۲۰ سرگرمی هیجان‌انگیز برای دوران قرنطینه

اگر در اتاقتان نشسته‌اید و از خود می‌پرسید که روز است یا شب و نمی‌توانید آخرین باری که از خانه خارج شده‌اید را به یاد بیاورید، به احتمال زیاد به برخی ایده‌های جدید و سرگرمی دوران قرنطینه کرونا برای در خانه ماندن احتیاج دارید. اگر ساعت‌هاست که فقط تلویزیون نگاه کرده‌اید باید یادتان آورد که زندگی بیش از آن هم وجود دارد. احتمالاً نمی‌خواهید کس دیگری به شما بگوید که چگونه از این زمان با پایان نامعلوم استفاده کنید، ولی بهتر است بدانید که با هر سناریویی که در آینده اتفاق بیفتد بعضی کارها ضروری و درمانگر هستند. در این دوران به اندازه سلامت جسمی به سلامت روانی احتیاج داریم و برای ماندن در این کیفیت مجبوریم جدی و خلاق باشیم. پزشک خود باشید. حقیقت این است که در کنار سختی‌های این دوران، ما در زمان کوتاهی اطلاعات مفید زیادی را آموختیم که در دوران پساکرونا و سده‌های آینده برایمان حیات‌بخش خواهند بود. با نیم‌فاصله به چند سرگرمی دوران قرنطینه کرونا نگاهی می‌اندازیم.

سرگرمی دوران قرنطینه کرونا

۱. با تمیزکاری بهاری شروع کنید

اهالی زمین با رسیدن بهار فرصتی را به پاکیزه و نو کردن خانه اختصاص می‌دهند. این کار را امسال باید جدی‌تر و با دقت بیشتری انجام دهید. اگر در خانه گیر کرده‌اید از چیزهایی که اطرافتان هستند فهرستی تهیه کنید و هر روز قسمتی از آن‌ها را پاکیزه و نوسازی کنید. سینک آشپزخانه را ضدآب کنید و تلفن و گوشی و تلویزیون و وسایل برقی را به ترتیب ضدعفونی و گردگیری گنید. برای شروع زندگی و سرگرمی دوران قرنطینه کرونا محیطی پاک احتیاج دارید.

 

۲. از موزه‌ها و گالری‌های دیجیتال بازدید کنید

بیشتر موزه‌های جهان سالهاست که برنامه سه‌بعدی بازدید از موزه را افتتاح کرده‌اند ولی تا امروز متوجه نیاز و کارکرد خوب این کار نبودیم. موزه‌ها و گالری‌های هنری را در اینترنت سرچ کرده و از آن‌ها بازدید کنید. بازدید از موزه‌ها در اکثر موارد رایگان هستند و بسیار جذاب‌تر از چیزی هستند که تصور می‌کنید. کلافگی دوران کرونا را شکست دهید.

کلافگی دوران کرونا

۳. جیز جدیدی بخوانید

اگر تا امروز فرصتی برای مطالعه نداشتید دیگر وقت سازمان‌دهی کتاب و مطالعه رسیده است. از کتاب‌هایی که در اطرافتان هست شروع کنید و جعبه‌های قدیمی را به دنبال هر چیزی برای مطالعه جستجو کنید. مجله‌های دیجیتالی رایگان هستند و برای مطالعه مناسب‌اند. بسیاری از آثار موردعلاقه ما را نمی‌توان در اینترنت پیدا کرد. اگر تا چند ماه قبل نمی‌دانستید با جعبه‌های پر از کتاب چه بکنید امروز آن‌ها ارزشمندتر از هر گنجی هستند.

اولین کتابی که می‌توانید با آن شروع کنید تا از درماندگی و استرس کرونا خلاص شوید رمان  کوری (نوشته  ژوزه ساراماگو) است. در این کتاب متوجه می‌شوید که بشر چگونه در دوران‌های مختلفی با مسائل شبه کرونا درگیر بوده و خواهد بود. کوری به خواننده بهترین و بدترین سناریوهایی که امکان دارد در یک اپیدمی اتفاق بیفتد را نشان می‌دهد و از زوایای مختلف آن را کاوش می کند. اگر نکته بین و آگاه باشید متوجه میشوید که مسبب اپیدمی، انسان های حیوان صفت هستند نه حیوانات و نظیر آن.

در رمان کوری به جای تصویری سیاه، هاله‌ای سفید رنگ بعد از کور شدن افراد مقابل چشمشان ظاهر می‌شود. در آغاز رمان راننده اتومبیلی به ناگاه دچار کوری می‌گردد و به فاصله اندکی افراد دیگری که همگی از بیماران یک چشم پزشک‌اند دچار کوری می‌شوند ولی تا مدتی دلیل بیماری روشن نیست. کم‌کم بیشتر اهل شهر دچار کوری شده و توسط دولت جمع شده و در یک آسایشگاه قرنطینه می‌شوند و با طنابی که بین آن‌ها و نیروهای نظامی قرار داده‌شده مواد غذایی دریافت می‌کنند و شبیه حیوانات زندگی می‌کنند.

ژوزه ساراماگو متولد پرتغال است. رمان کوری نخستین بار در ۱۹۹۵ منتشر شد و در سال ۹۷ جایزه نوبل ادبیات را گرفت. ساراماگو در رمان کوری برای شخصیت‌ها اسم انتخاب نکرده است ولی رمان پیچیده و ناخوانا نشده است. به راحتی می‌توان با شخصیت‌های رمان کوری ارتباط برقرار کرد.

فکر کردن به کتاب‌هایی که می‌خوانید شیرین‌ترین سرگرمی دوران قرنطینه کرونا است. در خانه اینروزها مطمئن هستید کسی لحظه‌های طولانی تفکر و مطالعه شما را پاره نخواهد کرد و می‌توانید ساعات طولانی مطالعه و تفکر کنید.

 

۴. موسیقی، ورزش، رقص

یک هندزفری یا هدفون خوب تهیه کنید  و وارد دنیای موسیقی شوید. می‌توانید موسیقی‌ گوش دهید و ساعات طولانی از آن لذت ببرید. این سرگرمی دوران قرنطینه کرونا شادترین آن‌هاست. بی‌تردید بهترین فرصت برای گوش دادن طولانی به موسیقی، امروز است. اجازه بدهید تا موسیقی در عمق ذهنتان جاری شود و جای کلمه‌ها را پر کند. کم‌کم احساس می‌کنید که بدنتان مثل گیاهی بیدار شده و نیاز به ورزش و پای‌کوبی دارد. این کار را هدفمند و مرتب انجام دهید. وقت آن رسیده که ریتم زندگی پرهیاهو و بی‌آهنگ ماشینی را با ملودی کهن و زیبای وجودتان عوض کنید و سال جدید را با تغییرات نو شروع کنید. با همه کسانی که دوستشان دارید دوباره آشنا شوید و تمام روزهای دوری را با دیدار و هم‌نشینی طولانی، دوست‌داشتنی و مفرح سر کنید.

 

۵. پروژه‌های خلاقانه ابداع کنید

با داشتن شناخت از خانواده‌ای که با هم زندگی می‌کنید برای هر یک از افراد و هر سنی کاری تعریف کنید. برای این کار به ۲ مرحله از خلاقیت احتیاج دارید. برای کودکان سازمان‌دهی وسایل و لباس هایشان کمی سخت است. ولی اگر با آن‌ها در ساختن یک لگوی بزرگ همکاری کنید هر کاری بخواهید انجام خواهند داد. هر چه زودتر چند لگوی جذاب قدیمی را از گنجه بیرون بیاورید و وسایل ساخت اسباب‌بازی و ماکت را فراهم کنید و بازی هایی مانند دبرنا و لوبیا و پازل را فراموش نکنید.

سرگرمی دوران کرونا

۶. چت تصویری

دقایقی از روز و شب را به گفتگوی تصویری اختصاص دهید تا احساس تنهایی و انزوا سراغتان نیاید. حتی اگر شما احساس تنهایی نمی‌کنید پدر و مادرها و بزرگ‌ترها را فراموش نکنید. آن‌ها از ندیدن شما احساس خوبی ندارند. کسانی که دوستتان دارند را با یک چت تصویری خوشحال کنید. مهم‌ترین سرگرمی دوران قرنطینه کرونا تازه کردن دیدارهاست. در ساعاتی که آینده کمی نامعلوم است تا وقت هست بهتر است همدیگر را ببینیم. شاید اولین چیزی که از این دوران فهمیدیم ارزش عظیم اجتماع و نیاز ضروری دید و بازدید برای ما انسان‌هاست. ما حتی به دیدن غریبه‌ها احتیاج داریم.

 

۷. بازی‌های معمولی و رایانه‌ای

اگر تنها هستید خواه ناخواه بازی‌های یارانه‌ای دوست شما خواهند شد تا کلافگی دوران کرونا آزارتان ندهد. در جمع خانواده نیز بازی‌هایی که مناسب هستند را راه بیندازید. بازی‌های رایانه‌ای بسیار جذاب هستند و می‌توانند ساعات و روزهای طولانی شما را سرگرم و شاد و پرانرژی نگه‌دارند. ولی همه از بازی‌های جدید و حتی قدیمی رایانه‌ای برخوردار نیستند. بسیاری از بازی‌های نسل قدیمی رایانه‌ای نیازی به ارتقا و سیستم مجزا ندارند و فقط با اتصال به تلویزیون می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و در هر اسباب‌بازی‌فروشی با قیمت مناسب یافت می‌شوند. با تهیه یک بازی، سرگرمی دوران قرنطینه کرونا را به عزیزانتان هدیه بدهید.

 

۸. آشپزی جذاب‌ترین سرگرمی دوران قرنطینه کرونا

ممکن است همه‌چیزهایی که می‌خواهید در آشپزخانه نداشته باشید. این مسئله می‌توانید سرگرمی دوران قرنطینه کرونا برای شما باشد. باز هم نیاز به کمی خلاقیت دارید تا با مواد موجود غذایی خوشمزه بپزید. حالا زمان آن رسیده که از تجربیاتتان استفاده کنید. فهرستی از تمام چیزهایی که در آشپزخانه دارید تهیه کنید. خواهید دید که از چیزی که فکر می‌کردید اوضاع بهتر است.

 

۹. فرصتی برای رسیدن به وزن دلخواه

اکثر ما سال‌هاست به دنبال فرصتی برای توجه به شیپ و ظاهرمان می‌گشتیم. در این دوران مه آلود، نشستن در خانه و فکر کردن به آینده برای برخی بسیار ویرانگر است. با توجه به درصدها می‌توان گفت که احتمال خطر جانی بیماری به نسبت جمعیت زمین بسیار بسیار کم است. پس زیاد نگران نباشید و رژیم غذایی جدیدی را شروع کنید.

 

۱۰. تقویت استعدادهای فراموش‌شده

نقاشی کنید. کاردستی بسازید. یک پازل اینترنتی سفارش دهید  و کامل کنید. اصول معماری و عکاسی را بیاموزید. مجسمه‌سازی را تجربه کنید. وسایل اتاق را خلاقانه کامل کنید. قاب عکس بیشتر برای دیوارها و آیینه‌های کوچک و بزرگ را تزیین کرده و به فضا اضافه کنید. به سراغ انبار و کمدها رفته و آن‌ها را برای یافتن هر چیز شگفت‌انگیز زیر و رو کنید.

 

۱۱. تقویت زبان خارجی

بی‌شک همه ما همیشه منتظر فرصت تکمیل یک زبان خارجی بوده‌ایم. سرگرمی دوران قرنطینه کرونا می‌تواند این باشد. به خودتان با یادگیری زبان بهترین هدیه را بدهید. هر انسان برای صحبت کردن به هر زبان حدود ۳۰۰۰کلمه را استفاده می‌کنند. نوابغی مثل شکسپیر در تمام آثارشان فقط از ۲۰ هزار کلمه استفاده کرده‌اند که میانگین نوابغ است. پس با یادگیری فقط ۲ تا ۳هزار کلمه از هر زبان می‌توانید به آن زبان صحبت کنید. اگر روزی ۵۰ کلمه حفظ کنید در یک سال می‌توانید بدون هیچ آموزش دیگری به آن زبان صحبت کنید. اگر برایتان سخت بود با روزی ۳۰ کلمه آغاز کنید و آن‌قدر تکرار کنید تا در حافظه‌تان حک شود.

 

۱۲. جدا کردن زباله‌های تر و خشک

یکی از بهترین سرگرمی دوران قرنطینه کرونا که فرصت آن فراهم است جدا کردن زباله‌ها و آموزش آن به دیگر اعضای خانواده است. هر زباله‌ای که از مواد غذایی به دست می‌آید و قابلیت بازیافت و برگشت سریع به طبیعت را دارد زباله تر به حساب می‌آید مانند پوست میوه‌ها، باقیمانده غذا و چای. چیزهایی مثل قوطی، مواد پلاستیکی و نایلون و بطری‌های پلاستیکی و شیشه‌ای و هر چیزی که از به راحتی در طبیعت بازیافت نمی‌شود زباله خشک است. این سرگرمی دوران قرنطینه کرونا مفیدترین کار این دوران می‌تواند باشد و فرصت کافی برای خشک کردن زباله‌های تر نیز دارید و می‌توانید با باقیمانده چای و میوه‌ها به جای کود برای پرورش گل و گیاه استفاده کنید.

 

۱۳. خانه ای برای پرنده‌ای بسازید

اگر اطراف خانه پرندگان در پرواز هستند خانه‌ای برایشان درست کنید و در راهرو یا حیاط یا پشت‌بام نصب کنید. پرندگان به سرعت لانه‌های دنج را پیدا می‌کنند و از آن استفاده می‌کنند. اگر برای نصب آن‌ها جای مناسبی انتخاب کنید نتیجه را به‌سرعت خواهید دید. معمولاً محل نصب نورهای راهرو یعنی بالای درب و نزدیک سقف برای پرندگان محل امنی به حساب می‌آید و در آن ارتفاع می‌توانید لانه را نصب کنید. این کار و نگاه کردن تشکیل یک خانواده از پرندگان در نزدیکی اتاقتان آن‌قدر لذت‌بخش است که حتماً جزو ۲۰ سرگرمی دوران قرنطینه کرونا به حساب می‌آید.

۱۴. سبزی‌ها و گیاهان خوشمزه خود را داشته باشید

مهم‌ترین سرگرمی دوران قرنطینه کرونا می‌تواند این باشد. راه‌اندازی یک باغچه یک راه عالی برای کاهش خرید مواد غذایی ضروری از فروشگاه است. همچنین در این دوران استرس‌زا می‌تواند بسیار آرام‌بخش باشد. لازم نیست حتماً حیاط را شخم بزنید. روش‌هایی برای کاشت و رشد سریع سبزی‌ها و گیاهان  داخل اتاق وجود دارد. یک دستور اینترنتی جستجو و پیداکرده و شروع به کارکنید. برای سالمندان این کار بهترین سرگرمی دوران کرونا خواهد بود که در دوران پسا کرونا از آن یاد خواهند کرد.

سرگرمی دوران قرنطینه کرونا چیست

۱۵. کلاس آنلاین بگیرید

اگر تا به حال به بهانه‌های مختلف در تحصیل و ادامه آن فاصله افتاده است اکنون زمان تکمیل تحصیل فرارسیده است. برای سرگرمی در قرنطینه کرونا اگر بتوانید تحصیل کنید دیگر چیزی نخواهد توانست شما را شکست دهد. دانشگاه‌ها و کالج‌های سراسر دنیا کلاس‌های آنلاینی دارند که می‌توانید آن‌ها را تا گرفتن مدرکتان بگذرانید. بله حالا وقت دارید. این یک سناریوی برد-برد برای همه است. تا زمانی که ماجرای در خانه ماندن وجود دارد شما برای تحصیلات بین‌المللی بهترین فرصت را دارید.

 

۱۶. یک سرگرمی را شروع یا کامل کنید

آیا پروژه نیمه‌تمامی دارید که هیچ‌وقت فرصت کامل کردنش را پیدا نکردید؟ یا دوربین حرفه‌ای دارید که فرصت مطالعه و تمرین فایل های آموزشی آن را نداشتید؟ بهترین زمان است که کارهای نیمه‌تمامتان را ادامه دهید.

 

۱۷. اطمینان از سلامتی سالمندان، بیماران و کسانی که تنها زندگی می‌کنند

لطفاً هر روز از  همسایه‌ها و آشنایان یا بستگانی که تنها زندگی می‌کنند خبر بگیرید. به آن‌ها تلفن بزنید یا هرچند روز به دیدنشان بروید. کسانی که بیماری‌های مزمن دارند و یا کهن‌سال هستند در خطر هستند و نیاز بیشتر به کمک دارند. در کارهای روزانه زمانی را برای این کار تنظیم کنید. داروهایشان را تهیه کنید و چند دقیقه یا بیشتر با آن‌ها صحبت کنید. این کار واجب‌ترین سرگرمی دوران قرنطینه کرونا است. افرادی که تنها زندگی می‌کنند به‌خصوص در شهرهای بزرگ زیاد هستند. از چند نفر آن‌ها باخبرید؟ چند نفر آن‌ها برای مواقع ضروری خودرو شخصی ندارند؟ یک سرگرمی در قرنطینه کرونا می‌تواند این باشد که خودتان را برای کمک به دیگران محک بزنید. حتی بدون آنکه دوستی عمیقی دارید تا چه اندازه می‌توانید به همشهری‌تان کمک کنید؟ ما همه زمینی هستیم.

 

۱۸. اشتراک لپ تاپ و موبایل اضافی

اگر لپ تاپ یا موبایل یا کامپیوتر بلااستفاده و اضافی دارید بسیار مهم است. در اطرافتان کسانی که وسایل جدید ارتباطی ندارند را پیدا کنید و آن‌ها را با دنیای دیجیتال مرتبط نگه‌دارید. یافتن افرادی در مناطق کمی دورافتاده و رساندن تجهیزات ارتباطی و آموزش به آن‌ها چالش زیبا و مهمی است. بیشتر افرادی که بدون وسایل ارتباطی نوین هستند در این دوران شرایط خطرناکی را می‌گردانند. کسانی که تنها زندگی می‌کنند نیز امکان دارد لحظات بسیار دردناکی را بگذرانند ولی به کسی اطلاع ندهند. کار ضروری هرکدام از انسان‌هاست که به‌جای غرق شدن در مشکلات خودمان، دیگران را فراموش نکنیم.

۱۹. مهمانی مجازی سرگرمی دوران قرنطینه کرونا

کمی خرید کنید و میز را مثل زمانی که مهمانی دارید بچینید. کیک بپزید و نوشیدنی که علاقه دارید را بیاورید. فیلمی که انتخاب کرده‌اید را برای پخش حاضر کنید. حالا زمان شروع مهمانی است. ویدئو چت را روشن کنید و جند ساعت دور هم باشید. این سرگرمی دوران قرنطینه کرونا را تجربه کرده و دوستان قدیمی را به گفتگو مهمان کنید.

 

۲۰. فیلم؛ اصلی ترین سرگرمی دوران قرنطینه کرونا در خانه

سالن‌های سینما و تئاتر در حال بسته شدن هستند و باید برای این مسئله فکری بکنید. خودتان را اسیر برنامه‌های شبکه‌های تلویزیونی نکنید و کارهای موردعلاقه‌تان را انتخاب کنید. سرگرمی‌های تصویری را انتخاب کنید و هر فیلم و برنامه‌ای را نبینید. دیدن طولانی‌مدت شبکه‌های تلویزیونی مثل تناول غذاهای نامناسب برای ذهنتان است. با ذهن و بدنتان مهربان باشید و هر چیزی را تحمل نکنید. در ۱۰ دقیقه می‌توانید برنامه‌های مناسب خود و خانواده را انتخاب و دانلود کنید. در ۵ ساعت دانلود می‌توانید برای ۲۰ ساعت فیلم دانلود و ذخیره کنید. فهرست کوتاهی از چند فیلم را برایتان تهیه کردیم که به راحتی در شبکه‌های داخلی قابل تهیه و یا دیدن آنلاین آن‌ها هستید. بسیاری از مراکز نمایشی و موسیقی شروع به اجرای نمایش و کنسرت و پخش آنلاین کرده‌اند. آشنایی با فیلم‌ها و سریال‌های برتر جهان را هر هفته در نیم‌فاصله می‌توانید دنبال کنید.

ما ناپدید می شدیم
مرد نامرئی
جودی و پانچ
چاقوها بیرونند
سیبرگ
پلیس کثیف

حتماً بخوانید:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *