سندروم پیش از قاعدگی چیست؟ + راه حل‌های اساسی

۵۰ درصد خانم‌ها از مشکلات ماهانه قاعدگی رنج میبرند. به دلیل اهمیت این موضوع خیلی مورد توجه قرار گرفته است ولی نوعی بیماری به حساب نمیآید. سوال خانم‌ها این است که با عوارض قبل و زمان عادت ماهانه، پریود، دوره قاعدگی یا همان PMS چه باید کرد؟ چند دستور اولیه همگانی برای تحمل آسان دوران پریود هست که باید بدانید. حمام و کیسه آب گرم، استراحت، نوشیدن آب زیاد و  آرام‌بخش بی خطر راه حل پریود و درمان سندرم پیش از قاعدگی در همه دنیاست. در نیم‌فاصله با جزئیات این سندرم و درمان آن بیشتر آشنا می‌شوید.

مشکلات قبل و بعد از قاعدگی

سندرم یا تنش پیش از قاعدگی مجموعه ای از علائم جسمی، روانی و احساسات مرتبط با چرخه ماهانه قاعدگی زنان است. تعریف پزشکی از … به الگویی مداوم از نشانه های فیزیکی و عاطفی محدود می‌شود که در طول چرخه قاعدگی اتفاق میافتد و از شدت کافی برای تداخل با برخی از جنبه های زندگی برخوردار هستند. این علائم در بانوان متفاوت است و در طول ده روز قبل از قاعدگی اتفاق میافتد و مدت کوتاهی قبل یا بعد از شروع جریان قاعدگی ناپدید می‌شوند. برای درمان سندرم پیش از قاعدگی زیاد نگران نباشید چون تنها ۲ تا ۵ درصد زنان علائم پیش از قاعدگی بارزی دارند. علامت اختصاری PMS در کشورهای انگلیسی زبان شناخته شده است و در محاورات روزمره از آن استفاده می‌شود. اختلال بسیار شدیدتری وجود دارد که به عنوان یک اختلال روانپزشکی مشابه با افسردگی در نظر گرفته می‌شود و به آن PMDD اختلال ناخوشی پیش از قاعدگی گفته می‌شود.


حتماً بخوانید:


درمان سندرم پیش از قاعدگی در زنان

۱۰ علامت متداول که به شما اطلاع می‌دهد دوره شما شروع می‌شود

  1. آکنه
  2. گرفتگی شکم و کمر درد
  3. حساسیت و سفتی سینه
  4. تغییر شدید در اشتها مثل علاقه به غذاهای خاص و یا عکس آن و افزایش وزن
  5. یبوست و نفخ
  6. خستگی و بالا رفتن ضربان قلب
  7. گر گرفتگی
  8. درد مفاصل و تورم دست و پا
  9. تحریک پذیری عصبی و گریه جویی
  10. افسردگی و مشکلات خواب

راه حل های اساسی علائم سندروم پیش از قاعدگی PMS چیست؟

این سندرم نوعی بیماری نیست که به دنبال درمانی برایش باشید. در دنیای ماشینی امروز که بانوان مجبور به فعالیت بیشتر هستند و  این سندرم حتی با صبوری زیاد گاهی باعث اختلال در زندگی بسیاری از خانم‌ها بخصوص شاغلین می‌شود. برای کم کردن و درمان سندرم  قبل از عادت ماهانه باید بیشتر به سلامتی اهمیت دهید. کمبود آهن را جبران کنید. از رسیدن ویتامین کافی به بدنتان اطمینان حاصل کنید. پزشکان مسکن هایی مثل ایبو بروفن را بیخطر میدانند.

درمان مشکلات قاعدگی

چطور PMS را درمان کنیم؟

هر کدام از عوارض PMS را جداگانه می‌توانید بهبود دهید. برای کاهش نفخ و احساس پر بودن شکم، وعده‌های غذایی‌تان را بیشتر و حجم هر وعده را کمتر کنید. کاهش نمک ۲ فایده دارد. هم به کاهش نفخ کمک می‌کند و هم باعث تشنگی کاذب نمی‌شود. غذاهای پر کربوهیدرات حاوی میوه سبزی‌ها و غلات مصرف کنید. ورزش بهترین راه درمان سندروم پیش از قاعدگی است. رژیم خود را اصلاح کنید و از کافئین بپرهیزید. خواب کافی، گرم نگه‌داشتن شکم، خوردن کربوهیدرات پروتئین و چربی سالم و نوشیدن مقدار کافی آب برای درمان PMS توصیه می‌شوند.

سندروم قبل از قاعدگی از کی شروع می‌شود؟

در ۵ روز تا دو هفته قبل از شروع پریود شما ممکن است علائمی را تجربه کنید که به شما اطلاع می‌دهد به‌زودی دوره شما شروع می‌شود. خونریزی در خانم‌ها در یک سیکل ۲۸ روزه رخ داده و تکرار می‌شود. علائم سندرم پیش از قاعدگی می‌تواند در حدود روز چهاردهم شروع و با شروع قاعدگی پایان می‌یابد. گاهی این علائم تا هفت روز پس از شروع قاعدگی نیز ادامه دارد.

سندرم پس از قاعدگی چیست؟

سندرم پس از قاعدگی به عنوان علائم جسمی ، عاطفی و رفتاری تعریف می‌شود که ۱-۲ هفته پس از پایان دوره رخ می‌دهد. تنها تفاوت بین سندرم قبل و بعد از قاعدگی در این است که سندرم پس از قاعدگی پس از پایان چرخه قاعدگی رخ می‌دهد.

پریود مشکلات قاعدگی

جلوگیری از سندروم پیش از قاعدگی PMS

مهم‌ترین قسمت در مورد این سندرم جلوگیری و درمان عوارض قبل از پریود است. متخصصان روش‌های بسیاری را پیشنهاد می‌کنند. بهترین راه طبیعی برای درمان ابتدا رسیدگی منظم به وضعیت سلامت است. چربی‌های امگا۳ را به رژیمتان اضافه کنید. منیزیم برای خلق‌وخو و بهبود وضعیت جسمی مناسب است. ویتامین‌های گروه B برای درمان PMS ضروری هستند. کاهش استروژن را جبران کنید. افسردگی و تغییر عادات و علاقه‌مندی‌های غذایی در این سندرم طبیعی هستند. بهتر است تا می‌توانید با استراحت بیشتر زمان را سپری کنید.

در این دوران به خواب بیش از هر چیز دیگری احتیاج دارید به همین دلیل احساس خستگی می‌کنید. البته رژیم غذایی پر ویتامین و ورزش در روزهای دیگر ماه به شما کمک می‌کند ولی در صورت بی‌تابی زیاد از استامینوفن استفاده کنید. در این مواقع هر خانمی احساس می‌کند که هوا در سینه و شکمش اشباع‌شده ولی درواقع مایعات هستند که قبل از پریود به خاطر افت پروژسترون در بدن جمع می‌شوند و پوست را به سمت حفره شکم و سینه کشیده و باعث درد این نقاط می‌شوند.

ورزش منظم اولین توصیه طبیعی برای درمان سندرم پیش از قاعدگی است. بوهای خوش استنشاق کنید. در چند مقاله مرتبط خواندم که عطر خوب با توجه به حساسیت‌هایی که در این دوران وجود دارد بسیار اثربخش است. روغن‌های معطر گیاهان بابونه، اسطوخودوس و گل سرخ موردعلاقه ما ایرانیان است. می‌توانید کمی از آن را به آب حمام اضافه کنید یا مستقیم آن‌ها را بو کنید.

حمام گرم آرام‌بخش است و می‌تواند خواب خوبی را به ارمغان آورد. کیسه آب گرم، گرفتگی‌های قبل از عادت را کاهش می‌دهد. شاید بعضی از تامپون‌ها باعث حساسیت پوستی، گرفتگی و درد شکم شوند. می‌توانید از تامپونهای باکیفیت و یا کاپ قاعدگی هم استفاده کنید. رژیم غذایی در دوران پیش از قاعدگی بهتر است به طور مرتب همراه میان وعده باشد تا سطح قند خون به طور یکنواخت حفظ شوند. نوشیدن آب به کاهش نفخ کمک می‌کند. مکمل‌های شامل کلسیم، منیزیم، ویتامین ای و ویتامین B6 مفید است.

لطفاً در نیم‌فاصله کامنت بنویسید تا نظرتان را بدانیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *