رمزگشایی سبک موسیقی بتهوون با استفاده از علم دیتا

رویکرد علم دیتا، زمینه رو به رشد علوم انسانی دیجیتال است که در آن روش‌های علم دیتا و تکنولوژی‌های دیجیتال برای پیشبرد درک ما از هنرهای انسانی، موسیقی، معماری، نقاشی و متون ادبی همه ادوار تاریخ می‌توانند استفاده ‌شوند. چه چیزی باعث می‌شود که موسیقی بتهوون فقط متعلق به بتهوون باشد؟

رمزگشایی سبک موسیقی بتهوون

تکنیک های علم دیتا

محققان با استفاده از تکنیک‌های آماری علم دیتا و داده‌های موسیقیایی برای باز کردن الگوهای بتهوون، اولین تحلیل دیجیتال از سبک نوشتاری موسیقی بتهوون را به اتمام رسانده‌اند. مطالعه بر اساس مجموعه معروف کوارتت‌های زهی بتهوون انجام‌شده و نتایج آن در ۲۰۱۹ منتشر شد که در نیم‌فاصله آن را  بازگویی می‌کنیم. محققان پژوهشگاهEPFL  در حال تحقیق در مورد سبک و ترکیب موسیقی  بتهوون هستند و از تکنیک‌های دیجیتال برای تعیین کمیت و کشف الگوی مشخص‌شده ساختارهای موسیقی در سنت کلاسیک غربی استفاده می‌کنند. چه چیزی باعث می‌شود که موسیقی غربی این صدا را داشته باشد؟ چه چیزی باعث می‌شود که ساخته‌های بتهوون صدای خاص بتهوونی را داشته باشد؟ تحقیقات دانشمندان دیتا آنچه که در مورد تئوری موسیقی کلاسیک می‌شود فهمید را الگوبرداری کرده‌اند. ولی با توصیف آماری، زبان موسیقی بتهوون را نیز می‌شود تجزیه و تحلیل کرد؟

علم دیتا و استفاده از داده‌ها جدید و رو به رشد است و هر لحظه ابداعی بر پایه داده‌ها خبرساز میشود. ذخیره داده ها در موسیقی و استفاده از اینترنت در هتلها و سایر اماکن اجتماعی با استفاده از رمز گنجانده شده در موسیقی را حتماً شنیده اید. این تکنیک نیز بر پایه یادداشت های غالب ساخته شده است.

واقعیت این است که در زمان گوش دادن شما به یک قطعه موسیقی، تعدادی ماشین دیجیتال مثل موبایل و لبتاپ در اطراف شما کارهای مخفیانه انجام می‌دهند که نمیتوانید آنها را متوقف کنید و روز به روز شاهد گسترش افسارگسیخته آنها خواهید بود. اما هستند مؤسساتی که راه درستی را انتخاب کرده و در خدمت انسان هستند. تعادل در دنیا به این صورت برقرار می‌ماند.

زبان موسیقی لودویگ از تئوری موسیقی فراتر است و برای اولین بار توسط یکی از این مؤسسات علمی زبان پیچیده و یونیک بتهوون، به صورت دیجیتال توصیف ‌شده است.

روش‌های جدید و پیشرفته در آمار و دانش دیتا این امکان را برای ما فراهم می‌کند که بتوانیم موسیقی را به روش‌هایی که برای موسیقی‌شناسی سنتی ناممکن است را تجزیه و تحلیل کنیم.

علوم انسانی دیجیتال

موسیقی‌شناسی دیجیتال شاخه جوانی از علم داده ها است و در حال حاضر طیف کاملی از روش‌های جدید را می‌آفریند. مارتین روهرایر که رهبر آزمایشگاه موسیقی‌شناسی دیجیتال پژوهشگاه علوم دیجیتال DCML دانشکده علوم انسانی EPFL است می‌گوید “هدف از آزمایشگاه ما درک نحوه کار موسیقی است”

کوارتت‌های بتهوون ۱۶ کوارتت‌های مهم دارد و شامل ۷۰ حرکت منفرد است که بتهوون در طول زندگی خود ساخته است. او اولین ترکیب کوارتت‌های زهی خود را در اواخر قرن نوزدهم هنگامی‌که تقریباً ۳۰ سال داشت به اتمام رساند و آخرین بار در سال ۱۸۲۶ اندکی قبل از مرگ وی. (کوارتت‌های زهی برای یک گروه موسیقی است با چهار نوازنده سازهای زهی: ۲ ویولن، یک ویولا و یک ویولن‌سل)

برای شروع مطالعه، روهرایر و همکارانش داده های ۱۶ مورد از چهار کوارتت‌ زهی بتهوون را به شکل دیجیتالی و حاشیه‌نویسی بررسی همه‌جانبه کردند و برای یافتن تمام احتمالات و یافتن الگوریتم‌ها اطلاعات تمامی ۱۶ مورد را به اصطلاح شخم زدند.

فابین سی ماس اولین نویسنده مطالعه معروف PLOS ONE  در مورد علم دیتا می‌گوید ” ما اساساً منبع دیجیتال بزرگی را از داده‌های موسیقی بتهوون ایجاد کردیم تا به الگوها برسیم”

در هنگام پخش، کوارتت‌های زهی بیش از ۸ ساعت موسیقی را نشان می‌دهند. این قسمت‌ها شامل۳۰۰۰۰ حاشیه‌نویسی وتر است.(وتر مجموعه‌ای از یادداشت‌ها است که به‌طور هم‌زمان نواخته می‌شوند و هر یادداشت با یک ساز موسیقی مطابقت دارد)


لطفاً بخوانید:

تعداد کهکشان های جهان چقدر است؟


نقش تونیک بتهوون

در تجزیه و تحلیل موسیقی، آکوردها می‌توانند با توجه به نقشی که در قطعه موسیقیایی ایفا می‌کنند، طبقه‌بندی شوند. دو نوع آکورد مشهور؛ غالب و تونیک هستند که نقش اصلی را در تقویت تنش و رهاسازی و ایجاد عبارات اصلی موسیقی دارند. اما تعداد زیاد آکورد ازجمله انواع مختلفی از آکورد غالب و تونیک وجود دارد. در کوارتت‌های زهی بتهوون بیش از ۱۰۰۰ نوع مختلف از این آکورد کشف شد. داده‌های دیجیتال می‌توانند در خدمت انسان باشند اگر علم دیتا در خدمت انسان باقی بماند.

مارکوس نویته می‌گوید “رویکرد علم دیتا، زمینه تحقیقات رو به رشد علوم دیجیتال را نشان می‌دهد که در آن روش‌های علوم دیتا و فناوری‌های دیجیتال برای پیشبرد درک ما از هنر موسیقی، متون ادبی، معماری و نقاشی همه ادوار تاریخ استفاده می‌شوند”

امضای دیجیتال بتهوون

انتخاب خلاقانه بتهوون اکنون به لطف این مجموعه از داده‌های پژوهشکده علوم دیجیتال ایجادشده است و از طریق فیلتر تجزیه و تحلیل دیجیتال قابل مشاهده و استفاده است.

این مطالعه نشان می‌دهد که آکوردهای کمی در بیشتر ساخته‌های موسیقی بتهوون حاکم است و این امر نبوغ بتهوون را بیشتر نمایان می‌کند. پدیده‌ای که در زبان‌شناسی نیز مشهود است، جایی که کلمات معدودی در ساخت شاهکارهای ادبی بزرگ جهان حاکم هستند.

این مطالعه نشان می‌دهد که این ملودی‌ها به ویژه در وترهای غالب و تونیک و انواع مختلف آن‌ها حاکم است. همچنین بیشترین انتقال از یک وتر به دیگری از غالب به تونیک اتفاق میافتد. محققان همچنین دریافتند که آکوردها بر اساس شدت ترتیب خود را انتخاب می‌کنند بنابراین ضرب آهنگ موسیقی را تعیین می‌کنند. روش دیجیتال اطلاعات زیادی را نشان می‌دهد. این شیوه ترکیب خاص بتهوون را برای کوارتت‌های زهی مشخص می‌کند و اینکه توزیع کلیه وترهایی که او استفاده کرده و اینکه چند بار اتفاق افتاده و چگونه معمولاً از یک گام به دیگری می‌رفته است. به‌عبارت‌دیگر علم دیتا، ترکیب بتهوون را با امضای دیجیتال نشان داده است.

ماس توضیح می‌دهد”این فقط آغاز است، ما با گسترش مجموعه داده‌ها برای پوشش طیف گسترده‌ای از آهنگسازان و دوره‌های تاریخی، کار خود را ادامه می‌دهیم و از محققان دیگر دعوت می‌کنیم تا در جستجوی  برای یافتن مبنای آماری شاهکارهای موسیقی به ما بپیوندند. لطفاً اخبار علمی نیم‌فاصله را هر روز مطالعه کنید. منتظر کامنت از شما هستیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *