اثر تازه کشف شده داوینچی “ناجی جهان”

چند ماه قبل از آغاز سال ۲۰۲۰ خبر کشف تازه‌ای در دنیای هنر پیچید. گران‌ترین نقاشی‌های دنیا در قرن ۱۹ کشیده شده‌اند به جز یک استثنا. ناجی جهان آخرین نقاشی که از  لئوناردو داوینچی به دست ما رسیده است تصویری از مسیح را برای نقاشی انتخاب کرده است. این تابلو اخیراً در یک حراجی توسط مالکی گمنام به فروش گذاشته شد و ناشناس دیگری آن را ۴۵۰ میلیون دلار خریداری کرد. در نیم‌فاصله از اخبار آخرین این تابلوی مسیح لئوناردو داوینچی مطلع شوید.

مسیح-ناجی-جهان

آخرین نقاشی داوینچی “ناجی جهان” نام گرفت

به تازگی یک نقاشی ۵۰۰ ساله از مسیح که توسط لئوناردو داوینچی نقاشی شده است، در نیویورک با قیمت ۴۵۰ میلیون دلار به فروش رسید. خریدار ناشناس در یک مناقصه از طریق تلفن که تقریباً ۲۰ دقیقه به طول انجامید برنده مناقصه شد. این نقاشی مسیح را نشان می‌دهد که ۲ انگشت یک دستش را بلند کرده است و در دست دیگرش گویی به رنگ آبی آسمانی شبیه به جهان قرار دارد. رونمایی اثری اصل از لئوناردو یکی از مهم‌ترین اخبار است که در قرن ما اتفاق افتاده است. این‌ اثر مهم باارزش‌ترین نقاشی جهان است. این خبر دنیای علاقه‌مندان به هنر، تاریخ و اصالت را دوباره امیدوار و تابناک کرده است.

این نقاشی به‌سرعت “ناجی جهان” نام‌ گرفت.

ناجی جهان -آخرین-اثر-داوینچی

حراج بزرگ‌ترین نقاشی قرن

این اتفاق بالاترین رقم حراج برای یک اثر هنری است و باعث تشویق و همهمه زیادی در گالری حراج کریستی شده است. لئوناردو داوینچی در سال ۱۵۱۹ درگذشت و کمتر از ۲۰ نقاشی از او وجود دارد. این اتفاق روح تازه‌ای به حراجی‌ها و گالری‌های هنری جهان آورد و عده‌ای زیادی به صحبت و ارسال مطلب راجع به داوینچی و مسیح، هنر و حراجی پرداختند.

آیا خرید نقاشی و یا داشتن یک اثر هنری می‌تواند شما را ثروتمند کند؟ یافتن طرح اولیه مونالیزا در فرانسه خبر دیگر هفته بود.

تابلوی “منجی” که گمان می‌رود مدتی بعد از سال ۱۵۰۵ نقاشی شده باشد، تنها اثری از داوینچی است که در دستان مالک خصوصی قرار دارد. مناقصه از ۱۰۰ میلیون دلار آغاز شد و پیشنهاد نهایی ۴۰۰ میلیون دلار بود که در مجموع هزینه‌ها را به ۴۵۰.۳ میلیون دلار رساند.

ناجی-جهان-لئوناردو-داوینچی

مالک ناجی جهان کیست؟

ویراستار هنری آثار نقاشی در انباره می‌گوید: مناقصه حیرت‌انگیزی است که با توجه به صحت و کیفیت آن به ۴۵۰ میلیون دلار رسید. این نشان می‌دهد که درنهایت چیزی که ارزش دارد هنر است. تعداد زیادی از خریداران سعی کردند که در مورد اصالت این اثر و اینکه متعلق به داوینچی است یا نه ایجاد شک کنند ولی درنهایت اصالت هنری پیروز شد. هنوز مالک جدید ناشناخته است ولی گمانه‌های بسیاری وجود دارد و منابع مختلف خود را مالک اثر اعلام می‌کنند.

این اثر در اقدامی جسورانه و بدون هیچ کوته ‌فکری در فروش عصرانه بعد از آثار جنگ و هنر معاصر به نمایش درآمد. ویراستار گالری می‌گوید اینجا جای فیل‌ها است و از مسترهای معمول در مناقصه این اثر خبری نبود، به همین خاطر شرایط به خوبی پیش رفت و اثر به دست مالک خصوصی رسید که ارزشش را می‌دانست. گفته می‌شود که این نقاشی داوینچی مهم‌ترین کشف قرن بیست و یکم است. اثر “ناجی جهان” رکورد تاریخی حراج آخرین نقاشی را شکست که متعلق به آفتابگردان ون گوگ بود که در سال ۱۹۸۸ عرضه شد. داوینچی حدود ۲۰ نقاشی رنگ روغنی نقاشی کرده است و همه آن‌ها نادرهستند و به همین خاطر جهانیان هنرش را دوست دارند. این کار لئوناردو قبل از جمع‌آوری آثار این حراج متعلق به میلیاردر روس دیمیتری ای ریبلوف بوده است که گفته می‌شود آن را در ماه می ۲۰۱۳ با ۱۲۷.۵ میلیون دلار در یک فروش خصوصی خریداری کرده بود.

دست-های-مسیح-موها-و-پارچه

آیا “ناجی جهان” معتبر است؟

روی این نقاشی تحقیقات زیادی انجام‌شده است. کارشناس موزه‌ها آن را با ‌عنوان ” کرم” توصیف می‌کند و به نظرش میرسد که تلاش برای ترمیم آن منجر به ساییدگی آن شده است. دایان مودستینی که مدت‌ها وقت برای ترمیم تابلو صرف کرده می‌گوید: انتقال رنگ در لب سوژه عالی است و پس از مطالعه مونالیزا می‌توان با اطمینان گفت که دستی که مونالیزا را نقاشی کرده همان دستی است که ناجی جهان را نقاشی کرده است. او می‌افزاید هیچ دست دیگری جز لئوناردو نمی‌توانست چنین کاری را انجام دهد.

اسفوماتو در نقاشی یک تکنیک برای محو کردن ناحیه به هم رسیدن رنگ‌هاست و داوینچی تحقیقات گسترده‌ای روی پوست و بینایی و نور انجام داده و شیوه منحصر به فردی دارد. محققان تأیید کردند که اسفوماتو در اثر “منجی” مطابق با مونالیزا و دیگر آثار اوست. علاوه بر این‌ها نقاشی دست بسیار تخصصی و مفصل است، چیزی که لئوناردو به آن شهرت دارد. او با مطالعه روی اندام‌های انسان به مرحله‌ای از نبوغ و بینش رسیده بود که نمی‌شود آثار او را کپی کرد. در سال ۲۰۱۱ گروهی از متخصصان با اجماع اثر ناجی جهان را اصل اعلام کردند. هم‌زمان با انتشار تصاویر نقاشی “ناجی جهان” خبرهای دیگری نیز به ساخت حاشیه برای این اثر پرداختند. باید دانست که هیچ اثر قدیمی را نمی‌توان به‌طور یقین متعلق به نقاشی خاص دانست، ولی می‌توان قدمت و کیفیت  آن را مشخص کرد و از این طریق به خالق آن رسید.

طراحی اولیه از دست و پارچه آثار داوینچی

آخرین اثر لئوناردو در جهان

اینکه این اثر قدرتمند احتمالاً آخرین اثر از داوینچی است که جهان خواهد دید و موضوع اثر، آن را جذاب و یونیک کرده است. متخصص آثار هنری موزه می‌گوید: اثر منجی بزرگ‌ترین کشف هنری قرن است. ارزش این اثر مشخص نیست و رقم ۴۵۰ میلیارد دلاری مبلغ پولی بود که میلیاردرها برای خرید اثر در اختیار داشتند. ناجی جهان” آخرین اثر لئوناردو است که می‌توانیم آن را در جهان داشته باشیم. این تقدیر نهایی است برای لئوناردو که  فقط یک نفر در جهان این ویژگی را داشت. هانتر گفت: این  نقاشی اثری است که می‌توانید به‌عنوان یک ابرستاره روبرویتان داشته باشید. این نقاشی از آثاری است که روزی در اختیار خانواده سلطنتی بریتانیا بوده و احتمالاً برای شرکت در حراجی راه مخفی طولانی را پیموده است. اخبار طولانی و ضدونقیض در مورد تاریخچه نقاشی منجی که در فضای مجازی منتشر شد باعث افت ارزش این اثر گردید ولی هنوز آن‌قدر گران بود که هیچ‌کدام از موزه‌های معروف جهان قادر به خرید آن نشدند و مالک آن خصوصی است.

جالب است بدانید که گران‌ترین نقاشی‌های دنیا در قرن ۱۹ کشیده شده‌اند و آثار لئوناردو از این نظر نیز استثنایی هستند. پنج اثر گران دنیا بیشتر توسط نقاشان اکسپرسیونیست کشیده شده‌اند. قطعه اکسپرسیونیستی از ویلهلم کونینگ به ارزش ۳۰۰ میلیون دلار در ۱۹۵۵ نقاشی شده است. اثری از پل گوگن امپرسیونیست ۳۰۰ میلیون دلار و اثری از پل سنن که در اواخر قرن ۱۹ نقاشی شده ۲۵۰ میلیون دلار معامله شدند. قطعه اکسپرسیونیستی انتزاعی آ.شماره ۱۷ کار جکسون پولاک ۲۰۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۶معامله شده است.

صورت-مسیح-نقاشی-لئوناردو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *