لبخند مونا لیزا دروغ بود؟

محققان میگویند که لبخند مونالیزا به دلیل عدم تقارن لبخند(در ۲ سوی لب)، غیرواقعی است.

در ۵ ژوئن سال ۲۰۱۹ دانشگاه سنسیناتی (UC) مطلبی  مرتبط با هنر را منتشر کرد. محققان این دانشگاه با استفاده از تصاویر کیمیرک یا آینه‌ای مشخص کرده‌اند که در نقاشی لب چهره مونالیزا نیمی از تابلوی لبخند مونالیزا خوشبختی را نشان می‌دهد درحالی‌که نیم دیگر خنثی است و منعکس‌کننده احساس واقعی مدل لئوناردو نیست.

لبخند مونالیزا

لبخند مونا؛ زیباترین لبخند جهان

لبخند مونالیزا از زمانی که هنرمند مشهور لئوناردو داوینچی نقاشی این پرتره را در اویل قرن شانزدهم انجام داد، بشریت را به خود جلب کرده است. در سلسله تحقیقات و خبرسازی‌هایی که پیرامون این اثر می‌شود یافت جدیدترین آن‌ها دیدگاه یک متخصص اعصاب دانشگاه UC  است. او گفته است: لبخند مونالیزا به دلیل عدم تقارن غیرواقعی بوده است.

نویسندگان این مقاله میگویند: نتایج ما نشان می‌دهد که خوشبختی فقط در سمت چپ صورت بیان‌شده است. طبق برخی از تئوری‌های مؤثر عصب‌شناختی احساسات، ما در این تابلو لبخند مونالیزا را یک لبخند اصیل میدانیم.

این نظریه در شماره آوریل ۲۱۹ مجله CORTEX منتشر شده است. دکتر لوکا مارسلی مربی و استاد کالج پزشکی UC نویسنده اصلی این مقاله است.


لطفاً بخوانید:

سمت راست خنثی؛ سمت چپ خوشبخت

مارسلی و همکارانش دکتر ریکاردی استاد ممتاز دانشگاه سنت جورج و ماتئو بولونیا استاد دانشگاه اسپینوزای رم از ۴۲ نفر خواستند که داوری کنند کدام یک از ۶ احساس اصلی توسط ۲ طرف صورت مونالیزا بیان‌شده است. طرف چپ و راست لبخند مونالیزا جداگانه مورد داوری قرار گرفت و مشخص شد که فقط یک‌طرف لبخند را نشان می‌دهد.

۹۲.۸ درصد از رأی‌دهندگان یعنی ۳۹ نفر آن‌ها اظهار داشتند که نیمه سمت چپ لبخند خوشبختی را نشان می‌دهد درحالی‌که هیچ‌کدام از داوران، سمت راست را نشان‌دهنده خوشبختی و شادی ندانستند. ۳۵ نفر گفتند که  سمت راست صورت مونالیزا بی‌طرف و خنثی است و ۵ نفر گفتند که نیمه راست نشان‌دهنده انزجار و ۲ نفر نیمه راست را نشانگر غم و اندوه دانستند.

این محقق در ادامه می‌گوید:  بعید است فردی که برای نقاشی مدل می‌شود بتواند ساعت‌ها بی‌حرکت بماند و قادر به لبخند زدن مداوم باشد.

داوینچی استاد ثبت لحظه لبخند مونالیزا

اما داوینچی بزرگ‌ترین استاد نقاشی و ثبت احساسات انسان است و توانسته است تمام حالات و رموز چهره مونالیزا در آن لحظه را روی تابلو بیاورد، حتی تفاوت زیبای لبخند در ۲ طرف یک لب را.

از دست‌نوشته‌ها بجا مانده می‌دانیم که لئوناردو برای اینکه مدل‌هایش شاد شوند شوخی‌هایی خاص خودش را داشت. باوجود حقایق بسیار راجع به داوینچی چیزی که تا امروز راجع به او نمی‌دانستیم این است که او سه قرن قبل، معنای لبخند نامتقارن را می‌دانست و با ریشخندی آگاهانه، لبخندی را طراحی و ثبت کرده است که “غیر احساس” را نشان می‌دهد.

در ادامه کشف این توانایی‌های داوینچی ، دانشمندان به این فکر افتادند که اگر داوینچی از معنای لبخند نامتقارن آگاه بوده، لبخند مونالیزا ممکن است پیام‌های رمزنگاری دیگری در خود پنهان داشته باشد. به‌عنوان‌مثال شاید مونالیزا یک عکس سلفی بوده که به پرتره یک مرد یا یک زن مرده اشاره می‌کند.

پیام لئوناردو چه بود؟

آثار لئوناردو بزرگترین آثار هنری جهان هستند که از دنیای حقیقی قرن سیزدهم برایمان می‌گویند. بعید است با وجود دنیایی که در آن هستیم دیگر شاهد پیام آوری چون داوینچی باشیم و کارمان تا انتهای بشریت تحسین او و نگاه کردن به آثارش است.

محققان نویسنده این مقاله نتیجه می‌گیرند: درحالی‌که لبخند مونالیزا همچنان توجه ناظران و هنردوستان دنیا را روز به روز بیشتر به خود جلب می‌کند، پیام واقعی که منتقل می‌کند چندلایه و چندبعدی است و بسیاری از رازهای حل‌نشده مونالیزا هنوز آشکار خواهند شد؛ شاید از طریق دانش روانشناسی احساس.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *