بهترین روش ها برای درمان بی خوابی

قبل از اینکه درباره درمان بی خوابی صحبت کنیم ممکن است عده ای از شما بخواهید بدانید که بی خوابی چیست و چرا بی خواب می شویم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که بی خوابی بدین معنی نیست که فرد اصلا نمی تواند بخوابد. در اصل بی خوابی یک نشانه است که فرد قادر نیست به اندازه کافی بخوابد و در به خواب رفتن و بیداری پشت سرهم دچار مشکل می شود. این موضوع باعث خواهد شد تا او نتواند انرژی لازم را از خوابیدن کسب کند و این موضوع باعث ضعیف شدن بدن فرد خواهد شد و عوارض جبران ناپذیری را برای او رقم می زند. گاهی بعضی از افراد در طول شبانه روز فقط چند ساعت می خوابند و از اینکه خوابشان عمیق و پشت هم نیست شاکی هستند.

بی خوابی در دسته بیماری ها قرار ندارد بلکه در واقع از علائم بیماری ها به شمار می رود. در اغلب موارد اضطراب و نگرانی، فکر و خیال، مصرف بیش از حد کافئین، افسرده بودن و ترسیدن از تنهایی است که فرد را به بی خوابی دچار می کند. اگر شما نیز از این موضوع رنج می برید، هیچ جایی نگرانی وجود ندارد با نیم فاصله همراه باشید ما تمام تلاش خود را خواهیم کرد که به شما روش هایی را بیاموزیم که بتواند در مبارزه با بی خوابی موفق شوید و درمان بی خوابی برایتان راحت شود.

بهترین روش برای درمان بی خوابی

بی خوابی شبانه نشانه چیست؟

اولین قدم برای درمان کردن این موضوع آشنایی پیدا کردن با مواردی است که باعث به وجودآمدن آن شده است. از آنجا که عموما تمامی مردم دنیا در شب به خواب می روند اغلب بی خوابی ها نیز در شب برای افراد پیش خواهد آمد. بنابراین شناخت علائم بی خواب در شب از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

یکی از عوامل تاثیر گذار در بی خوابی های شبانه استفاده از تلفن همراه قبل از خوابیدن است. این موضوع می تواند باعث شود که در عملکرد مغز شما اختلال ایجاد شود. در نتیجه اینگونه خواب شما کیفیت مطلوبی را دارا نمی باشد و احتمال بی خواب شدن در شما بسیار افزایش خواهد کرد. افسردگی نیز می تواند از عوامل بی خوابی باشد. عده ای نیز ممکن است برای رفتن به دستشویی از خواب بیدار شوند و زمانی که به رختخواب برمی گردند دیگر تمایلی به خوابیدن ندارند و به عبارتی خواب از سرشان پریده است.

اگر در چنین شرایطی قرار گرفتید تمام نورهای اطرافتان را خاموش کنید، موبایلتان را از خودتان دور کنید و سعی کنید نفس های عمیق بکشید. بدنتان را شل کنید و تمام افکار مزاحم را از ذهنتان دور بریزید. با این کار کم کم چشم هایتان سنگین می شود و به با خواب عمیقی می روید.

بی خوابی

علت بی خوابی در کودکان

فشارخون بالا اولین عارضه بی خواب شدن در شب است که حتی کودک ها را نیز می تواند درگیر خود کند. شاید این موضوع در ابتدا باعث تعجب شما شود و از خود بپرسید کودک ها نیز مگر بی خوابی را تجربه خواهند کرد؟ در جواب باید بگوییم که بله تحقیقات نشان داده که کودک هایی که کمتر از شش ساعت و نیم در طی روز به خواب می روند از بی خوابی رنج می برند. آن ها ممکن است به فشار خون مبتلا شوند. همچنین احتمال پیش فعال شدن این افراد در آینده نیز به شدت افزایش پیدا خواهد کرد.

عوامل متعدد دیگری از جمله داشتن استرس خصوصا در هنگام امتحان ها، مصرف کردن خوراکی های نامناسب، تخلیه نکردن ادرار، عوارض مصرف کردن داروها و یا شرایط محیطی در بی خواب شدن کودکان نقش پررنگی را دارند. اما بهتر است که خودسرانه برای تشخیص علت این مشکل در کودکان خود تصمیم نگیرید و حتما با پزشک در این زمینه به مشورت کردن بپردازید.

درمان بی خوابی در کودکان

با توجه به مواردی که در بالا عنوان کردیم بنابراین خوابیدن کودکان در ساعت هایی مشخص تنها نظم را به آن ها نخواهد آموخت. این موضوع در سلامتی روح، روان و جسم آن ها نیز تاثیر به سزایی را دارد. بنابراین اصلا نباید در درمان آن کوتاهی کنید. در ادامه مواردی به شما گفته خواهد که شد که می تواند در درمان بی خوابی فرزندتان کمک کند.

کودک خود را راس ساعت مقرر به تخت خواب بفرستید. البته هرگز نباید اینکار را با خشونت انجام دهید. شما حتی می توانید نیم ساعت قبل از خوابیدن فرزندتان در کنار او باشید و برایش داستان بخوانید. درجه حرارت، میزان تاریک بودن و عدم وجود سرو صدا در اتاق خواب کودک را حتما بررسی کنید. به آن ها اجازه ندهید یک ساعت قبل از خواب از گوشی، تبلت یا کامپیوتر استفاده کنند.

همچنین بر روی تغذیه آن ها حساسیت به خرج دهید و برای شام وعده های سبک ترتیب دهید. درقدم آخر شما حتما باید در انجام این موارد از خود قاطعیت نه خشم به خرج دهید تا بتوانید به روند بهبود کودکتان کمک کنید.

بی خوابی در کودکان

علت بی خوابی در بزرگسالان

هر چه که سن شما بالاتر می رود و از دوران کودکی و نوجوانی خود فاصله می گیرید کاملا طبیعی است که ساعت خواب شما نیز کاهش پیدا کند. بنابراین هر فرد بزرگسال تقریبا باید چیزی ما بین ۷ تا ۹ ساعت در ۲۴ ساعت شبانه روز را صرف خوابیدن کند. اگر این مدت زمان کم یا افزایش پیدا کند، مشکلاتی گریبان گیر فرد خواهد شد و روند زندگی فرد و کیفیت آن رو به کاهش می رود. اما چه چیزهایی باعث می شود شما با بی خوابی دست و پنجه نرم کنید؟

 1. ممکن است فرد به بیماری های جسمانی همچون بیماری های قلبی و ریوی دچار شده باشد و به خاطر درد در ناحیه قفسه سینه و مشکل های تنفسی به بی خوابی دچار شود. عده ای نیز ممکن است به بزرگی پروستات یا دیابت مبتلا باشند و به خاطر این موضوع مدام نیاز دارندکه به دست شویی بروند و بنابراین در خواب آن ها اختلال به وجود بیاید.
 2. بیماری های روانی مانند افسردگی، اضطراب، استرس و مشکلات عاطفی همچون طلاق، جدایی و خیانت نیز در بی خوابی افراد نقش بسیار مهمی را ایفا می کند.
 3. ممکن است شما قبل از خواب داروهایی را مصرف کنید که در شما بی خوابی ایجاد نمایند، داروها قلبی و عروقی که به کاهش دادن فشار خون کمک می کنند و داروهایی که روانپزشک آن ها رابرای اعصاب تجویز می کند در این دسته از داروها قرار دارند.
 4. شب کاری نیز باعث خواهد شد که عادت خواب فرد کاملا مختل شود. به عنوان مثال فرض کنید شما در شغل پرستاری مشغول فعالیت هستید. اینگونه یک هفته شب کار هستید و یک هفته می توانید به استراحت کردن بپردازید. اما به خاطر اینکه بدن شما به بی خوابی عادت کرده است در شب هایی که شب کار نیستید نیز نمی توانید به درستی بخوابید.
 5. بهداشت خواب نیز در خواب آرام بسیار تاثیر گذار می باشد. گاها شما کارهایی را انجام خواهید داد که به شما اجازه نمی دهد خوابی راحت را تجربه کنید. از جمله این کارها می توان به خوردن شام سنگین، محرک هایی همچون چای، قهوه و نوشابه، انجام دادن فعالیت های سنگین قبل از خواب، تنظیم نکردن نور اتاق و به دستشویی نرفتن قبل از خوابیدن اشاره کرد.
موبایل دلیل بی خوابی

درمان بی خوابی در بزرگسالان

بی خوابی شما اگر به خاطر بیمارها باشد و هرشب بدتر از شب گذشته می توانید به خواب بروید باید حتما به دکتر متخصص برای درمان خود مراجعه کنید. اما اگر شما بیمار خاصی ندارید و همچنان نمی توانید به خواب بروید ما در اینجا به شما روش هایی خواهیم آموخت تا بتوانید به خودتان یک خواب راحت را هدیه کنید.

 1. سعی کنید بدن خود را عادت دهید که همیشه در یک ساعت مشخص باید بخوابد و در یک ساعت مشخص نیز باید از خواب بیدار شود و حتی در روزهای تعطیل نیز در آن تغییر ایجاد نکنید. خوابیدن در روز را نیز فراموش کنید زیرا اینکار می تواند در خواب شب شما مشکلاتی را به وجود آورد.
 2. اتاق خواب خود را فقط به خوابیدن و رابطه جنسی اختصاص دهید. به هیچ عنوان در آن به تماشا کردن تلویزیون، بازی کردن و غذا خوردن نپردازید. اتاق خواب فقط باید منحصر به خوابیدن باشد.
 3. هنگامی که تمایل به خوابیدن ندارید. به هیچ عنوان خودتان را مجبور به خوابیدن نکنید و به اجبار به رختخواب نروید. این کار باعث خواهد شد تا استرس در شما به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند. بهترین کار در این شرایط این است که اتاق خواب را ترک کنید و کارهایی مانند کتاب خواندن،نوشیدن چای گرم ،گوش دادن به موسیقی آرام بخش و دوش آب داغ را تجربه کنیدتا هنگامی که احساس کنید به خواب نیاز دارید.
 4. گاهی نیز شما برای درمان کردن بی خوابی های خود به سمت قرص های خواب آور گرایش پیدا خواهید کرد. اما مصرف بی رویه و بدون تجویز پزشک می تواند مشکلات بیشتری را برای شما به وجودآورد. شما باید بدانید که این داروها نمی توانند به مداوا بی خوابی شما بپردازند و تنها موقتا به شما یک خواب راحت را می دهند. اما به مرور زنان حتی باعث بدتر کردن اوضاع خواهند شد.
 5. قبل از خواب نفس های عمیق بکشید.
 6. مراقب دمای اتاق باشید، سرما و گرمای بیش از اندازه شما را بدخواب می کند.
 7. موبایتان را در زمان خواب سایلنت کنید.
علت بی خوابی

برای درمان بی خوابی چی بخوریم؟

بی خوابی های شدید را تنها با مصرف کردن دارو زیر نظر پزشک می توان درمان کرد. اما محققان معتقد هستند که مصرف صحیح و درست تغذیه نیز می تواند در این راستا لطف بزرگی را به شما بکند و حتی شاید بتواند بی خواب بودن شما را ریشه کن کند.

 1. نوشیدن یک لیوان شیر و یک مشت مغز آجیل قبل از اینکه به رخت خواب بروید می تواند به حل کردن مشکل بی خوابی در شما کمک کند. خصوصا اگر بتوانید شیر سویا را جایگزین شیر گاو کنید. می تواند منجر به رفع بی خوابی درزنان یائسه شود.
 2. محقق ها بر روی تعدادی از کسانی که از بی خوابی رنج می برند آزمایشی را انجام دادند. آن ها به شرکت کننده ها یک ساعت قبل از اینکه به رخت خواب بروند دو عدد کیوی دادند و در ادامه آن ها توانستند خوابی آرام و با کیفیت تر را تجربه کنند. محقق ها به کسانی که به این موضوع دچار هستند توصیه می کنند به مدت یک ماه به مصرف کیوی ادامه دهند و سپس از تاثیر بالای آن برای حل کردن این مشکلشان شگفت زده گردند.
 3. مصرف کردن آلبالو در صب و شب باعث تنظیم کردن خواب شما می شود و برای کسانی که از بی خوابی رنج می بردند آرامش را به ارمغان خواهد آورد.
 4. .ماهی سالمون به خاطر وجود امگا سه می تواند استرس را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و باعث ایجاد آرامش شود. همچنین درترکیب آن ویتامین بی ۶ است که می تواند هورمون ملاتونین ایجاد نماید که خواب آور است.
 5. در سیب زمینی شیرین مقدار بسیار زیادی پتاسیم وجود خواهد داشت. پتاسیم به میزان قابل توجهی باعث آرام کردن اعصاب می شود. بهتر است که آن را به صورت پخته نوش جان نمایید.
 6. نخود مملو از ویتامین بی ۶ می باشد. می تواند در شما شادی ایجاد می کند و استرس را از شما دور کند. البته باید افزود که مصرف بیش از حد نخود می تواند در خواب شما حتی اختلال نیز به وجود آورد. شما باید آن را در اندازه های مناسب و زودتر از وعده شام به مصرف برسانید.
 7. مصرف کردن یک کاسه جو دوسر باعث خواهد شد تا شما خواب آرام تجربه نمایید. جو دوسر می تواند کلسیوم، منیزیوم و پتاسیم را برای بدن شما ارمغان بیاورد. نبود منیزیوم از عوامل موثر در بی خوابی است.
 8. استفاده کردن از دمنوش های که دارای کافئین نیستند قبل از اینکه بخوابید کیفیت خواب شما را به میزان قابل توجهی بالا خواهد برد.

بی خوابی در ظاهر چندان مشکل حادی به نظر نمی رسد، اما اگر برای درمان بی خوابی آن اقدام نکنید می تواند مشکلات زیادی را برای شما به وجود آورد. یکی از علت های مهمی که در بی خوابی بسیار موثراست. عدم وجود ویتامین ها در بدن شما می باشد. شما باید آن ها را مصرف کنید و رژیم غذایی متعادلی را دنبال کنید و از مصرف کردن بی رویه و بیش ازحد مواد غذایی که دارای انرژی بالایی هستند جدا خودداری نمایید.

۱ Response

 1. یک بی خواب گفت:

  مرسی از مطلبتون؛ برای اون دسته از افرادی که مثل خودم بی خواب هستن باید بگم که مغز در بین ساعت ۱ تا ۱۲ شروع به ترشح یک ماده به ملاتونین می کنه که باعث ایجاد خواب می شود، افرادی که در این ساعت به خواب نمی رن عموما دچار بی خوابی یا بدخوابی می شن
  زود بخوابید تا کامرا شوید :))

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *