بار آزمایش ها لازم را دهید.
ویروس اچ پی وی در ۹۰% مواقع طی ۲ سال از بدن دفع می شود.

مقایسه دو دهانه رحم سالم و سرطانی

آیا زگیل تناسلی واگیردار است؟

بله این ویروس به شدت واگیردار است و هرچند در بیش از ۹۰ درصد از طریق رابطه جنسی قابل انتقال است اما راه های دیگری نیز برای منتقل شدن آن وجود دارد که به آن اشاره می کنیم:

راه های انتقال HPV و انتقال ویروس زگیل تناسلی

 • ویروس اچ پی وی از راه های آمیزش جنسی، تماس پوست با پوست مبتلا و مخاط منتقل می شود. از آنجائیکه این ویروس وارد خون نمی شود از طریق خون به فرد دیگری مبتلا نمی شود.
 • این ویروس از طریق سکس واژینال و مقعدی، تماس کشاله های ران دو طرف، تماس نواحی تناسلی، سکس دهانی منتقل می شود. متاسفانه اچ پی وی در سکس با کاندوم نیز امکان انتقال را دارد.
 • احتمال کمی وجود دارد که هنگام زایمان از مادر به نوزاد منتقل شود. اما مادر مبتلا به زگیل تناسلی به زایمان سزارین توصیه می شود.
 • ممکن است در اثر تماس پوستی منتقل شود، یعنی دخول صورت نگرفته ولی به واسطه تماس دستگاه تناسلی با یکدیگر منتقل شود. بنابراین شیوع این ویروس در دختران باکره نیز وجود دارد.

ویروس زگیل تناسلی از چه طریقی منتقل نمی شود

نگران موارد زیر نباشید چرا که این ویروس از راه های زیر منتقل نمی شود، اما بهداشت و اصول سلامتی حکم می کند از وسایل شخصی مشترک استفاده نکنید.

 • استخر
 • لیوان مشترک
 • در آغوش گرفتن
 • پوشیدن لباس مشترک

توصیه می کنیم قبل از استفاده از توالت فرنگی آن را بشویید.

دهانه رحم

آیا HPV درمان دارد؟ درمان قطعی زگیل تناسلی و دفع ویروس اچ پی وی

درمان قطعی برای ریشه کنی و این ویروس وجود ندارد به علت اینکه کد ژنتیکی ویروس در کد ژنتیکی سلول های زایای پوست ادغام می شود و این سلول ها دائما در حال تکثیر هستند.اما درصورتی که درمان به خوبی پیگیری شود و سیستم ایمنی بدن قوی شود و به مواردی که اشاره می کنیم عمل شود امکان ریشه کن کردن ویروس وجود دارد و احتمال آن نیز بالاست.

در برخی موارد ممکن است زگیل تناسلی خود به خود از بین برود اما دیده نشدن این زگیل ها بر روی پوست لزوما به معنای خروج ویروس از بدن نیست و ویروس می تواند همچنان از طریق تماس پوستی بین شرکای جنسی منتقل شود. درمان زگیل ها می تواند شامل فریز کردن و یا استفاده از مایعات و کرم های موضعی باشد که بسته به نوع دارو توسط پزشک یا خود شما در یک بازه ۴ تا ۱۶ هفته استفاده می شود.

توجه: هرگز از درمان های خانگی و بدون تجویز پزشک استفاده نکنید، همچنین دارو هایی که در داروخانه برای درمان زگیل پوستی در دسترس شماست لزوما برای زگیل های تناسلی مناسب نیستند.
شما با تغییر سبک زندگی تان می توانید تاثیر زیادی روی دفع این ویروس و پاکسازی بدنتان از آن بگذارید. اگر زائده زگیل را ندارید و مبتلا به انواع پر خطر آن هستید با تقویت سیستم ایمنی بدنتان به جنگ آن بروید.

برای درمان HPV چی بخوریم؟

 • میوه و سبزیجات مثل کاهو و اسفناج را در رژیم غذایی خود جای دهید.
 • از مصرف غذاهای فست فودی و شیرینی جات دوری کنید چراکه ارزش غذایی مناسبی ندارند.
 • مصرف حبوبات، گوشت، مرغ، روغن های سالم مانند روغن زیتون و نارگیل را بالا ببرید.
 • مواد غذایی سرشار از ویتامین C مثل مرکبات، فلفل دلمه ای و توت فرنگی را هم در سبد غذایی خود قرار دهید.
 • همچنین مواد غذایی دارای پروبیوتیک مانند ماست یا پنیر پروبیوتیک و یامواد غذایی دارای سلنیوم مانند قارچ برای درمان موثر هستند.
 • از گیاهان ضد ویروسی مانند ارگانو و روغن آن، شیرین بیان، سیر، زنجبیل، گون، برگ درخت زیتون استفاده کنید.
 • کفیر بنوشید.
 • اجازه ندهید ویتامین های بدن شما کاهش پیدا کند، برای این کار می توانید با مشورت و تجویز پزشکتان از مکمل های تقویتی استفاده کنید.

پاکسازی ویروس زگیل تناسلی

در حدود ۹۰ درصد از افراد مبتلا زگیل تناسلی از بدن آنها طی دو سال خارج می شود، اما در ۱۰ درصد ممکن است ویروس از بدن خارج نشده و مشکلات جدی از قبیل سرطان به وجود آورد. مهمترین عامل در پاکسازی کامل ویروس سیستم ایمنی بدن است که به آن اشاره شد و با رژیم غذایی مناسب می توان آن را تقویت کرد. انجام موارد زیر در کنار مواری که گفته شد در پاکسازی بدن از این ویروس به شدت تاثیر دارد:

 • از استرس دوری کنید
 • سیگار نکشید و خود را در معرض دخانیات قرار ندهید
 • به میزان کافی استراحت کنید
 • ورزش کنید
 • از مصرف قرص های ضد بارداری در طولانی مدت پرهزیر کنید
 • از روابط متعدد بدون اطلاع از سلامت فرد به شدت پرهیز کنید
آزمایش اچ پی وی

واکسن HPV چیست؟ اطلاعات کامل راجب واکسن گارداسیل

اولین نوع واکسن علیه این ویروس که به بازار آمد، سراویکس بود که بدن را برعلیه ویروس اچ پی وی تیپ ۱۶ و ۱۸ ایمن می کرد و به این صورت از بروز سرطان رحم جلوگیری می کرد. البته باید توجه داشت که این واکسن ها قبل از سن شروع تماس جنسی و پیش از اولین تماس جنسی دریافت شوند.

این واکسن مورد تائید اداره غذایی و دارویی ایالات متحده آمریکا برای پیش گیری از سرطان گردن رحم است. واکسن گارداسیل از آلوده شدن فرد به ویروس پاپیلومای انسانی جلوگیری می کند.
درمورد واکسن گارداسیل ۹ تجویز آن در زنان تا سن ۴۵ سال هم موثر است. با توجه به همه اینها واکسن گارداسیل عوارضی هم دارد از جمله آن می توان به: تب، سردرد، حالت تهوع، احساس ضعف و گرسنگی، سرگیجه، درد عضلانی یا مفصلی، واکنش های آلرژیک شدید،خارش، غش و.. اشاره کرد.

تزریق این واکسن برای همه مناسب نیست و زنان شیرده، زنان باردار و افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف نباید استفاده کنند.

اگر شما دارای هر یک از تایپ های اچ پی وی هستید تزریق این واکسن را توصیه می کنیم، اگر چه گارداسیل جنبه درمان آن نوعی که دارید را ندارد اما از مبتلا شدن شما به نوع های پر خطر ۱۶- ۱۸ و نوع های کم خطر ۶ و ۱۱ جلوگیری می کند.

آیا با زدن واکسن گارداسیل ویروس از بدن من می رود؟

خیر، واکسن گارداسیل جنبه درمانی ندارد و شما را در برابر تیپ هایی که گفته شد در صورتی که نداشته باشید محافظت می کند.

نمونه hpv

راه های پیشگیری از زگیل تناسلی

با توجه به اینکه این ویروس با رابطه جنسی منتقل می شود، پس داشتن یک شریک جنسی مطمئن و البته استفاده از کاندوم هم می تواند از ابتلا به آن پیشگیری کند. ولی کاندوم از کل ناحیه تناسلی در برابر تماس پوستی محافظت نمی کند. همچنین استفاده از واکسن های HPV یعنی گارداسیل می تواند از ابتلا به ویروس جلوگیری کند. حتی اگر مبتلا شدید بهتر است این واکسن را تزریق کنید زیرا می تواند مقاومت ایمنی شما را در مقابل دیگر تیپ هایی که مبتلا نیستید بالا ببرد.
در صورت اینکه از وجود زگیل و ویروس در خودتان یا شریکتان باخبر شدید قبل از مراجعه به پزشک و درمان ار رابطه جنسی صرف نظر کنید. زنان باید به طور منظم آزمایش غربالگری سرطان دهانه رحم را انجام دهند.
متاسفانه با توجه به شیوع و پیشرفت این بیماری در ایران هنوز برنامه مدون آموزشی بهداشتی برای این موضوع در نظر گرفته نشده است. امیدواریم با ارائه این مطلب توانسته باشیم قدمی در جهت اطلاع رسانی و آگاه سازی در مورد HPV برداشته باشیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *