۱۰ راه مطمئن برای کنترل خشم

آیا تا به حال آن‌قدر عصبانی شده‌اید که احساس گرما در سرتان به وجود آید و خونتان به جوش آمده و کف دستتان عرق کرده باشد؟ بله. مطمئن هستم در هنگام جوشش عصبانیت، همه را تجربه کرده‌اید. در چنین لحظه ای چه کاری بهتر است؟ از نگاه دانشمندان خشم درواقع بسیار جالب است. در لحظه بروز خشم چیزهای زیادی اتفاق میافتد. خشم یک واکنش عاطفی طبیعی است و بیشتر اوقات “خشم” نوعی پاسخ خودکار به شکل دیگری از درد مانند درد عاطفی یا جسمی است. متخصصان مدیریت خشم، عصبانیت را شبیه یک اجاق آتش مثال زده‌اند که شما را گرم میکند و شاید بسوزاند. اپی نفرین ماده اصلی است که نقش مهمی در بروز خشم دارد. در صورت عدم وجود این مواد، بدن نمی‌تواند هیچ واکنشی را منتقل کند. نیروی خشم می‌تواند به طرز عجیبی مخرّب باشد. خشم انفجاری عواقب جدی برای زندگی سالم، روابط و وضعیت روحی ما دارد. اما خبر عالی این است که راه‌های کنترل خشم بسیار آسان‌تر از آنچه فکر می‌کنید هستند. در این نیم‌فاصله تعدادی از مهارت‌های کنترل خشم  و مسائل مرتبط با آن را می‌توانید بخوانید.

راه‌های مدیریت خشم

کنترل خشم چیست؟

برای یادگیری راه‌های کنترل خشم ابتدا خوبه که خشم را بشناسیم. خشم احساسی است که با خصومت نسبت به شخصی یا چیزی احساس می‌کنید. خشم یک احساس تحریک یا نارضایتی شدید است. وقتی خشم را تجربه می‌کنید، ذهن و بدن، شمارا برای عمل آماده می‌کند. خشم شامل انرژی و عاطفه شدیدی است. این به میزان آگاهی و پختگی فرد بستگی دارد که از انرژی خشم به روش‌های سازنده استفاده کند.

خشم می‌تواند چیز خوبی باشد و راهی برای بیان احساسات منفی به شما می‌دهد و یا به شما در یافتن راه حل برای مشکلات انگیزه و نیرو می‌دهد. به شرطی که راه‌های کنترل خشم را بیاموزید. نمی‌توانید عصبانی شوید مگر اینکه به چیزی اهمیت دهید. احساس عصبانیت بدون عشق شاید ممکن نباشد. ریشه‌های رایج عصبانیت شامل ترس، درد و نامیدی است و کنترل خشم ناشی از این اتفاقات یعنی کنترل نیروی شدید و ناگهانی که با هر کدام از این عوامل به وجود می‌آیند و به دنبال سریع‌ترین راه برای بروز می‌گردند.

یادتان باشد که خشم برای بقا در درون وجود ما قرار داده شده است.

برای مبارزه و تحول و دفاع در برابر دشمن به خشم نیاز داریم. عصبانیت در نیاز اولیه ما برای زندگی و محافظت از خودمان در برابر تجاوز و بی‌عدالتی تعبیه شده است. ابتدا باید مطمئن شوید که کدام عامل باعث خشمگینی در شما شده است. بسیاری از عوامل استرس‌زا باعث تولید خشم می‌شوند ولی خطر نیستند. بسیاری از برخوردهای معمولی که باعث ایجاد خشم می‌شوند نیز حقیقی و مهم نیستند.

پس برای شناخت خشم و محل درست آن ابتدا به زمان و شکیبائی نیازمندیم تا فکر کنیم  و همه‌چیز را بسنجیم. راه‌های کنترل خشم، به شما درست زندگی کردن و تفکر را می‌آموزد. برای مدیریت خشم باید در کوتاه‌ترین زمان یعنی در یک آن، بروز انفجاری خشم خود را کنترل کنید بدون آنکه منفعل باشید. مدیریت خشم و کنترل آن هنر انسان کامل است. به باور من برای مدیریت خشم به مجموعه‌ای از دانش، اخلاق و ایمان و آداب ناب و کمیاب اجتماعی و فردی نیازمندیم.

راههای کنترل خشم با دانش

راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روان شناسان

آنها میگویند:

 • قبل از صحبت کردن فکر کنید
 • وقتی آرام شدید، عصبانیت خود را ابراز کنید
 • روزانه کمی ورزش کنید بخصوص در زمان عصبانیت کمی راه بروید
 • به راه‌حل‌های ممکن فکر کنید
 • برای آزاد کردن خشم از طنز استفاده کنید
 • هنگام خشم، قدرت صدایتان را کنترل کنید
 • به حرفه‌ای مقابلتان خوب گوش دهید و به آن‌ها نیز فضا بدهید
 • کنترل اوضاع را از دست ندهید
 • به موضوعات دیگر فکر کنید
 • مهارت‌های ارتباطی‌تان را ارتقاء دهید و بیشتر در فعالیت‌های اجتماعی شرکت کنید

این‌ها مهم‌ترین توصیه‌های متخصصین است. وقتی خشمگین می‌شوید آدرنالین زیادی در بدن منتشر می‌شود و  هر چه عصبانی‌تر می‌شوید عضلات بدن شما بیشتر تحریک می‌شوند. انتقال‌دهنده‌های عصبی باعث می‌شوند که انرژی زیادی تا چند دقیقه در بدن تولید می‌شود. پس کم کردن زمان برافروختگی اولین کاری است که میتوانید برای کنترل خشم در خود و سایرین انجام دهید.

کنترل خشم یعنی راه‌های کنترل یا جلوگیری از بروز اتفاقات ناشی از طغیان احساسات. مدیریت خشم، هنر ذهن است. دلیل خستگی زیاد در پی خشم ، تولید و رها شدن انرژی زیاد در بدن است. کسانی که مستعد از کوره در رفتن هستند یا به نحوی در معرض استرس هستند باید بیشتر مراقب سلامتی و خشمشان باشند. امکان دارد در اثر برخی عوامل عده‌ای با تحرک زیاد، کم تحرک، تحریک‌پذیر یا خونسرد باشند. ابتدا بدن خودتان را به لحاظ فیزیولوژیک بهتر بشناسید.

کار عصبانیت مجازات، هشدار، تهدید، ارعاب، انتقام، اعتراض، بیان نفرت و نابود کردن است. راه‌های کنترل خشم نباید عاملی برای تخریب خصوصیات خوب جسمی و روحی‌تان باشد. هر کدام از این کارها در جای خود عاملی مثبت و مهم در زندگی فردی و اجتماعی بازی می‌کنند. در تربیت فرزندان گاهی خشم و هشدار و تهدید نیاز هستند. در جنگ، خشم نقش بسیار مهمی دارد.

برای دفاع از حقوق اجتماعی، هر  انسان نیاز به بروز خشم، کنترل و مهار آن دارد.

راه‌های کنترل خشم با ایمان

عوامل کنترل خشم

اولین بهبوددهنده خشم این است که قلباً برای خودتان و کسانی که شمارا خشمگین کرده‌اند دعا کنید. این کار شمارا از نگاه تاریکی که در اثر خشم برایتان به وجود می‌آید به سمت روشن می‌برد و فضای ذهنی و روحیه شمارا عوض می‌کند. صبر از دیگر راه‌های کنترل خشم است. ممکن است احساس انزجار از یک غذا یا یک شخص باعث ایجاد عصبانیت شود. خشم به خودی خود یک اختلال محسوب نمی‌شود. با علم به چیستی خشم و رعایت راه‌های کنترل خشم، سلامت روان را می‌توان در هر شرایطی حفظ کرد.

استرس یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد خشم است ولی همیشه بد نیست. استرس خوب چیزی است که باعث می‌شود صبح از خواب بیدار شویم و برای داشتن روز بهتر به راه‌حل‌های موجود بیاندیشیم. استرس خوب باعث ایجاد خشم و تحریک‌پذیری نمی‌شود.

استرس‌های بد محیط زندگی و کارتان را شناسایی و آن‌ها را از خود دور کنید یا روش‌های زندگی‌تان را تغییر دهید.


لطفاً بخوانید:

مدیریت خشم و کنترل عصبانیت

چطور در کودکان خشم را کنترل کنیم؟

با ۱۰ راه می‌توانید خشم را در فرزندان مدیریت کرده و به آن‌ها راه‌های کنترل خشم را بیاموزید:

 • با صحبت و آرامش از فرزندانتان بپرسید چه چیزی باعث عصبانیت وی شده است
 • با خودتان شروع کنید
 • اجازه دهید کودکانتان به‌صورت فیزیکی عصبانیتشان را تخلیه کنند، پا به زمین بکوبند، چند مشت به بالش بزنند، بدوند و حسشان را هر جور می‌خواهند بیرون بریزند
 • محبت بسیار  به فرزندتان بدهید
 • یک مثال خوب پیدا کنید و به آن‌ها بگویید
 • رفتارهای خوبشان را ستایش کنید
 • اسباب‌ فکری برای آموزش یافتن راه‌حل‌های دیگر برایشان تهیه کنید
 • به یاد داشته باشید که همه احساسات در دنیای بچه‌ها مجاز هستند
 • به آن‌ها کمک کنید تا از عوامل هشداردهنده خشم آگاه شوند
 • کودکتان را برای بروز خشم از خودتان دور نکنید

همه ما از نداشتن کنترل ناراحت می‌شویم ولی بعضی چیزها را نمی‌توانیم کنترل کنیم و باید آن‌ها را به خدا بسپاریم و اجازه دهیم او آن‌ها را اداره کند. انسان‌هایی که کاظم هستند، فهم بسیار خوبی از جهان و انسانیت دارند.

سریع بشنوید، کم بگویید و دیر خشمگین شوید. بدون شعارزدگی در نیم‌فاصله سعی کردیم راه‌های کنترل خشم را مرور کنیم. امیدواریم هر روز ما را بخوانید و برایمان کامنت بنویسید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *