آشنایی کامل با انواع کباب + طرز تهیه هر کدام

از قدیم الایام تا به حال، کباب یکی از غذاهای مورد علاقه ایرانیان بوده و هست و به قدری در ایران معروفه که اکثر توریست ها زمانی که به ایران می آیند میل به امتحان کردن انواع کباب های ایرانی را دارند. با توجه به مطالعات تاریخی متوجه شده ایم که اولین کبابی در ایران در شهر تبریز و در مرز قفقاز تهبه شده و سنت این غذای دیرینه به سلطنت قاجار برمی گردد. کباب برای اولین بار به امر ناصر الدین شاه طبخ شد و پس از آن هر یک از نزدیکان شاه این غذا را پخته و آن را به شکل های دیگر نیز تبدیل کرده اند. ما در این مطلب از مجله نیم فاصله می خواهیم انواع کباب و طرز تهیه هر کدام را شرح دهیم، اگر شما هم جز کباب خورهای حرفه ای هستید پیشنهاد می کنیم همراه با ما باشید.

انواع کباب

هفت کچلون و باغ فردوس، یک چلوکبابی قدیمی!

شهاب حاج عباسی در نقل تاریخچه ی کباب چنین می گوید که: پدربزرگش حدود هفتاد سال قبل چلو کبابی داشته که نامش برادران حاج عباسی بوده است. این چلوکبابی در باغ فردوس مولوی واقع بود و پس از مدت ها اهالی آن محل چلوکبابی را برادران هفت کچلون نام گذاری کرده اند. حاج عباسی می گوید که پدر بزرگش آسیاب داشته است و خودش هم در واقع نانوا بوده، زمانی که فرزندانش بزرگ شدند نانوایی را رها کرد و به سمت قهوه خانه و چلوکبابی قدم برداشت.

حاج عباسی و برادرانش حدود ۸ نفر می شدند که در میان بازار بسیار نامدار بودند و چلو کبابی آن ها زبان زد خاص و عام شده بود به طوری که از هر کس می پرسیدی هفت کچلون کجاست، دقیقا آدرس او را به شما می داد و این گونه شد که سنت کبابی در ایران باقی ماند.

هفت کچلون

با انواع کباب به صورت کامل آشنا شوید

کباب سلطانی

کباب سلطانی یکی از انواع خاص کباب های ایرانی است به صورتی ترکیبی از دو نوع کباب تهیه می شود و خیلی لذیذتر از کباب های دیگر است این کباب معمولا در اصفهان بیشتر سرو می شود.

شاید این داستان برایتان جالب باشد بدانید: روزی روزگاری در یکی از ایل های بختیار فردی مهمان داشته و برای ناهار کباب را در نظر گرفته بوده است. به ناگهان عده ای دیگر به سمت کپر وی می آیند و فرد هراسان از اینکه میزان کباب هایش کم است اقدام به بریدن سر چند مرغ می کند و یک در میان در سیخ ها کباب خود مرغ و گوشت می گذارد و از آن پس کباب سلطانی در سراسر ایران معروف شد و حال از آن به عنوان یکی از لوکس ترین غذاها در منوهای رستوران ها یاد می شود.

کباب سلطانی

دنده کباب گوسفندی

این نوع کباب معمولا مخصوص طایفه های لر و کرد در ایران است و بیشتر در اکثر رستوران های کردستان دنده کباب سرو می شود. دنده کباب گوسفندی از زمانی در ایران رواج پیدا کرد که خان و خان زاده های ایرانی هنگام رفتن به شکار با خود گوسفند می بردند و بر روی آتش کباب می کردند و دنده های آن را میل می کردند باید گفت که دنده کباب یک گوشت استخوانی بسیار لذیذ است که هیچ کس از خوردن آن پشیمان نخواهد شد.

دنده کباب گوسفندی

کباب کوبیده

در بین انواع کباب های ایرانی یکی از معروف ترین های آن ها، کباب کوبیده است. گوشت مورد نیاز برای کوبیده از راسته گاو تهیه می شود و با دنبه گوسفند میکس شده و به همراه یکدیگر چرخ می شوند، سپس برای این که از سیخ جدا نشود و هم چنین مزه دار شود به آن پیاز رنده شده فراوانی اضافه می کنند و ابتدا چندین ساعت در یخچال و سپس سیخ می گیرند. کباب کوبیده با نان تازه و ریحان یک فرمول تکرار نشدنی است.

کباب برگ زعفرانی

همان طور که از نام کباب برگ مشخص است این کباب به صورت برگ برگ مشاهده می شود و دلیل آن هم این است که هنگامی که گوشت را به سیخ می زنند سپس در یک محیط و سطح بدون صیقل و کاملا صاف آن را می کوبند و سپس کباب می کنند این کوبیدن باعث می شود گوشت راسته گوساله به صورت برگ جلوه دهد. کباب برگ زعفرانی یکی از بهترین ها در انواع کباب ها است.

کباب کوبیده

 جیگر

این نوع کباب از جگر گوسفند تهیه می شود که معمولا به صورت عصرانه یا صبحانه سرو می شود و خاصیت فراوانی دارد به صورتی که مناسب برای کودکان و افراد با کمبود آهن مناسب است، چرا که منبع مغذی آهن محسوب می شود.

کباب تابه ای

کباب تابه ای یک نوع کباب خانه ای است و از زمانی در فرهنگ غذایی ایران پا گذاشته است که جمعیت بالا رفته است و منازل کوچک شده ند، چرا که به دلیل نبود فضا و امکانات کافی برای کباب درست کردن روی ذغال و آتش، این فکر به ذهن افراد رسید تا با تابه این امکان را به وجود آوردند و کباب تهیه کنند. این کباب از گوشت چرخ کرده به همراه مقدار فراوانی پیاز تهیه می شود که درون تابه کاملا بخار پز می شود و پس از پخت می توان به آن لیمو و سماق نیز اضافه کرد و سرو نمود.

کباب تابه ای

شیشلیک

شیشلیک نیز فرق چنان زیادی با دنده کباب ندارد به این صورت که کاملا شبیه دنده کباب است و فقط مراحل طعم دهی آن کمی متفاوت است. شیشلیک از دنده گوسفند و یا گوساله تهیه می شود و در نواحی مرکزی ایران بیشتر است در واقع با گذشت زمان همان دنده کباب کرد ها را با مزه ای متفاوت تر وارد رستوران های ایران کرده اند.

جوجه کباب

اکثر ما ایرانی ها با جوجه کباب آشنا هستیم و طرز پخت آن را اکثر ما می دانیم به شکلی که دیگر امروزه همه ی ما در تهیه جوجه کباب استاد شده ایم. این کباب از گوشت مرغ، فیله مرغ، فیله به همراه استخوان تهیه می شود. برای اینکه بو بد این گوشت مرغ از بین برود اکثرا آن را با پیاز، سیر آبلیمو و سس مایونز مزه دار می کنند و زعفران هم‌ می زنند که باعث می شود رنگ جوجه کباب قشنگ و زعفرانی شود.

کباب شیشلیک

کباب بناب

اگر به شمال غربی ایران سفر کرده باشید حتما یکبار کباب بناب را میل کرده اید. این کباب مخصوص آذربایجان شرقی است و بهترین نوع کباب آذری ها به شمار می آید. در واقع گوشتی که برای کباب بناب استفاده می شود همان گوشتی است که برای کوبیده استفاده می شود با این تفاوت که گوشت کوبیده چرخ می شود اما گوشت کباب بناب را آشپز با ساطور خود خورد می کند که این در مزه کباب بناب تاثیر بسزایی دارد. اگر بخواهیم در بین انواع کباب های ایرانی یکی را به توریست ها معرفی کنیم قطعا کباب بناب یکی از آن هاست.

کباب بناب

کباب قفقازی

این کباب از گوشت خالص تهیه می شود که شامل فیله و یا راسته گوشت گاو و گوسفند می باشد البته قفقازی را همیشه برای لذیذ شدن در کنار سینه مرغ کباب می کنند که بسیار لذیذ است و حالت لقمه ای دارد. این کباب معمولا از نواحی شمالی ایران برگرفته شده است و هنگامی‌ که از این کباب بی نظیر تست می کند مزه گوشت کباب شده و مرغ کباب شده را در کنار یکدیگر حس خواهید کرد که از تجربه های بی نظیر زندگی است.

کباب قفقازی

کباب حسینی

کباب حسینی کبابی است که پس از مدت ها در ایران رواج پیدا کرده است این کباب با سیخ چوبی تهیه می شود و سیخ آهنی برای این نوع کباب بی استفاده است. کباب حسینی از گوشت مغز ران گوسفند تهیه می شود و آن را با فلفل سبز و پیاز مزه دار می کنند. این کباب با این که لذیذ است اما ممکن است به خیلی از ذائقه ها خوش نیاید. زیرا مزه خاص و ویژه ای دارد.

کباب چنجه

اولین چیزی که در ارتباط با کباب چنجه باید مورد بحث قرار گیرد این است که تلفظ صحیح کنجه می باشد اما چون چنجه مخصوص آذربایجانی ها می باشد و اکثر ایرانی ها نیز از زبان آذری این نام را برداشت کرده اند به آن چنجه می گویند . گوشتی که برای چنجه استفاده می شود گوشت بره است. این کباب نیز مثل کباب های دیگر بسیار لذیذ است.

کباب چنجه

کباب ماهی

علاوه بر گوشت و جگر و هر چیز دیگری که از آن یک مدل کبابی هم ساخته اند. ساخت کباب از گوشت ماهی نیز یکی از شاهکار های ایرانیان است . این نوع کباب مختص شهر های ساحلی ایران است به صورتی که اکثر رستوران های کنار دریا ماهی کباب را لازمه کار خود می دانند. ماهی کباب حتی از کباب های دیگر هم لذیذ تر است و جالب است بدانید که ماهی هنگام کباب هیچ گونه بوی بد ندارد و بوی بد آن با کباب کردن از بین می رود.

ماهی کبابی

کباب دوش و بختیاری

گوشتی که برای کباب دوش استفاده می شود از گردن گاو و دوش گاو می باشد به دلیل این که این گوشت دارای رگه های چربی در خود می باشد بسیار لذید می باشد و هم چنین چرب و آبدار می باشد.

ترشه کباب و کباب حلزونی

ترشه کباب از گوشت گوسفند به همراه گردوی چرخ شده تهیه می شود که مزه ترش دارد و برای ترش شدن به آن رب انار اضافه می‌ کنند. این کباب به دلیل دارا بودن رب انار دارای رنگ قرمز می باشد. کباب حلزونی از گوشت گوسفندی و فیله مرغ تهیه می شود که به صورت مارپیچ به سیخ زده می شود و سپس کباب می شود و از این رو به ان کباب حلزونی گویند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *